czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Turkowska Biblioteka gościła Ałbenę Grabowską

Turkowska Biblioteka gościła Ałbenę Grabowską - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Popularna i nagradzana pisarka – Ałbena Grabowska – gościła w piątkowe popołudnie, 11 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku. Spotkanie odbyło się w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbywającego się w tym roku pod hasłem „(Do)wolność czytania”.

Niewątpliwą atrakcją trwającego Tygodnia Bibliotek i nie lada gratką dla miłośników literatury był przyjazd do turkowskiej Książnicy znanej i cenionej polskiej pisarki – Ałbeny Grabowskiej – Polki o bułgarskich korzeniach (imię Ałbena oznacza w języku bułgarskim kwitnącą jabłoń).

reklama

Ałbena Grabowska zawodowo jest lekarzem – neurologiem z drugim stopniem specjalizacji i epileptologiem. Posiada tytuł doktora nauk medycznych i jest związana z Zakładem Patofizjologii i Elektroencefalografii w Dziekanowie Leśnym. Pełni również funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii. Przez wiele lat pisywała do prasy („Życie na Gorąco”, „Halo”, Claudia”), odpowiadała na listy do lekarza i prowadziła rubryki porad lekarskich. Jej literacki debiut to wspomnieniowa książka o Bułgarii – „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Pisze zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. W roku 2014 była ambasadorką akcji „Solidarność kobiet ma SENS”.

Pisarka zdobyła szerokie grono czytelników, również w turkowskiej Bibliotece, gdzie jej książki są rozchwytywane i trudno je znaleźć stojące na półce, dzięki m.in. takim tytułom jak: „Coraz mniej olśnień”, „Lot nisko nad ziemią”, „Lady M.”, „Ostatnia chowa klucz”, cyklom: „Stulecie Winnych”, „Alicja w krainie czasów”, oraz „Julek i Maja”, czy najnowszej książce, której premiera przypadła w kwietniu tego roku – „Kości proroka”.

Podczas spotkania z czytelnikami autorka opowiedziała, jak godzi pracę zawodową z pisaniem, w jaki sposób doszło do wydania jej pierwszej książki, dużą część spotkania poświęciła również dopiero co wydanym „Kościom proroka”. Można się było również dowiedzieć m.in. jak wygląda jej proces twórczy, czy ma swoje ulubione miejsce do tworzenia oraz czy własne życie może wpływać na losy bohaterów. Miłośnicy jej książek nie zawiedli i z pewnością nie mogli się czuć zawiedzeni – rozmowa z pisarką była niezwykle zajmująca. Na zakończenie chętnie składała autografy w zakupionych egzemplarzach książek. Nie zabrakło również ciepłych rozmów z wielbicielami jej twórczości oraz pamiątkowych fotografii.

Materiał prasowy MBP w Turku

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
Podobne artykuły
Odkryj Spokój i Wyciszenie. Startują...

Odkryj Spokój i Wyciszenie. Startują cykliczne zajęcia Jogi w...

14 mrz.
Była szkoła, będzie biblioteka! W Smaszewie...

Była szkoła, będzie biblioteka! W Smaszewie powstanie filia...

22 st.
Wiersze i dźwięki czyli XXIII edycja Biesiady...

Wiersze i dźwięki czyli XXIII edycja Biesiady Poetyckiej w bibliotece...

05-12-2023
Na rowerach i pieszo podziwiali polską złotą...

Na rowerach i pieszo podziwiali polską złotą jesień. Trzeci i...

09-10-2023
Hawajska impreza w bibliotece

Hawajska impreza w bibliotece

07-10-2023
Miłośnicy Orzeszkowej będą...

Miłośnicy Orzeszkowej będą usatysfakcjonowani. Narodowe Czytanie...

08-09-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama