Wystawa: 500 lat reformacji, 180-lecie Parafii Ewangelickiej w Turku / 24.11. godz. 18:00 / Muzeum Miasta Turku

czwartek 23 listopada 2017

Adeli, Felicyty, Klemensa

reklama

TS: Termomodernizacja tylko wysiłkiem właścicieli mieszkań

TS: Termomodernizacja tylko wysiłkiem właścicieli mieszkań
 

Zarząd TS przypomina jak w grudniu 2016 r. w gazetce propagandowej wydanej za publiczne pieniądze, obecny burmistrza Antosik przypisywał sobie cudze dokonania oraz manipulował faktami. Aby zapobiec tego rodzaju nadużyciom w sprawie zmieniającego się wyglądu bloków i ich otoczenia na osiedlach naszego miasta, Zarząd TS przybliża mechanizm inwestycyjny wspólnot mieszkaniowych.

Wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli lokali (mieszkań i lokali użytkowych) w budynku. Większości wspólnot mieszkaniowych w naszym mieście oprócz osób fizycznych właścicielem lokali jest także Gmina Miejska Turek. Inaczej mówiąc posiada ona udziały we wspólnocie mieszkaniowej.

Każda ze wspólnot mieszkaniowych podejmuje samodzielne decyzje w sprawach dotyczących części wspólnych nieruchomości. W szczególności decyzje te dotyczą klatek schodowych, centralnego ogrzewania, dachów, rynien, rur spustowych, drzwi do budynku czy termomodernizacji całego budynku wspólnoty.

Wspólnoty podejmują też decyzje dotyczące gospodarowania środkami finansowymi zebranymi w formie zaliczek, które zamierzają prowadzić remonty, a w szczególności termomodernizację budynku dokonują wpłat na wyodrębnione konta w banku z przeznaczeniem na fundusz remontowy.

reklama

Z zebranych w ten sposób pieniędzy m.in. ociepla się i maluje bloki.

Wspólnoty ustalają wpłaty na fundusz w różnej wysokości od 40 gr/m2 do 5 zł/m2 mieszkania czy lokalu użytkowego.

Jeżeli na koncie funduszu remontowego brakuje pieniędzy na pokrycie kosztów remontu to wspólnoty zaciągają w banku kredyty.

reklama

Już z końcem poprzedniej kadencji większość udziałów we wspólnotach mieszkaniowych objęta została przez osoby fizyczne, które wcześniej wykupiły swoje mieszkania na własność. Osoby te w większości ponoszą zatem ciężar kosztów termomodernizacji czy instalacji centralnego ogrzewania. Większościowym swoim udziałem spłacają też zaciągnięte kredyty.

Już w 2014 r., na 110 budynków wspólnot tylko w 8 większościowy udział miała Gmina Miejska Turek. W większości tych budynków nie dokonano termomodernizacji. W pozostałych wspólnotach miasto miało mniejszościowy udział, a więc decyzje o tym co remontować podejmowali i podejmują właściciele mieszkań. W 8 wspólnotach miasto miało tylko po jednym mieszkaniu, nie mogło samodzielnie zadecydować np. o termomodernizacji bloku i o zaciągnięciu kredytu na ten cel. Takim przykładem jest budynek wspólnoty przy Broniewskiego 2. Wyremontowany z pieniędzy wspólnoty mieszkaniowej przy udziale Gminy Miejskiej Turek w postaci jednego mieszkania.

W dalszym ciągu trwa sprzedaż mieszkań przez miasto, tak jak to było w poprzednich kadencjach. Udziały miasta we wspólnotach mieszkaniowych zmniejszają się. Zwiększa się natomiast wpływ właścicieli, którzy wykupili mieszkania. Dzięki nim i ich wysiłkom w spłacie zaciągniętych kredytów, zwiększa się wartość budynków, a otoczenie pięknieje. Termomodernizację wykonały także wspólnoty, które zrezygnowały z zarządzania przez PGKiM.

Warto podkreślić, że termomodernizacja budynków wspólnot mieszkaniowych zapoczątkowana została w poprzednich kadencjach samorządu, zostały też, przygotowane kolejne bloki do termomodernizacji.

Zatem termomodernizacja dokonywana jest na koszt właścicieli mieszkań.

Zarząd
Koła Miejskiego w Turku
Towarzystwa Samorządowego

Podobne artykuły

Czy Towarzystwo Samorządowe nie chce mieszkań...

Czy Towarzystwo Samorządowe nie chce mieszkań dla...

18 paźd.
Radny Zańko przeciw bożonarodzeniowym ozdobom w...

Radny Zańko przeciw bożonarodzeniowym ozdobom w rynku

13 paźd.
Mieszkańcy w obronie radnej Pacześnej....

Mieszkańcy w obronie radnej Pacześnej. Prokuratura...

13 paźd.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama