wtorek 16 kwietnia 2024

Bernarda, Biruty, Erwina

reklama

Uczniowie ZST poznali zalety Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej

Uczniowie ZST poznali zalety Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
 

W dniu 15 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie młodzieży z dr Jolantą Mazurek i prof. dr hab. Mirosławem Górnym, zorganizowane z inicjatywy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. W jego trakcie nastolatkowie mogli dowiedzieć się, jakie korzyści niesie z sobą korzystanie ze zbiorów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej

WBC to otwarta inicjatywa środowiskowo-regionalna. W rozwijaniu tego przedsięwzięcia biorą udział biblioteki, instytuty naukowe, Archiwum Państwowe, jak również osoby prywatne. Koordynatorem działalności WBC jest Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych.

reklama

Inicjatywy związane z elektroniczną archiwizacją danych są bardzo ważne, gdyż nikt chyba nie chce, by doszło do sytuacji, gdy utracimy ważne dzieła, skarby kultury, interesujące zapiski. W nieco humorystyczny sposób mówił o tymże zagadnieniu prof. dr hab. Mirosław Górny wskazując, że sporo zamieszania w kwestii utrwalania dzieł pisanych spowodował Gutenberg, wynalazca przemysłowej metody druku. Jej powstanie spowodowało, że konieczna była produkcja większej ilości papieru. Niestety wiązało się to z wytwarzaniem papieru gorszej jakości, tzw. zakwaszonego, który w biegiem lat niszczy się, by w końcu wręcz się rozpaść. Tak więc oto Gutenberg czyniąc coś dobrego wywołał też negatywne zjawisko pewnej „bylejakości”. Choć dziś działają pracownie odkwaszania, to jednak nie wszystkie zapiski da się w ten sposób uratować. Rozwiązaniem problemu jest digitalizacja, dzięki której cenne treści będzie można przeglądać na ekranach komputerów, np. odwiedzając stronę Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Jak zauważył prof. dr hab. Mirosław Górny, jest to skarbnica wiedzy dla osób, które np. szukają informacji o swych przodkach, ale nie tylko. W zdigitalizowanych zbiorach znajdzie się wiele ciekawych pozycji, które zainteresują historyków, miłośników wojskowości, ludzi pragnących poszerzyć wiedzę z zakresu sfragistyki, pasjonatów przeglądania starych map i atlasów.

Ze wszystkich tych dobrodziejstw można korzystać, wpisując w okno naszej przeglądarki adres: www.wbc.poznan.pl. Na zainteresowane osoby czeka 250 000 publikacji – gazet i czasopism, listów, ksiąg adresowych, pamiętników, rękopisów, zbiorów ikonograficznych, pocztówek, zdjęć, podręczników i skryptów, rozpraw doktorskich i habilitacyjnych itd.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
Podobne artykuły
X jubileuszowa edycja

X jubileuszowa edycja "PRETTY WOMAN"

9 mrz.
Wideo: Brawo! Brawo! Brawo czyli polonez...

Wideo: Brawo! Brawo! Brawo czyli polonez maturzystów ZST Turek 2024

5 lt.
Sobotni wieczór z eleganckim polonezem...

Sobotni wieczór z eleganckim polonezem maturzystów ZST Turek....

4 lt.
Oto klasy maturalne Zespołu Szkół...

Oto klasy maturalne Zespołu Szkół Technicznych w Turku A.D.2024....

3 lt.
I miejsce uczennic ZST w X Wielkopolskim...

I miejsce uczennic ZST w X Wielkopolskim Konkursie na Najpiękniejszy...

19-12-2023
Inspirująca przygoda w świecie makaronu czyli...

Inspirująca przygoda w świecie makaronu czyli warsztaty kulinarne z K2...

19-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama