III Indywidualne Mistrzostwa Miasta Turku i Powiatu Tureckiego w Pływaniu Kobiet i Mężczyzn / 2 maja 15:00

piątek 27 kwietnia 2018

Sergiusza, Teofila, Zyty

reklama

TS: Termomodernizacja tylko wysiłkiem właścicieli mieszkań

TS: Termomodernizacja tylko wysiłkiem właścicieli mieszkań
 

Zarząd TS przypomina jak w grudniu 2016 r. w gazetce propagandowej wydanej za publiczne pieniądze, obecny burmistrza Antosik przypisywał sobie cudze dokonania oraz manipulował faktami. Aby zapobiec tego rodzaju nadużyciom w sprawie zmieniającego się wyglądu bloków i ich otoczenia na osiedlach naszego miasta, Zarząd TS przybliża mechanizm inwestycyjny wspólnot mieszkaniowych.

Wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli lokali (mieszkań i lokali użytkowych) w budynku. Większości wspólnot mieszkaniowych w naszym mieście oprócz osób fizycznych właścicielem lokali jest także Gmina Miejska Turek. Inaczej mówiąc posiada ona udziały we wspólnocie mieszkaniowej.

Każda ze wspólnot mieszkaniowych podejmuje samodzielne decyzje w sprawach dotyczących części wspólnych nieruchomości. W szczególności decyzje te dotyczą klatek schodowych, centralnego ogrzewania, dachów, rynien, rur spustowych, drzwi do budynku czy termomodernizacji całego budynku wspólnoty.

Wspólnoty podejmują też decyzje dotyczące gospodarowania środkami finansowymi zebranymi w formie zaliczek, które zamierzają prowadzić remonty, a w szczególności termomodernizację budynku dokonują wpłat na wyodrębnione konta w banku z przeznaczeniem na fundusz remontowy.

reklama

Z zebranych w ten sposób pieniędzy m.in. ociepla się i maluje bloki.

Wspólnoty ustalają wpłaty na fundusz w różnej wysokości od 40 gr/m2 do 5 zł/m2 mieszkania czy lokalu użytkowego.

Jeżeli na koncie funduszu remontowego brakuje pieniędzy na pokrycie kosztów remontu to wspólnoty zaciągają w banku kredyty.

reklama

Już z końcem poprzedniej kadencji większość udziałów we wspólnotach mieszkaniowych objęta została przez osoby fizyczne, które wcześniej wykupiły swoje mieszkania na własność. Osoby te w większości ponoszą zatem ciężar kosztów termomodernizacji czy instalacji centralnego ogrzewania. Większościowym swoim udziałem spłacają też zaciągnięte kredyty.

Już w 2014 r., na 110 budynków wspólnot tylko w 8 większościowy udział miała Gmina Miejska Turek. W większości tych budynków nie dokonano termomodernizacji. W pozostałych wspólnotach miasto miało mniejszościowy udział, a więc decyzje o tym co remontować podejmowali i podejmują właściciele mieszkań. W 8 wspólnotach miasto miało tylko po jednym mieszkaniu, nie mogło samodzielnie zadecydować np. o termomodernizacji bloku i o zaciągnięciu kredytu na ten cel. Takim przykładem jest budynek wspólnoty przy Broniewskiego 2. Wyremontowany z pieniędzy wspólnoty mieszkaniowej przy udziale Gminy Miejskiej Turek w postaci jednego mieszkania.

W dalszym ciągu trwa sprzedaż mieszkań przez miasto, tak jak to było w poprzednich kadencjach. Udziały miasta we wspólnotach mieszkaniowych zmniejszają się. Zwiększa się natomiast wpływ właścicieli, którzy wykupili mieszkania. Dzięki nim i ich wysiłkom w spłacie zaciągniętych kredytów, zwiększa się wartość budynków, a otoczenie pięknieje. Termomodernizację wykonały także wspólnoty, które zrezygnowały z zarządzania przez PGKiM.

Warto podkreślić, że termomodernizacja budynków wspólnot mieszkaniowych zapoczątkowana została w poprzednich kadencjach samorządu, zostały też, przygotowane kolejne bloki do termomodernizacji.

Zatem termomodernizacja dokonywana jest na koszt właścicieli mieszkań.

Zarząd
Koła Miejskiego w Turku
Towarzystwa Samorządowego

Podobne artykuły

Pochwała politycznej głupoty

Pochwała politycznej głupoty

1 mrz.
Turek ocieplił swój wizerunek

Turek ocieplił swój wizerunek

22 st.
RiP: Kadry Antosika, czyli ludzie Czapli i...

RiP: Kadry Antosika, czyli ludzie Czapli i Karskiego

15 st.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama