czwartek 18 kwietnia 2024

Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

reklama

ET: W Biogazowni w Przykonie... Doszło do wycieku czy nie?

ET: W Biogazowni w Przykonie... Doszło do wycieku czy nie?
 

W Biogazowni w Przykonie...

Doszło do wycieku czy nie?

Mieszkańcy gminy twierdzą, że zbiornik w Przykonie został zanieczyszczony odpadami z miejscowej Biogazowni. Jak informują urzędnicy z gminy, nastąpiło to w wyniku rozłączenia rurociągu, transportującego poferment do przepompowni. Tymczasem Adam Karasch, prezes Biogazowni odpiera te zarzuty

reklama

Tuż po świętach na naszą redakcyjną pocztę elektroniczną otrzymaliśmy niepokojący sygnał od czytelników z gminy Przykona. Twierdzili, że wylewany w dużej ilości na pola odpad z biogazowni, będący efektem fermentacji, dostał się do Teleszyny, a nią do zbiornika w Przykonie i zanieczyścił jego wody. -Na dzień dzisiejszy mamy brązową wodę w jeziorze, a na jesień była jeszcze niebieska i mocno przejrzysta. Wodę tę bardzo dobrze znam, bo łowię tam ryby i kąpię się w niej nie od dzisiaj – zawiadamia nas czytelnik. Sytuacja potwierdza się w relacji innego z mieszkańców gminy. -Moim zdaniem mogło dojść do znacznego skażenia, a na pewno zanieczyszczenia, wody w zbiorniku – alarmuje korespondent.

Czytaj str. 3

 

Powiatowy rynek pracy rozgrzany do czerwoności

reklama

Rekordy padają w kwietniu?

Nazajutrz po Świętach Wielkanocnych Powiatowy Urząd Pracy w Turku poinformował, że 18 kwietnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w regionie wyniosła 1896 osób. I jest to w najnowszej historii powiatu tureckiego najmniejsza wielkość. Poprzedni rekord powiatowego rynku pracy padł w listopadzie ub. roku, kiedy to w miejscowym PUP rejestrowano 1905 osób bezrobotnych.

Należy jednak zauważyć, że przed rokiem o tej porze odnotowano 2486 zarejestrowanych bezrobotnych. Czyli ponad pół tysiąca osób więcej niż obecnie. Stan bezrobotnych na 18 kwietnia 2017r. oznacza, że stopa bezrobocia w powiecie tureckim spadła właśnie poniżej granicy 5,2 proc. Ale nieodparcie nasuwa się refleksja nad ewentualnymi konsekwencjami zjawisk zachodzących na rynku pracy.

Zjawiska jakich od roku jesteśmy świadkami na powiatowym rynku pracy stanowią pewną klamrę spinającą historię społeczną ostatniej dekady. Dla bardziej wyrazistej ilustracji problemu sięgnijmy po dane o bezrobociu na terenie powiatu tureckiego, poczynając od roku 2007. Z uwagi zaś na specyfikę i bieg kalendarza będziemy porównywać dane z marca i kwietnia lat kolejnych.

Czytaj str. 4 i 5

 

Koncert Krzysztofa Cugowskiego z Big Bandem Turek

Wisienka na urodzinowym torcie

W każdej legendzie jest magiczna moc przyciągania. A że prawda ta dotyczy również legend popkultury, co znalazło swoje odzwierciedlenie w piątkowym (21 kwietnia) koncercie Krzysztofa Cugowskiego, który do hali widowiskowo-sportowej przyciągnął rekordowo liczną widownię. Koncert zainaugurował świętowanie urodzin miasta Turku

Zaplanowany na piątek, 21 kwietnia, koncert Krzysztofa Cugowskiego był pomyślany jako wydarzenie rozpoczynające świętowanie 676 urodzin naszego miasta. I okazało się, że była to ze wszech miar trafna decyzja. Bowiem po raz kolejny potwierdziła się teza o magnetycznej sile przyciągania popkulturowych legend. Bo też nie tylko gwiazda piątkowego wieczoru jest taką legendą, ale również kumuluje w sobie blask jeszcze jednej gwiazdy pierwszej wielkości polskiego rocka, czyli Budki Suflera, której był współzałożycielem i flagowym wokalistą. A rola zarówno wspomnianej kapeli, jak i samego Cugowskiego jest nie do przecenienia w nowożytnych dziejach szeroko rozumianej rodzimej kultury. I to nie tylko w obszarze muzycznym.

Czytaj str. 7

 

OSP bez pieniędzy od państwa i firm ubezpieczeniowych?

Potęga na glinianych nogach

-W województwie wielkopolskim jest więcej strażaków niż żołnierzy Ministra Obrony Narodowej. Właśnie dziś w Sejmie zostanie przyjęta uchwała, przez którą stracimy ostatnie pieniądze, jakie mieliśmy do dyspozycji - pieniądze z firm ubezpieczeniowych. Związek OSP na ziemi wielkopolskiej istnieje od 150 lat. Należy do niego ponad 1800 jednostek. Jest więc potęgą, ale obawiam się, że na glinianych nogach – mówił Andrzej Jankowski, dyrektor zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP w Poznaniu, podczas rocznej narady szkoleniowej jednostek OSP powiatu turkowskiego.

Zebranie strażaków odbyło się w piątek 21 kwietnia, w remizie w Kaczkach Średnich. Tym razem jego gospodarzem była gmina Turek, a organizatorem jak co roku zarząd oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Turku.

W gminie Turek oprócz OSP w Kaczkach Średnich, funkcjonuje jeszcze osiem jednostek: Kalinowa, Szadów Pański, Słodków, Żuki, Cisew, Turkowice, Kowale Księże i Wietchinin. -Większość jednostek poza Kowalami Księżymi rzadko wyjeżdżają do akcji, ale to nie znaczy, że nie mają co robić. Angażują się w działania sportowe i kulturalne integrując w ten sposób środowisko lokalne. Aktywnie uczestniczą też w imprezach i uroczystościach państwowych, kościelnych czy gminnych. W ciągu czterech lat ze środków z PROWu udało nam się wyremontować prawie wszystkie strażnice. Została OSP w Szadowie Pańskim. Obiecuję, że w najbliższym czasie także ona zostanie odnowiona – wyjaśniał wójt Mikołajczyk.

Czytaj str. 6

 

Wyróżnienie dla uczennicy ZST

Kasia szyje i projektuje

Katarzyna Młodzieniak, drugoklasistka z Zespołu Szkół Technicznych w Turku otrzymała wyróżnienie podczas ogólnopolskiego konkursu TEXTIL 2017 „Young Fashion Design Politechnika Łódzka”. Kolekcja uczennicy zatytułowana „Szare miraże” zdobyła uznanie nie tylko jurorów, ale też nauczycieli. Jak mówi Elżbieta Frątczak, Kasia to bardzo zdolna i pracowita dziewczyna, która na lekcjach nie marnuje czasu, co przynosi znakomite efekty.

Turkowskie technikum po raz drugi wzięło udział w konkursie organizowanym przez Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Do tegorocznej edycji, która odbyła się 6 kwietnia, nauczyciele zgłosili: Paulinę Polus i Marlenę Janiak z kolekcją „Sucker for Pain”, Malwinę Gradecką - „Casual Look” i Katarzynę Młodzieniak - „Szare Miraże”. Oprócz uczennic z ZST w TEXTIL 2017 roku wzięła udział młodzież z Warszawy, Białegostoku, Częstochowy, Sosnowca i Nowego Sącza.

Katarzyna Młodzieniak, podobnie jak jej koleżanki, do rywalizacji przygotowywała się kilka miesięcy. Choć przyznaje, że szyć zaczęła dopiero wtedy, gdy rozpoczęła naukę w technikum, ale projektowaniem interesowała się już wcześniej.

Czytaj str. 10

 

Co licealiści wiedzą o...

Historii turkowskich Żydów

19 kwietnia minęła kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Co prawda do Warszawy daleko, ale przecież Żydzi zamieszkiwali także Turek. Jeżeli mamy zrozumieć kim jesteśmy, powinniśmy poznać ich historię. Przecież oni, to my – przekonują uczniowie LO w Turku.

Dnia 20 kwietnia razem z panią Anną Mękarską poszliśmy do Muzeum Miasta Turku. Poznajemy tam dzieje dawnego Turku przed i po wojnie. Pan dyrektor krok po kroku opowiada nam o historii: Polaków, Niemców, Żydów, dzięki czemu coraz bardziej rozumiemy, skąd jesteśmy.

Turek przed wojną był wielokulturowy. Początek historii turkowskich Żydów sięga wieku XVIII, czyli procesu sekularyzacji dóbr arcybiskupich przez władze pruskie. Żydzi przybywali do Turku już wcześniej, jednak wielokrotnie odmawiano im wjazdu do miasta. Pierwszy pisany przekaz odnotowujący obecność Żydów w Turku pochodzi z roku 1789, kiedy przybyli w te okolice po pożarze w Dobrej. Ludności żydowskiej w Turku przybywało powoli. W roku 1808 były 33 osoby (na 764 mieszkańców miasta), ale w 1889 r. były to 372 rodziny. Przed wybuchem wojny ludność żydowska stanowiła 24 proc. mieszkańców. Zamieszkiwali głównie centrum miasta, ci bogatsi Żydzi w rynku i przy ul. Kolskej

Czytaj str. 8

 

Festiwal Smaków w Uniejowie

Ryba w piętnastu odsłonach

Lin z wędzarni z gotowaną pszenicą i puree z buraka, szczupak z miejscowej rzeki zapiekany z mozzarellą czy delikatny sandacz w cytrynowym pieprzu – te i wiele innych przysmaków można był spróbować w ubiegły weekend podczas Festiwalu Smaków w Uniejowie. Dania oceniali nie tylko jurorzy, ale też uczestnicy imprezy. Gościem specjalnym festiwalu był Carlos Gonzalez Tejera, znany dziennikarz i pasjonat gotowania. Najlepszą rybę zdaniem komisji konkursowej przygotowała Żaneta Filipczak z Restauracji Termalna Bistro&Cafe, najsmaczniejszy deser w zamkowej kuchni Trattoria.

Ryby w roli głównej

Uniejowski Festiwal Smaków rozpoczął się w sobotę 22, a zakończył w niedzielę 23 kwietnia. Bohaterami tegorocznej, czwartej edycji imprezy były ryby. Do udziału w konkursie przystąpiły wszystkie uniejowskie lokale. Każdy przygotował dania specjalne, których na co dzień nie ma w menu. Niektóre z restauracji zrobiły także desery. Zarówno jurorzy, jak i pozostali uczestnicy konkursu mieli okazję spróbować ryby w piętnastu odsłonach, bo jedna z 16 restauracji zgłosiła do festiwalu tylko deser.

Czytaj str. 17

 

Tur 1921 Turek – Polonia Golina 3:0 (1:0)

Kontynuują marsz do IV ligi

Czytaj str. 23

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski...

On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski przekuł pasję w zawód

21-07-2023
Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca...

Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca tygodnikowi brak...

26-11-2022
Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

19-01-2018
ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do...

ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do twarzy!

16-01-2018
ET: Starosta zaliczył medialną klapę

ET: Starosta zaliczył medialną klapę

08-01-2018
ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

20-12-2017
reklama
reklama
reklama