piątek 15 grudnia 2017

Celiny, Ireneusza, Niny

reklama

Tokary: Pamięci tych, którzy odeszli na "wieczną służbę"

Tokary: Pamięci tych, którzy odeszli na
 

W niedzielę, 19 listopada - w parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Tokarach w gminie Kawęczyn odbyła się Msza św. koncelebrowana za zmarłych strażaków z powiatu turkowskiego.

Przed Mszą powiatowy kapelan strażaków – ks. Antoni Janicki odprawił „strażackie zaduszki”, w których wymienił nazwiska wszystkich druhów z terenu powiatu, którzy w ostatnim roku „odeszli do Pana na wieczną służbę”. Jak zauważył ksiądz Antoni – lista ta ciągle się wydłuża. Każdego roku umiera coraz więcej emerytowanych druhów ochotników - oraz tych zawodowych - dlatego tak ważne jest to, żeby żyli oni nadal w naszej pamięci. W minionym roku zmarło aż 73 strażaków (4 z gminy Brudzew, 12 z miasta i gminy Dobra, 16 z gminy Kawęczyn, 5 z gminy Malanów, 2 z gminy Przykona, 13 z miasta i gminy Tuliszków,12 z gminy Turek, 5 z miasta Turek oraz 4 z gminy Władysławów). Po wyczytaniu nazwisk zmarłych przed figurą Chrystusa Zmartwychwstałego Komendanci jednostek zapalali znicze. Zapalono je także ku pamięci zmarłych członków strażackich rodzin.

Po Mszy na wniosek Prezydium ZOP ZOSP RP w Turku wyczytano nazwiska tych szczególnie zasłużonych strażaków, którym na znak upamiętnienia po wszystkie czasy miejsca spoczynku przyznano stylizowany znak Związku. Znaki odebrali członkowie rodzin zmarłych: Rocha Kicińskiego, Józefa Bociana, Józefa Pakuły, Jana Wasilewskiego oraz Eugeniusza Włodarczyka. Ta piękna tradycja liczy sobie już 6 lat, bowiem uchwałę aby trwale upamiętniać groby zasłużonych druhów Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku podjął już w roku 2011. Każdego roku na cmentarzach w naszym powiecie przybywa grobów oznaczonych tym pięknym znakiem.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy zaproszeni Goście udali się do strażnicy przy OSP Milejów na tradycyjną, strażacką grochówkę.

materiał nadesłany

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
reklama
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

Zobacz także:

Kaczki Średnie: Policyjny tor przeszkód...

Kaczki Średnie: Policyjny tor...

z wczoraj
Turek: Wspominali trudy stanu wojennego i losy...

Turek: Wspominali trudy stanu...

13 grudz.
Burmistrz wręczył stypendia sportowe i artystyczne

Burmistrz wręczył stypendia sportowe i...

13 grudz.
Tuliszków: Integracyjne Mikołajki z Forum Kobiet

Tuliszków: Integracyjne Mikołajki z...

12 grudz.
Kolejny pokaz mody w technikum. ZST Fashion...

Kolejny pokaz mody w technikum. ZST...

11 grudz.
Wielki turniej karate

Wielki turniej karate

11 grudz.
reklama
reklama
reklama