piątek 19 kwietnia 2024

Alfa, Leonii, Tytusa

reklama

ET: Absolwenci liceum wybierają Poznań i... Łódź

ET: Absolwenci liceum wybierają Poznań i... Łódź
 

Raport Zielonego po raz ósmy

Absolwenci liceum wybierają Poznań i... Łódź

Ponad dziesięć lat temu dyrektor Lech Zielony zaczął systematycznie gromadzić dane na temat losów kolejnych roczników absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Turku, którym przez lata kierował.  Ekipa dyrektor Danuty Szczepanik kontynuuje dzieło po raz ósmy. Stąd możemy Czytelnikom zaprezentować podstawowe dane dotyczące losów ubiegłorocznych absolwentów LO w Turku (Matura 2015)

reklama

Ponad dziesięć lat temu dyrektor Lech Zielony, zaczął systematycznie gromadzić dane na temat losów kolejnych roczników absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Turku, którym przez lata kierował. Od roku rocznika maturalnego 2008 na łamach Echa Turku publikujemy te materiały pod popularną nazwą „Raportu Zielonego”. Ekipa dyrektor Danuty Szczepanik kontynuuje dzieło Zielonego i dlatego już po raz ósmy możemy Czytelnikom zaprezentować podstawowe dane dotyczące losów ubiegłorocznych absolwentów LO w Turku (Matura 2015).

W trzech szkołach ponadgimnazjalnych działających w powiecie tureckim w roku 2015 do matury przystąpiło w sumie 685 uczniów. W tej liczbie było 307 licealistów. I w dziejach Raportu Zielonego jest to zdecydowanie najmniej licealistów zdających maturę. Wystarczy zauważyć, że nawet w roku 2014, w którym padł poprzedni rekord, do matury w turkowskim LO przystąpiło 382 licealistów. Zaś co najmniej od dwóch dziesięcioleci liczba ta zawsze przekraczała 400. Jak np. w 2013, kiedy maturzystów w LO było 414. Widać zatem, jak drastycznie spadła liczba licealnych maturzystów w roku 2015. Jeszcze większa różnica uwidacznia się wśród tych maturzystów, którzy w danym roczniku zdawali maturę w pierwszym podejściu. I tak w przywoływanym już roku 2013 na 414 zdających maturę w turkowski LO zdało 407 ówczesnych absolwentów. W roku 2015 na 307 zdało ją jedynie 292 licealistów. Nawet w roku 2014 było ich 354. Przywołujemy te wielkości, bowiem dopiero na ich tle tegoroczne dane nabierają bardziej obiektywnej treści.
Czytaj str. 3


XVIII Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych

Powiatowa oświata w rankingowym zwierciadle

To już XVIII edycja rankingu szkół ponadgimnazjalnych dziennika Rzeczpospolita i miesięcznika Perspektywy. Natomiast dopiero po raz szósty oddzielne zestawienia publikowane są dla liceów ogólnokształcących i techników. W rankingu licealnym publikowane każdorazowo jest 500 najwyżej ocenianych szkół na łączną ich liczbę 1876 w kraju, a w przypadku techników, klasyfikowanych jest 300 placówek na 1779 szkół technicznych. Jak na tym tle wypadają w tegorocznym rankingu ponadgimnazjalne szkoły z powiatu tureckiego? Gorzej, lepiej niż przed rokiem?A może w ogóle rozpatrywanie rankingu w tych akurat kategoriach jest nieporozumieniem?

reklama

Najogólniej rzecz ujmując są to dwie odrębne klasyfikację. I to wydaje się ze wszech miar uzasadnione. Bowiem trudno porównywać rzeczy tak nieporównywalne jak licea ogólnokształcące i technika. Dodajmy, że tych różnic nie oddają w pełni kryteria zastosowane w obu rankingach. I tak dla liceów kryteriami i największej wadze stanowią oceny z przedmiotów dodatkowych – 45 proc., podczas gdy dla techników jest to jedynie 25 proc. Za to aż 30 proc. udział w rankingowym wyniku techników ma ocena z egzaminu zawodowego, który w przypadku liców siłą rzeczy nie występuje. Dużą różnicą między liceami a technikami jest rola sukcesów w olimpiadach przedmiotowych. W przypadku liceów jest to 45 proc, podczas gdy dla techników waga ta wynosi jedynie 25 proc.
Czytaj str. 12 i 13


Migrujące odpady, czyli

System do… uszczelnienia

Ile z blisko 2,6 tys. firm działających w mieście miało do tej pory podpisane umowy z firmami odbierającymi śmieci? Ile odpadów produkował przeciętny turkowianin w 2015 roku oraz jak i gdzie migrują śmieci w mieście? Na te pytanie próbuje odpowiedzieć wiceburmistrz Tadeusz Czerwiński

Sprawa śmieci, a właściwie polityka śmieciowa realizowana w naszym mieście była ważnym tematem ostatniej kampanii samorządowej. Nie jest tajemnicą, że ówczesny radny Antosik miał na temat obowiązującego w Turku systemu zdecydowania krytyczną ocenę. Miał rację, ale nie miał wystarczającego poparcia w radzie. Mieliśmy więc najwyższe opłaty śmieciowe w naszym związku komunalnym „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, rozdęty „wydział śmieciowy obowiązkowo z kierownikiem” i system, który z wielkimi bólami ledwo domykał się finansowo. Sytuacja zmieniła się po wyborach. Zwolennik normalizacji śmieciowej uzyskał mandat burmistrza i rozpoczęliśmy prace nad uszczelnianiem systemu.
Czytaj str. 5


Bal maturalny ZSR w Kaczkach Średnich

Ostatnie chwile przed wielkim wymarszem w świat

Tylko czternaście par, ale za to z jakim wdziękiem, lekkością i polotem, wręcz unosząc się nad parkietem, odtańczyło studniówkowego poloneza. W sobotę, na tym najważniejszym balu rozpoczynającym odliczanie czasu do egzaminu dojrzałości bawili się maturzyści z Zespołu Szkól Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich.

Tym razem w Gospodzie nad Wartą, tuż za Uniejowem, szkolna brać z Kaczek Średnich zatańczyła poloneza. Zanim jednak dyrektor Krzysztof Świerk wypowiedział symboliczne zdanie: „Poloneza czas zacząć”, uczniowie podziękowali swoim wychowawcom, rodzicom a także przybyłym gościom. Wśród tych ostatnich był zarówno  starosta Mariusza Seńko, jak i burmistrz Romuald Antosik. Podobnie jak przez cały czas dotychczasowej edukacji, także i podczas tego wyjątkowego wieczoru, byli z młodzieżą również ich wychowawcy oraz rodzice. Nie mogło więc zabraknąć także księdza Pawła Zalewskiego, spełniającego rolę, jak powiedział dyrektor Świerk, dobrego ducha szkoły.
Czytaj str. 12 i 13


Choć zostało jeszcze 16 lat...

Zdecydowanie trzeba przyspieszyć

Do 2032 roku z każdej firmy i gospodarstwa muszą zniknąć wszelkie wyroby zawierające szkodliwy azbest. Od 2011 roku, powiat turkowski wraz ze wszystkimi gminami uczestniczy w programie Ministerstwa Gospodarki usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Przez te pięć lat w powiecie unieszkodliwiono 2140 ton i 505 kilogramów surowców, zawierających tę niebezpieczną substancję. Nie można dokładnie określić, ile jeszcze zostało do utylizacji, większość gmin nie ma takiej wiedzy. Jedynie gmina Brudzew skorzystała z możliwości dofinansowania, które pokryło koszty inwentaryzacji wyrobów azbestowych. Dane jakie prezentujemy są jedynie szacunkowe

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, do 2032 roku, właściciele przedsiębiorstw i prywatnych gospodarstw, muszą zlikwidować wszelkie przedmioty zawierające azbest. Każdy właściciel nieruchomości oraz przedsiębiorca jest zobowiązany do kontroli i oceny ich stanu technicznego. O tym, czy należy je przeprowadzać raz do roku, czy co pięć lat, decyduje nadzór budowlany. Obowiązkiem jest także oznakowanie miejsc gdzie azbest się znajduje. Dodatkowo przedsiębiorcy, jaki i mieszkańcy poszczególnych gmin mają też za zadanie składać coroczne sprawozdanie, ile tego typu wyrobów znajduje się na terenie ich gospodarstw oraz firm. Pierwsi do marszałka województwa wielkopolskiego, drudzy do wójta. Czytaj str. 9

 

Zmiana pokoleniowa w kawęczyńskich OSP

Zrezygnował prezes w Skarżynie i komendant gminny

Po 22 latach Jan Adamczyk zrezygnował z funkcji prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarżynie. Jego następcą został Kazimierz Antczak, dotychczasowy skarbnik jednostki. Stanisław Urbaniak ogłosił rezygnację z ubiegania się o funkcję komendanta gminnego OSP, którą sprawował od 2001 roku. Przyznano mu pozastatutowa funkcję prezesa honorowego.

Na zebranie sprawozdawczo-wyborcze do Skarżyna przywiodła nas informacja o rezygnacji ze sprawowania funkcji prezesa przez Jana Adamczyka, który stał na czele jednostki od 1994 roku.
Czytaj str. 6

Echo Turku podpowiada...
Jak spędzić zimę w mieście
Czytaj str. 10

Przed nami rozliczenia z fiskusem...
Podaruj 1 procent komuś ważnemu
Czytaj str. 23 

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski...

On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski przekuł pasję w zawód

21-07-2023
Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca...

Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca tygodnikowi brak...

26-11-2022
Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

19-01-2018
ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do...

ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do twarzy!

16-01-2018
ET: Starosta zaliczył medialną klapę

ET: Starosta zaliczył medialną klapę

08-01-2018
ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

20-12-2017
reklama
reklama
reklama