Dzień Olimpijski 2018 w ZSR CKP Kaczki Średnie

czwartek 21 czerwca 2018

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

ET: Reanimacja ulicy Kaliskiej

ET: Reanimacja ulicy Kaliskiej
 

Tereny po starej Mirandzie i konflikt interesów

Reanimacja ulicy Kaliskiej

W Turku już ponad dekadę toczy się, burzliwa momentami, debata w sprawie terenów po starej Mirandzie. Grunty położone przy ulicy Kaliskiej już od lat zieją pustką, a przy okazji stanowią symbol zachwianej równowagi rozwojowej miasta. Jednocześnie ta należąca do dwóch właścicieli nieruchomość ma spory potencjał rozwojowy. I fakt ten musi rodzić rozmaite konflikty interesów.

reklama

Część z tych konfliktów właśnie ujawniła się przy okazji dyskusji wokół propozycji zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na początek przypomnijmy kilka podstawowych faktów. Najpierw ten, że chodzi o teren o łącznej powierzchni niespełna 3 ha położony przy ulicy Kaliskiej pomiędzy gmachem Urzędu Miasta, a sklepem sieci Biedronka. Pod względem własnościowym są to dwie działki. Bliższa budynkowi Urzędu ma ok. 1,8 ha i jest własnością Profim, a działka sąsiadująca ze sklepem Biedronki jest mniejsza i liczy ok. 1,2 ha, należąc do przedsiębiorcy z okolic Krakowa.

W roku 2011 dla tego terenu opracowany został dokument pod tytułem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym nakreślone zostały ogólne wytyczne dla przyszłego planu zagospodarowania przestrzennego. Pierwsze podejście do sporządzenia takiego planu miało miejsce w roku 2014 i wprawdzie po burzliwych sporach zostało przez poprzednią radę uchwalone, ale wojewoda wielkopolski plan ten w październiku 2014r. Unieważnił

reklama

Czytaj str. 3

 

Pogłoski wyssane z palca

Getec w terminie zbuduje ciepłownię, ale nie kupi Adamowa

W ostatnich kilku tygodniach w krajowych mediach nie brakowało spekulacji na temat firmy GETEC. Raz pojawiały się pogłoski o rzekomym zagrożeniu dostaw ciepła do Turku. Albo też pojawiały się spekulacje na temat rzekomego zainteresowania firmy z Magdeburga zakupem kopalni Adamów.

Wszystkie te medialne doniesienia i rewelacje zostały zdementowane w trakcie środowej (10 maja) konferencji prasowej, którą przedstawiciele firmy GETEC zwołali na terenie budowy przyszłej ciepłowni dla Turku. -Jesteśmy na dobrej drodze aby inwestycję zakończyć na czas – zapewniał przedstawiciel inwestora Oliver Stutzer. Jednocześnie stanowczo dementując informację o rzekomym zainteresowaniu firmy GETEC zakupem kopalni Adamów

Czytaj str. 5

 

Najmniej maturzystów w powiecie dziejach III RP

Egzaminacyjny obraz maturzysty z powiatu tureckiego

Trwające od 4 maja tegoroczne egzaminy maturalne przekroczyły półmetek i powoli wchodzą w fazę końcową. W tym roku egzamin dojrzałości w całym kraju zdaje po raz pierwszy 283,9 tys. absolwentów szkół średnich. To o ponad 20 tysięcy zdających więcej niż przed rokiem. Tymczasem zgoła odmienną sytuację mamy w powiecie tureckim.

W trzech szkołach ponadgimnazjalnych powiatu tureckiego do matury przystąpiło 597 tegorocznych absolwentów. To w ostatnim ćwierćwieczu najmniejsza liczba maturzystów w naszym powiecie. W powiecie tureckim do egzaminu maturalnego podeszło jedynie 597 tegorocznych absolwentów miejscowych trzech szkół ponadgimnazjalnych. Ponad połowę z nich, bo aż 315 stanowią absolwenci Liceum Ogólnokształcącego. W Zespole Szkół Technicznych do matury przystąpiło 194 tegorocznych absolwentów, a w ZSR w Kaczkach Średnich – 88. W ostatnim ćwierćwieczu w powiecie tureckim nie odnotowano tak niewielkiej liczby przystępujących do egzaminu dojrzałości. Uprzedzamy, że nad tym faktem nikt nie zamierza z góry lamentować. Ale nad przyczynami tego zjawiska warto się zastanowić i choćby spróbować odpowiedzieć na pytanie – Dlaczego w skali kraju liczba tegorocznych maturzystów jest wyższa niż choćby przed rokiem, podczas gdy w powiecie tureckim mamy najmniej abiturientów w dziejach III RP?

Czytaj str. 4 i 5

 

Kłopoty z dziurami w gminie Turek

Czekać, bo już zalepia

Przez ostatnie tygodnie drogi w gminie Turek z dnia na dzień coraz bardziej przypominały dobrej klasy szwajcarski ser. A to za sprawą remontów cząstkowych... I z tego akurat powodu, mieszkańcy gminy byli zadowoleni, gorzej, że wykonawca postanowił wpierw wszystkie gminne drogi podziurawić, dopiero po zakończeniu tej operacji zabrał się za ich latanie.

Już w ubiegłym tygodniu, do redakcji dzwonili mieszkańcy gminy, informując o powycinanych i pozostawionych dziurach w gminnych drogach. -Jeździ się koszmarnie, kto wymyślił taki sposób naprawy dróg, bo z tego co wiem, to wycinają w całej gminie już od tygodnia, ale nie ma kto naprawiać.

Zniecierpliwienie mieszkańców osiągnęło apogeum w piątek, 5 maja, kiedy ruch samochodowy wstrzymywały prace na drodze krajowej – Turek-Konin. -Jadę Konińską – tną i zalepiają, a skręcam na Budy Słodkowskie i co widzę? Dziury, które trzeba omijać slalomem i nikogo, kto by je zalepiał – mówił zadziwiony czytelnik. Jak zaznaczył, gorsze od dziur w dzień, są dziury w nocy. Wykonawcy nie przyszło nawet do głowy, żeby oznaczyć niebezpieczne fragmenty na drogach.

Czytaj str. 8

 

15-lecie tuliszkowskiego Forum Kobiet

Babki w formie

W ubiegły piątek 12 maja, tuliszkowskie stowarzyszenie Forum Kobiet obchodziło jubileusz 15-lecia. Specjalnie na tę okazję Mirosław Rojek, dyrektor Miejski-Gminnego Ośrodka Kultury napisał dla „Foremek” wiersz. Było też życzenia i kwiaty, a także urodzinowy tort.

Jolanta Cicha, przewodnicząca „Foremek” przedstawiła 15-letnią historię stowarzyszenia. Jak mówiła, kiedy spotkały się żeby założyć Forum Kobiet, żadna z członkiń nie myślała, że wytrzymają ze sobą tak długo. –Tworzyłyśmy grupę o różnych charakterach i w różnym wieku. Wśród nas są kobiety młode i młodsze, pracujące zawodowo i wychowujące wnuki. Jednak chęć niesienia pomocy, szczególnie dzieciom była tak silna, że nie patrzyłyśmy na siebie przez pryzmat wieku, poglądów czy przekonań. Każda z nas daje to, czego oczekują inni – niesie pomoc – mówiła Jolanta Cicha

Czytaj str. 14 i 19

 

Miasto podpisało umowę

Będą geotermalne odwierty?

Krakowska firma Pro-Invest Solutions wykona projekt próbnego odwiertu geotermalnego. Ma też w imieniu miasta przygotować wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie samego odwiertu. W ubiegłym tygodniu burmistrz Romuald Antosik podpisał z Pro-Invest Solutions umowę w tym zakresie. Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 86 tys. zł.

W tym momencie nie można jeszcze udzielić odpowiedzi na pytanie, czy w Turku będą eksploatowane wody geotermalne. Krakowska firma podjęła się w dwa miesiące opracowania projektu robót geologicznych wiercenia geotermalnego, otworu badawczo-eksploatacyjnego. Odwiert otworu pionowego o głębokości ok. 2200 m ma powstać na działce znajdującej się w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej. Ponadto Pro-Invest Solutions Sp. z o.o. będzie występować do marszałka województwa wielkopolskiego o decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych. Jak informuje turkowski magistrat, firma podejmie się także przygotowania kompletnego wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o uzyskanie dofinansowania na odwiert z programu „Geologia i Górnictwo Cz. 1 – Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”. Nabór do tego programu ma być ogłoszony do końca listopada tego roku.

Czytaj str. 13

 

Emocjonująca sesja Rady Gminy Przykona

Czy Bryl musi odejść?

Coraz więcej radnych gminy Przykona ma dość despotycznych zachowań przewodniczącego Stanisława Bryla. Andrzej Gorzelańczyk zasugerował mu rezygnację z funkcji. Wszystko wskazuje na to, że już na następnej sesji padnie wniosek o jego odwołanie.

Majowa sesja Rady Gminy Przykona zapowiadała się nudnawo. Było do podjęcia kilka decyzji nie budzących kontrowersji. Pierwszą z nich były zmiany w budżecie. Dowiedziano się, że deficyt budżetowy wyniesie 2,7 mln zł. Natychmiast uspokojono stwierdzając, że pokryty zostanie wolnymi środkami i nadwyżką budżetową. Zbigniew Bartosik przedstawił sprawozdania z realizacji programu współpracy gminy Przykona z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2016 r. Wsparto Koniński Bank Żywności, dzięki czemu do 550 ubogich mieszkańców gminy trafiły duże ilości żywności, znacznie przekraczające dotację. Gmina dofinansowywała też np. kwotą blisko pięciu tysięcy złotych wyjazd dziesięciorga dzieci ze szkoły w Sarbicach na obóz sportowy do Zamościa oraz wyjazd trzydzieściorga dzieci ze szkoły w Przykonie na obóz wakacyjny

Czytaj str. 6

 

Zapadł wyrok

Więzienie za brutalne pobicie

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Turku na trzy i pół roku więzienia skazał 26-latka, który 1 lutego w miejskim parku brutalnie pobił młodą kobietę.

Do zdarzenia doszło po godzinie 20.00. Turkowianka, wracając z Poznania, wysiadła z autobusu na ulicy Konińskiej i przez park szła do domu. Właśnie tam 26-latek zażądał, by oddała mu swój telefon. Kiedy nie chciała go oddać, rzucił się na nią z pięściami. Na pomoc bitej ruszyła przechodząca tamtędy kobieta. Wtedy napastnik przestraszył się i uciekł. Dziewczyna zadzwoniła na policję. Jej twarz była zakrwawiona i opuchnięta, dlatego karetka pogotowia zabrała ją do szpitala

Czytaj str. 2

 

Uczniowie z Dobrej

Uporządkowali żydowski cmentarz

Uczniowie z dobrskiego gimnazjum uporządkowali stary żydowski cmentarz znajdujący się za miastem. Dotychczas teren ten bardziej przypominał wysypisko śmieci niż nekropolię.

Gimnazjaliści z Dobrej podobnie jak ich koledzy w całym kraju mają obowiązek realizacji tzw. gimnazjalnego projektu edukacyjnego. -Projektem takim nazywamy zespołowe, zorganizowane i zaplanowane działanie uczniów, mające na celu rozwiązanie jakiegoś problemu z zastosowaniem różnych, zazwyczaj twórczych, metod – mówi Paweł Janicki, nauczyciel ze szkoły w Dobrej. -Z praktycznego punktu widzenia polega to na tym, że uczniowie drugich klas gimnazjalnych dobierają się w kilkuosobowe grupy, a następnie z wielu zaprezentowanych przez nauczycieli tematów wybierają ten, który najbardziej odzwierciedla ich zainteresowania. Oczywiście dopuszczalne są również własne pomysły.

Tematyka bywa różna i dotyczy wszystkich przedmiotów. Wiele z nich ma bardzo praktyczne zastosowanie. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej od lat realizowane są projekty o tematyce żydowskiej, których koordynatorem jest między innymi Paweł Janicki. Dzięki nim dobrska szkoła już po raz czwarty z rzędu otrzymała tytuł „Szkoły Dialogu”.

Czytaj str. 11

Podobne artykuły

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

19 st.
ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do...

ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do twarzy!

16 st.
ET: Starosta zaliczył medialną klapę

ET: Starosta zaliczył medialną klapę

8 st.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama