sobota 20 kwietnia 2024

Agnieszki, Amalii, Czecha

reklama

ET: Konflikt na linii parafianie – proboszcz w Psarach

ET: Konflikt na linii parafianie – proboszcz w Psarach
 

Mapka to nie urzędowa decyzja, czyli...

Awantura o śmietnik

Niektórych konfliktów nie da się rozwiązać. Tym bardziej w przypadku kiedy nie bez racji pozostają obie strony. W ubiegłym tygodniu mieszkańców ulicy Smorawińskiego i Wyszyńskiego w Turku podzieliła potencjalna lokalizacja śmietnika

reklama

Kilka miesięcy temu mieszkańcy dwóch bloków 1 i 3 ulicy Smorawińskiego zmienili zarządcę z turkowskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, na prywatnego, z Sieradza. Firma kierowana przez Romana Kurpisza od razu zabrała się za remont elewacji budynków. Ocieplone, pomalowane na żywe kolory bloki, mocno wyróżniają się spośród pozostałych dwupiętrowców – szarych i zniszczonych. Mimo takich różnic, „pożycie” turkowian w tej części miasta przebiegało na wypracowanych do tej pory zasadach. Aż do ubiegłego czwartku
Czytaj str. 7


Niewolnicy lubią swoich panów

JOW wasza mać, czyli czas wyrosnąć z krótkich spodni

Przeglądając ubiegłotygodniową prasę dwie sprawy nie dają mi spokoju. Oto z jednej strony jeden z publicystów z goryczą pokpiwa, bo jego zdaniem znów okazało się, że Polska to jednak kraj specjalnej troski.

Mamy bowiem gospodarkę, której podstawą jest tania siła robocza, co jest jedną z przyczyn rosnących nierówności społecznych, w dodatku wyrasta całe „elastyczne pokolenie” bez szans na stabilne zatrudnienie. A jednocześnie w wymiarze politycznym oraz ideowym panuje prawica.

reklama

Czy ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia? U steru prawicowa władza, w opozycji, a jakże, również prawica. Zaś wyborczy wynik Kukiza dowodzi, że do cholery, również antysystemowiec okazuje się prawicowy. Czyżbyśmy faktycznie byli społeczeństwem specjalnej troski? Może jednak znów okazuje się, że niewolnicy zawsze lubią swoich panów?
Czytaj str. 4


Konflikt na linii parafianie – proboszcz w Psarach

Nie było kolędy, nie będzie bierzmowania?

Egzamin poprawkowy dla dzieciaków, które nie zdały egzaminów przed bierzmowaniem w parafii Psary odbędzie się 31 czerwca o godzinie 23.06… Pewnie wielu rodziców nawet nie zwróciło uwagi na tę nieistniejącą datę, spostrzegła to mieszkanka Olszówki, której córka nie podeszła do egzaminu w wyznaczonych trzech terminach

Twardą ręką w swojej parafii rządzi też proboszcz Grzegorz Ograbisz z Psar, w gminie Przykona, bo jak zapewnia przestrzega prawa obowiązującego w Kościele katolickim. Nauczyło go tego życie i ludzie. –Różnie się na tym wychodzi, nie zawsze dobrze, ale nie mogę pokazać, że można wejść mi na głowę – twierdzi kapłan.

Jak łatwo się domyślić z takiego podejścia nie wszyscy parafianie są zadowoleni. Nie tak dawno powiat obiegły wieści, że proboszcz spotkał się w sądzie z kilkoma wiernymi, którzy dodawali niepochlebne komentarze w internecie. Sprawy jeszcze się nie zakończyły.

Teraz otwarty konflikt wywiązał się z jedną z parafianek z Olszówki, której dziecka kapłan nie chce dopuścić do przyszłorocznego bierzmowania.

Czytaj str. 3

 

Znaki czasu: kończy się historia szkoły w Małoszynie...

Kto widział biegające cyferki, a kto dzieciaki?

W roku 2016 Szkoła Podstawowa w Małoszynie obchodziłaby swoje setne urodziny. Obchodziłaby, bo niestety w przyszłym roku nie będzie istniała. Niedawno Rada Gminy Władysławów stosowną uchwałą postanowiła o jej zamknięciu. Przez lata niewielka, wręcz rodzinna placówka, dorobiła się bogatej historii, w dużej części zapisanej pięknym, stylowym pismem w kronikach

Historia małoszyńskiej placówki sięga czasów przedwojennych. Wtedy jednak prowadzona we wsi nauka była raczej nieformalna, odbywała się w prywatnych domach. Kilka słów na ten temat nakreśliła prowadząca szkolną kronikę nauczycielka Zofia Horodyska: „Małoszyna należała do hrabiego Józefa Gurowskiego – dziedzica prawie całej gm. Władysławów, który miał swoją siedzibę we Władysławowie, gdzie dotychczas znajdują się ruiny jego zamku. Hr. Józef Gurowski podarował dwie morgi ziemi pod szkołę w Małoszynie. Gospodarze postawili na tej ziemi domek, w którym odbywała się nauka prywatna”. Według jej wiedzy, pierwszym nauczycielem w tej szkole był organista z Grzymiszewa – Stefan Młynarski, później kolejni, i tak aż do roku 1916.
Czytaj str. 16 i 17


Na działkach w Tarnowskim Młynie czy Jabłonnej...

Zamiast domu może stanąć jedynie altanka?

Gmina Władysławów musi zapłacić odszkodowanie właścicielowi działki w Tarnowskim Młynie. Działka kupiona jako budowlana, po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego stała się rekreacyjną!

Dział władysławowskiego budżetu - 710 to wydatki związane z planem zagospodarowania przestrzeni. Podczas minionej sesji rady dorzucono do tej puli okrągłe 50 tysięcy złotych, jednak nie na zmiany a na odszkodowanie. Okazuje się, że gmina Władysławów przegrała niedawno sprawę sądową z właścicielem jednej z działek w Tarnowskim Młynie. Ale od początku... 
Czytaj str. 12


Sun Garden wśród 500 największych przedsiębiorstw Polsce

Powiatowy jedynak na prestiżowej Liście

Za swoisty znak czasu można uznać wieloletnią już obecność malanowskiego Sun Garden na prestiżowej Liście 500, na którą trafiają największe firmy w Polsce. W bieżącej, 17 już edycji Listy,  przychody za rok 2014 na poziomie nieco ponad 810 milionów złotych plasują Sun Garden na 340 pozycji.

Nie trzeba dodawać, że w prestiżowym gronie 500 największych przedsiębiorstw tylko malanowska spółka reprezentuje gospodarkę powiatu tureckiego. A z terenu byłego województwa konińskiego na Liście widnieje jeszcze ZE PAK – 124 lokata oraz Konimpex – pozycja nr 351.

Od dawna Sun Garden w Malanowie uchodzi za największe przedsiębiorstwo na terenie powiatu tureckiego. Fakt ten potwierdzany znajduje swoje potwierdzenie obecnością malanowskiej spółki na Liście 500 przygotowywanej przez dziennik Rzeczpospolita. W najnowszej edycji Sun Garden plasuje się na pozycji 340 z przychodami ze sprzedaży za rok 2014 na poziomie nieco ponad 810 mln złotych. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wprawdzie spadek o jedną lokatę, ale jednocześnie spółka chwali się wzrostem sprzedaży o 34,5 proc. Zarówno publikowane co roku dane, jak i zmiany zachodzące w pejzażu Malanowa świadczą o polityce inwestycyjnej firmy. Tylko w roku 2014 spółka zainwestowała 11,592 mln złotych. Stąd w rubryce przeciętne zatrudnienie w roku ubiegłym wyniosło 1920 osób
Czytaj str. 3

 

Pieskie życie naszych „mniejszych braci”

Nie kupuj – przygarnij!

Prawie 120 zwierząt w klatkach mieści turkowskie schronisko. Każdy z psów i kotów, odsiaduje tam bezwzględny wyrok, zlecony przez ludzi za nie swoje przecież winy. Zachęcamy do odwiedzania przytuliska i zabierania do domów czworonogów
Czytaj str. 23

 

Zaostrzenie kar dla łamiących przepisy...

Kierowco zwolnij i miej się na baczności!

Od poniedziałku 18 maja weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Zaostrzono kary, szczególnie wobec kierowców popełniających najczęstsze przewinienia – jeżdżących na podwójnym gazie czy drogowych piratów. Sprawdź co się zmieniło!
Czytaj str. 9


Nie siedź bezczynnie przy kompie, tylko głosuj!
Turek wciąż ma szansę wygrać plac zabaw
Czytaj str. 4


PILNE!!!
Spotkanie Dostawców Mleka
Czytaj str. 5

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski...

On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski przekuł pasję w zawód

21-07-2023
Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca...

Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca tygodnikowi brak...

26-11-2022
Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

19-01-2018
ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do...

ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do twarzy!

16-01-2018
ET: Starosta zaliczył medialną klapę

ET: Starosta zaliczył medialną klapę

08-01-2018
ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

20-12-2017
reklama
reklama
reklama