czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

O Józefie Mehofferze na uczelniach wyższych we Wrocławiu i w Łodzi

O Józefie Mehofferze na uczelniach wyższych we Wrocławiu i w Łodzi
 

23 i 27 października na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyły się wykłady w ramach realizowanego przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera projektu pn. "Konserwacja kolekcji turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap III", współfinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu Wspieranie działań muzealnych.

Studenci oraz kadra naukowa akademii wrocławskiej jak i łódzkiej mogła wysłuchać po dwa wykłady. Pierwszy z nich to przygotowany przez dyrektora turkowskiego muzeum pt. "Postać i twórczość Józefa Mehoffera oraz walory turkowskiej spuścizny mistrza Mehoffera". W trakcie wystąpienia uczestnicy poznali postać krakowskiego artysty, jego drogę artystyczną oraz najbardziej spektakularne realizacje dzieł monumentalnych. W dalszej części zostały przybliżone słuchaczom związki artysty z Turkiem, okoliczności powstania dzieła oraz zaprezentowana została także kolekcja turkowskich kartonów – projektów do całościowego wystroju kościoła parafialnego pw. NSPJ w Turku. Na ich tle została omówiona spuścizna artysty oraz walory artystyczne turkowskiej kolekcji zgromadzonej w miejscowym muzeum.

reklama

W drugiej części spotkania, przedstawiciele pracowni koserwatorskiej – Pani Daria Kordowska i pan Artur Błaszczyk w trakcie wykładu pt.: „Prace konserwatorskie prowadzone na kolekcji mehofferowskiej – metody działań, problemy konserwatorskie, efekty prac” omówili przebieg procesu konserwacji 7 projektów – kartonów autorstwa J. Mehoffera z kolekcji turkowskiego muzeum. W trakcie wystąpienia szczególny nacisk został położony na zniszczenia, jakim uległy projekty przez długie lata od ich powstania. Konserwatorzy omówili także problemy, z jakimi musieli się uporać podczas swoich prac, oraz omówić zastosowane przez siebie metody przywracania obiektów muzealnych do dawnej świetności.

Po wykładach słuchacze mogli także zapoznać się z procesem konserwatorskim przedstawionym na 15 planszach – makietach, gdzie zostały ukazane najbardziej spektakularne działania konserwatorskie oraz porównanie stanu zachowania obiektów przed i po konserwacji.

materiał nadesłany

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
Podobne artykuły
„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm”...

„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm” czyli wystawa lalek w...

2 kw.

"Pamiątki przygodne" czyli wspomnienia lat dziecinnych w Turku z końca...

20 lt.
Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy...

Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy witraż powstał na...

18 lt.
Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w...

Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w Turku zaprasza na spotkanie z...

9 lt.
Wilki nie takie złe. Wróciły do...

Wilki nie takie złe. Wróciły do podturkowskich lasów, a od piątku...

14-11-2023
15 artystów, 170 prac! Już w piątek wielki...

15 artystów, 170 prac! Już w piątek wielki finał projektu "Dusze...

13-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama