środa 24 kwietnia 2024

Bony, Horacji, Jerzego

reklama

ZE PAK w opałach. Decyzja GDOŚ niekorzystna dla spółki

ZE PAK w opałach. Decyzja GDOŚ niekorzystna dla spółki - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podtrzymała decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla rozbudowy odkrywki Tomisławice, której wpływ na środowisko i tak jest już przedmiotem dochodzenia w związku z naruszeniem przepisów środowiskowych UE prowadzonym przez Komisję Europejską.

Obecnie toczą się dwie kontrowersyjne, a zarazem kluczowe dla Wielkopolski sprawy: kopalni odkrywkowej Ościsłowo, którą planuje otworzyć ZE PAK S.A. oraz rozbudowy kopalni Tomisławice. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła wydania decyzji środowiskowej dla Ościsłowa oraz nałożyła obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla Tomisławic wstrzymując tym samym obie inwestycje.

reklama

Po odwołaniu ZE PAK sprawy trafiły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która właśnie podtrzymała decyzję RDOŚ dotyczącą Tomisławic. Dyskusja nad odkrywką Ościsłowo toczy się teraz na szczeblu ogólnokrajowym, m.in. w Sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Wielu dziennikarzy i polityków, z posłem Tomaszem Nowakiem na czele, bardzo wspiera obie inwestycje, twierdząc, że ZE PAK należy do infrastruktury krytycznej, czyli takiej, od której zależy bezpieczeństwo i stabilność państwa.

ZE PAK SA opublikował 14.11.2017 sprawozdanie finansowe za 3 pierwsze kwartały 2017 roku, które potwierdza, że spółka planuje do końca grudnia zamknąć elektrownię Adamów oraz ograniczyć wydobycie węgla w kopalni Adamów, co sprawi, że udział elektrowni należących do grupy kapitałowej ZE PAK S.A. w całości energii produkowanej w Polsce spadnie do poniżej 4% oraz że pracę straci kolejnych 330 pracowników.

Ewentualna nowa odkrywka w Ościsłowie czy rozbudowa Tomisławic tego nie zmienią.

Dodatkowym poważnym utrudnieniem może być fakt, że ZE PAK jest jedną z 17 polskich spółek na Globalnej Liście Rezygnacji z Węgla (coalexit.org) opublikowanej w zeszłym tygodniu przez niemiecką organizację Urgewald na szczycie klimatycznym w Bonn, której celem jest zachęcenie potencjalnych inwestorów do wycofania funduszy z węgla i omijanie tego sektora w przyszłości. W swoim raporcie ZE PAK przyznaje, że brak możliwości pozyskania odpowiedniego finansowania jest jednym z głównych czynników ryzyka.

reklama

materiał nadesłany

Ewelina Grabowska dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
To już pewne, nowa elektrownia powstanie do...

To już pewne, nowa elektrownia powstanie do 2027 roku. PAK CCGT...

21-11-2023
Gminy biorą się za sprzedaż węgla? Trwa...

Gminy biorą się za sprzedaż węgla? Trwa badanie zapotrzebowania...

22-10-2022
Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest idealnym miejscem na...

21-09-2022
Chciał kupić węgiel, stracił pięć tysięcy!

Chciał kupić węgiel, stracił pięć tysięcy!

25-08-2022
Od dziś można składać wniosek o przyznanie...

Od dziś można składać wniosek o przyznanie dodatku węglowego

17-08-2022
Druga chłodnia runie w środę....

Druga chłodnia runie w środę. Przyciśnięcie guzika detonacyjnego...

14-06-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama