wtorek 22 maja 2018

Emila, Neleny, Romy

reklama

Wideo: Modernizacja oczyszczalni jedną z największych inwestycji miejskich w historii

Wideo: Modernizacja oczyszczalni jedną z największych inwestycji miejskich w historii - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Prawie 41 mln zł – tyle wyniesie modernizacja niemal 50-letniej oczyszczalni miejskiej w Turku. Połowę tej kwoty będzie stanowiła dotacja z Unii Europejskiej. Pozostałe środki będą pochodziły z funduszu ochrony środowiska oraz z oszczędności poczynionych od początku bieżącej kadencji w PGKiM. Burmistrz Romuald Antosik mówi o cywilizacyjnym skoku, który nastąpi w naszym mieście, ale także o szansie, którą modernizacja stworzy gminom powiatu tureckiego.

Cywilizacyjny skok dzięki polityce oszczędności

Decyzją burmistrza Romualda Antosika spółka PGKiM przystąpiła w 2016 roku przystąpiła do modernizacji oczyszczalni miejskiej. Projekt spółki miejskiej znalazł się na liście podstawowej do dofinansowania inwestycji z Unii Europejskiej, ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 12 mln zł PGKiM otrzyma w formie pożyczki z NFOŚiGW. Spółka będzie musiała wydać 7,6 mln środków własnych.

reklama

- Jest to jedna z największych inwestycji samorządu miejskiego w historii. Prawie 41 mln zł wpłynie do naszego miasta, usprawni jego funkcjonowanie i posłuży wszystkim mieszkańcom Turku – mówił podczas konferencji burmistrz Romuald Antosik dodając, że dla Turku będzie to skok cywilizacyjny.

Jednak na inwestycji będą mogły skorzystać także okoliczne gminy. Burmistrz Antosik odbył już rozmowy z wójtami kilku gmin z terenu powiatu tureckiego, proponując im przyłączenie się do turkowskiej sieci kanalizacyjnej. - Zamiast budować własne oczyszczalnie, gminy będą mogły korzystać z naszej instalacji. Byłoby to korzystne ekonomicznie zarówno dla gmin, jak i dla naszego miasta.

reklama

Dla gmin opłacalna jest budowa przepompowni i pompowanie nieczystości do Turku. Ścieki można pompować do 20 km. Aktualnie do oczyszczalni w Turku dostarczane są ścieki z miasta, z gminy Turek oraz z większej części gminy Przykona.

Jednak nie tylko mieszkańcy Turku skorzystają na modernizacji oczyszczalni. Jak informuje prezes PGKiM, Mirosław Wypór, proporcja ścieków socjalno-bydowych do przemysłowych wynosi prawie „pół na pół”.

Romuald Antosik przypomniał, że miasto oraz spółki miejskie nie mogłyby pozyskiwać skutecznie środków zewnętrznych, gdyby nie oszczędności poczynione na początku bieżącej kadencji. - Jak obejmowałem stanowisko burmistrza, pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, były cięcia wydatków. Nie tylko w sferze budżetu miasta, ale także spółek miejskich. Efektem tego, jest to, że możemy starać się o środki zewnętrzne, gdyż mamy pieniądze na wkład własny.

Dlaczego oczyszczalnię trzeba zmodernizować?

O konieczności modernizacji oczyszczalni miejskiej mówił prezes Mirosław Wypiór. Przede wszystkim nowe urządzenia są mniejsze gabarytowo, przy tej samej mocy i większej wydajności, pobierają mniej energii. Oznacza to, że instalacje przy mniejszych kosztach eksploatacji uzyskują lepsze efekty. Istnieje konieczność wymiany wyeksploatowanych urządzeń – niektóre z nich pracują bez przerwy ok. 20 lat i ulegają częstym awariom. Także obiekty budowlane na terenie oczyszczalni wymagają pilnej naprawy ze względu na pęknięcia i ubytki konstrukcji żelbetowych, powstałe wskutek długiej i ciągłej eksploatacji.

Coraz większym wyzwaniem dla turkowskiej oczyszczalni są ścieki dostarczane z zakładów pracy. Firmy przebudowały swoje technologie, stąd ścieków od zakładów pracy jest mniej niż kilkanaście lat temu, ale mają większy ładunek i trudniej je oczyścić.

Ponadto oczyszczalnia jest gotowa do oczyszczania 15750 m3/dobę, aktualnie przerabia ok. 8000 m3/dobę. Po modernizacji będzie można zagospodarować zapas ok. 7000 m3/dobę, przyjmując ścieki z sąsiednich gmin. Budowa nowej oczyszczalni tak wysokiej klasy jak turkowska jest kosztowna i nieopłacalna.

Oczyszczalnia to prawie 50-latka

Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Turku została zaprojektowana w 1963 r., a część mechaniczna, tj. komora krat oraz osadniki do wytrącania zanieczyszczeń, wybudowane w roku 1970. W latach 1974-1980 powstała część biologiczna i osadowa: reaktor biologiczny, osadniki wtórne i komory fermentacyjne. W latach 1998-2000 oczyszczalnia została zmodernizowana i rozbudowana po to, aby mogła osiągać aktualnie obowiązujące normy oczyszczania. Kolejna modernizacja została przeprowadzona w latach 2002-2003, polegała głównie na rozwiązaniu kwestii związanej z gospodarką osadową.

M. Derucki

Podobne artykuły

PGKiM też buduje na Kaczmarskiego

PGKiM też buduje na Kaczmarskiego

10 maj.
Stanowisko Starosty Tureckiego ws myjni na os....

Stanowisko Starosty Tureckiego ws myjni na os....

2 maj.
Wy skonsumowaliście to miasto, a my je budujemy

Wy skonsumowaliście to miasto, a my je budujemy

28 kw.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama