XV Dni Malanowa z Future Folk, Eleni i zespołem Piękni i Młodzi

poniedziałek 28 maja 2018

Augustyna, Ingi, Jaromira

reklama

ET: Parkingi a sprawa Turku

ET: Parkingi a sprawa Turku
 

Komu zapłacimy opłatę za parkowanie

Parkingi a sprawa Turku

Z początkiem 2017 roku następuje zmiana firmy pobierającej opłaty za parkowanie. Dotychczasowego operatora, czyli wrocławską spółkę Work Service SA zastępuje miejscowa firma Lopi Park, która wygrała rozpisany przez Urząd Miejski przetarg na obsługę parkingów w miejskiej strefie parkowania.

reklama

Przetarg na pobór opłaty parkingowej rozstrzygnięty

Przetarg na obsługę miejskiej strefy parkowania został rozstrzygnięty 15 grudnia 2016r. Swoje oferty zgłosiły dwa podmioty. Jednym była zarejestrowana we Wrocławiu spółka Work Service SA, która od wielu lat pobierała w Turku opłatę parkingową. Do rywalizacji stanęła również firma LoPi Park z Turku należąca do miejscowego przedsiębiorcy Jana Lodzińskiego. W zasadzie jedynym kryterium przetargowym była wysokość odsetka od pobranej wartości, czyli jaki procent opłaty parkingowej nowy operator zamierza zostawić „u siebie”. Work Service z Wrocławia w swojej ofercie zaproponowała, że chciałby zatrzymywać 89 proc. z pobranej wartości opłaty parkingowej. W tym miejscu należy odnotować, że wcześniej firma ta zadowalała się 65 procentami. Zatem, jak łatwo policzyć, dla miasta pozostawało 35 proc. a teraz zostałoby jedynie 11 proc.

Z kolei LoPi zaproponowała zatrzymanie 59,5 proc. zebranej opłaty. W świetle powyższego stało się oczywiste, że rywalizację wygrał oferent z Turku. I to z LoPi Park została podpisana umowa, która ma obowiązywać przez ten rok.

reklama

Czytaj str. 3

 

Średnio długi list otwarty do Jerzego Wesołowskiego, czyli...

Apel do apelu

W imieniu Komisji MOZ NSZZ „Solidarność” przy Starostwie Powiatowym w Turku Jerzy Wesołowski, który przewodniczy tym związkowym strukturom był łaskaw przygotować tekst, po czym swoje przemyślenia rozesłał do redakcji mediów lokalnych. A mówiąc wprost, w zamyśle urzędowego związkowca ma to chyba być Apel do burmistrza Antosika.

A może w większym stopniu jest to raczej krytyka pod adresem urzędującego burmistrza za fragment jego wypowiedzi na niedawnej konferencji prasowej z 15 grudnia ub. roku. Przewodniczącego Wesołowskiego miała oburzyć ta konkretna fraza: - (…) są osoby, które trzymam w urzędzie nie dlatego, że uważam, że są potrzebne, ale dlatego, że muszę

Czytaj str. 4

 

Niepewne losy nie tylko brudzewskich nauczycieli

Zamiast gimnazjum... baza dla „wojska”?

Podczas sesji w Brudzewie dyskutowano o planowanej reformie oświaty. Zarówno radni, jak i dyrektorzy szkół boją się o nauczycieli. Pusta będzie też większa część brudzewskiego Zespołu Szkół. Wójt Cezary Krasowski zaproponował, by udostępnić klasy ochotnikom Wojska Obrony Terytorialnej. Radny Budynek zaproponował, że może w takim razie na terenach pokopalnianych zorganizować jeszcze poligon.

Plan reformy oświatowej niepokoi większość nauczycieli. Podobnie jest w gminie Brudzew. Temat podjął też podczas sesji w Brudzewie radny Józef Budynek: -Czy samorząd, albo pracownicy oświaty, coś w tej sprawie zrobili. W jaki sposób przeciwstawiacie się wygaszaniu gimnazjów? – chciał wiedzieć. Zdaniem mieszkańca Wincentowa, wszyscy samorządowcy oraz radni, powinni wyrażać swoje zdanie niezgody głośno. Czytaj str. 15

 

Powiatowe Spotkanie Noworoczne Strażaków Potworów 2017

Jedni jednoczyli, inni dzielili

W Potworowie odbyło się doroczne Powiatowe Spotkanie Noworoczne Strażaków. Miało ono zbliżać i jednoczyć strażacką brać bez względu na poglądy polityczne. Zakłócił to poseł Ryszard Bartosik, dzieląc społeczeństwo na pracowitych i bałaganiarzy. Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku uhonorował osoby z nim współpracujące. Był też opłatek, życzenia na nowy rok i wspólna wieczerza.

Ochotnicza Straż Pożarna w Potworowie gmina Dobra gościła uczestników Powiatowego Spotkania Noworocznego Strażaków. Przybywających witała muzyką Orkiestra Dęta Ochotniczych Straży Pożarnych Dobra -Żeronice.

Oprócz delegacji strażackich zarządów ze wszystkich gmin powiatu tureckiego , przybyło tez liczne grono gości. Byli burmistrzowie z Dobrej i Turku, wójtowie z Kawęczyna, Malanowa i Przykony , poseł Ryszard Bartosik, Anna Majda - radna wojewódzka, starosta turecki, kapłani parafii Dobra i komendant powiatowy policji.

Czytaj str. 21

 

Niepewne losy nie tylko brudzewskich nauczycieli

Zamiast gimnazjum... baza dla „wojska”?

Podczas sesji w Brudzewie dyskutowano o planowanej reformie oświaty. Zarówno radni, jak i dyrektorzy szkół boją się o nauczycieli. Pusta będzie też większa część brudzewskiego Zespołu Szkół. Wójt Cezary Krasowski zaproponował, by udostępnić klasy ochotnikom Wojska Obrony Terytorialnej. Radny Budynek zaproponował, że może w takim razie na terenach pokopalnianych zorganizować jeszcze poligon.

Plan reformy oświatowej niepokoi większość nauczycieli. Podobnie jest w gminie Brudzew. Temat podjął też podczas sesji w Brudzewie radny Józef Budynek: -Czy samorząd, albo pracownicy oświaty, coś w tej sprawie zrobili. W jaki sposób przeciwstawiacie się wygaszaniu gimnazjów? – chciał wiedzieć. Zdaniem mieszkańca Wincentowa, wszyscy samorządowcy oraz radni, powinni wyrażać swoje zdanie niezgody głośno.

Wójt odpowiedział, że gmina wysłała protest w tej sprawie do Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej.

-Mieliśmy fajnie poukładaną oświatę. Ale jest jak jest i musimy myśleć jak to rozwiązać. Najwięcej ucierpią na niej dzieci z terenów wiejskich. W gimnazjach mogły korzystać z licznych pomocy dydaktycznych. Szkoły podstawowe, do których chodzą, już takiej bazy nie mają – mówił Cezary Krasowski.

Czytaj str. 15

 

Tuliszków opracowuje koncepcję

Co będzie w starym spichlerzu?

Po tym, jak unikatowy obiekt ponownie stał się publiczną własnością, należy zdecydować o jego przeznaczeniu. Pomysły konsultowane są na razie z architektami oraz konserwatorem zabytków. Wiadomo, że obiekt ma spełniać rolę edukacyjno-rozrywkową.

W 2001 roku ówczesny burmistrz Zenon Matuszewski wraz z zarządem miasta sprzedali za ok. 65 tys. zł prywatnemu właścicielowi skomunalizowany po zmianach ustrojowych spichlerz wraz z wyspą, usytuowany w zespole dworsko-parkowym w Tuliszkowie. Przekonywano wówczas, że decyzja ta wpłynie na zagospodarowanie budynku, na co samorząd nie miał pieniędzy. Niestety nic z tych wizji się nie ziściło, spichlerz zmieniał właścicieli i stał samotnie, jak dotąd

Czytaj str. 15

 

Okradali strażackie remizy i domy

Wpadli w drodze powrotnej z włamania

Trzech włamywaczy odpowiedzialnych za liczne kradzieże, zatrzymali w ubiegłym tygodniu policjanci. Jeden z nich dostał policyjny dozór, dwaj pozostali tymczasowy areszt.

Młodzi mężczyźni od kilku miesięcy włamywali się do remiz strażackich, budynków gospodarczych, garaży i domów w budowie. Łącznie mogą mieć na koncie kilkanaście kradzieży, nie tylko w Turku, ale też innych miejscowościach naszego i ościennych powiatów. Przestępcy wpadli w ręce policjantów w nocy z środy na czwartek (4-5 stycznia) na terenie gminy Kawęczyn. Wtedy to patrolujący drogę funkcjonariusze chcieli skontrolować samochód marki Mitsubishi. Lecz kierowca zamiast zatrzymać auto, przycisnął pedał gazu i zaczął uciekać. Miał jednak „pecha”, bo już po kilku kilometrach pościgu, na zakręcie wypadł z drogi i wjechał do rowu. Policjanci zatrzymali kierującego samochodem, ale pasażer uciekł do lasu. W bagażniku auta znajdowały się przedmioty, pochodzące z włamania, którego dokonali chwilę wcześniej i z łupem wracali do domów Czytaj str. 2

 

Pierwszy obywatel w 2017 roku

Najpiękniejszy noworoczny prezent

Czytaj str. 24

Podobne artykuły

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

19 st.
ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do...

ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do twarzy!

16 st.
ET: Starosta zaliczył medialną klapę

ET: Starosta zaliczył medialną klapę

8 st.
reklama
reklama
reklama