sobota 20 kwietnia 2024

Agnieszki, Amalii, Czecha

reklama

Nauka w wymiarze europejskim - mottem uczniów i nauczycieli ZSR CKP

Nauka w wymiarze europejskim - mottem uczniów i nauczycieli ZSR CKP
 

W dniach 23-28.02.2014r. w Sint-Niklaas w Belgii odbyło się drugie spotkanie szkół partnerskich projektu COMENIUS – „Generation Sustainability” („Eko-pokolenie” tłumacz.własne). Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele z ZSR CKP w Kaczkach Średnich oraz delegacje szkół partnerskich z Hiszpanii, Słowenii, Niemiec i Belgii. W skład polskiej delegacji weszło 4 uczniów LO i 3 uczniów Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej oraz opiekunowie: Elżbieta Wojciechowska (koordynator projektu) i Barbara Piąstka-Dopieralska.

Motywem przewodnim projektu jest ekorozwój, który m.in. oznacza efektywne wykorzystanie zasobów środowiska naturalnego. Analizując różne aspekty równowagi środowiskowej chcemy wpłynąć na ekologiczną świadomość społeczności szkolnej, lokalnej i międzynarodowej. Ponadto, chcemy uczyć wrażliwości na problemy środowiska naturalnego i kształtować postawę świadomego Europejczyka, który potrafi nie tylko rozsądnie korzystać z naturalnych zasobów naszej planety, lecz także stosować zasady przyjazne środowisku w życiu codziennym. Wykorzystując w projekcie ideę zrównoważonego rozwoju skupiamy się na takich tematach jak: efektywne zużycie energii, recycling, upcycling, ochrona środowiska naturalnego oraz perspektywy zatrudnienia w obszarze ekologii.

reklama

Głównym tematem wizyty zagranicznej w Belgii był recycling i upcycling. Podczas tygodniowego pobytu w malowniczym miasteczku Świętego Mikołaja – Sint-Niklaas uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół partnerskich uczestniczyli w szeregu interesujących zajęć.

Belgijscy gospodarze przygotowali dla wszystkich partnerów projektu warsztaty integracyjne, dzięki którym uczestnicy mogli poznać się lepiej oraz przełamać bariery kulturowe i komunikacyjne. Wspólna praca i dialog oraz czas spędzony w miłej atmosferze spowodowały szybką integrację międzynarodowej grupy. Po zajęciach delegacje szkół zostały oficjalnie powitane przez Burmistrza Miasta Sint-Niklaas, który w ciekawy sposób zaprezentował historię i obecną sytuację miasta oraz oprowadził po wnętrzach zabytkowego gmachu Urzędu Miasta.

Następnego dnia uczniowie oraz ich opiekunowie udali się na wycieczkę edukacyjną do miasta Ghent – położonego przy ujściu rzeki Leie do Skaldy. Dzięki bogatej historii i fascynującej architekturze jest to najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w Belgii. Wędrując jego ulicami   nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzić szereg zabytków, a wśród nich: Katedrę Św. Bawona, Zamek Hrabiów Flandrii, Halę Mięsną z XV w. oraz sukiennice i dzwonnicę – Belfort z XIV w.

Kolejne dni upłynęły na twórczej pracy europejskich zespołów. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach upcyclingu oraz poznali metody recyclingu stosowane w Centrum Logistycznym Lidl. Efektem współpracy szkół, dyskusji i wymiany doświadczeń międzynarodowych partnerów były wykonane przez uczniów plakaty na temat zachowań pro-ekologicznych w poszczególnych krajach oraz możliwych działań na rzecz środowiska naturalnego w przyszłości. Ponadto, uczniowie wszystkich szkół przedstawili na forum wykonane przez siebie prezentacje multimedialne dotyczące swojego kraju i regionu oraz szkoły i jej działalności w zakresie ekorozwoju.

reklama

Ostatnim punktem wizyty zagranicznej uczniów Zespołu Szkół Rolniczych była wycieczka edukacyjna do „Europejskiej Stolicy Młodzieży” – Antwerpii. Belgijscy uczniowie pełniąc role przewodników przedstawili historię miasta, jednocześnie ukazując jego najciekawsze miejsca, w tym m.in. : gotycką katedrę, Muzeum Rubensa i renesansowy ratusz. Deszcz i wiatr bardzo utrudniały zwiedzanie, jednak piękno zabytkowej Antwerpii przyciągało…

Międzynarodowe spotkanie w Belgii było dla wszystkich uczestników ważnym doświadczeniem szkolnym, zawodowym i osobistym. Wspólna praca nad projektem, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a także czas spędzony w miłej atmosferze, przyczyniły się do bardzo dobrej integracji grupy. Wszyscy partnerzy projektu z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w październiku 2014r. w Hiszpanii.

Koordynator projektu – Elżbieta Wojciechowska

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
Podobne artykuły
Powiat Turecki inwestuje w efektywność...

Powiat Turecki inwestuje w efektywność energetyczną i ogranicza koszty

29 mrz.
Wideo: Przepiękny polonez maturzystów ZSR CKP...

Wideo: Przepiękny polonez maturzystów ZSR CKP zachwycił rodziców i...

30 st.
Studniówka i niezapomniany polonez...

Studniówka i niezapomniany polonez maturzystów Zespołu Szkół...

28 st.
Wyścig zawodowców w Kaczkach Średnich....

Wyścig zawodowców w Kaczkach Średnich. Ósmoklasiści w II edycji...

05-12-2023
O odpowiedzialności prawnej nieletnich w ZSR....

O odpowiedzialności prawnej nieletnich w ZSR. Policja rozpoczęła cykl...

25-10-2023
Po erze węglowego łupka, czas na tartan!...

Po erze węglowego łupka, czas na tartan! Wielkie święto sportu w...

30-09-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama