czwartek 18 kwietnia 2024

Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

reklama

Święto Plinzy już w sobotę!

Święto Plinzy już w sobotę!
 

W dniach 20-21 lipca 2013 r. w Gminie Dobra, w miejscowości Rzechta odbędzie się „V Święto Plinzy” (Festiwal Plinzy). Plinza to tradycyjne danie regionalne inaczej placek ziemniaczany.

Przygotowanie placka polega na tym, że ziemniaki i cebulę obieramy, ścieramy, do startych ziemniaków i cebuli dodajemy mąkę i jajka. Wszystko mieszamy, następnie formujemy placki i smażymy na patelni na rozgrzanym oleju. Ciepłe i chrupiące placki serwowane są według gustu i smaku z: kwaśną śmietaną, cukrem, sosem grzybowym lub mięsnym, a także z konfiturą, musem jabłkowym lub twarogiem. Placek ziemniaczany w Polsce jest potrawą znaną od XVII wieku.

reklama

Najważniejszym punktem uroczystości „V Święto Plinzy” będzie bicie rekordu w pieczeniu największej plinzy. Gigantyczne danie powstanie w miejscowości Rzechta w Gminie Dobra. Organizatorami bicia rekordu są Ochotnicza Straż Pożarna w Rzechcie, Sołectwo Rzechta, Urząd Miejski w Dobrej.

Organizatorzy podejmą próbę pobicia nieoficjalnego rekordu z 2012 r. - plinza miała średnicę 2 m i 36 cm. Próba ustanowienia nowego rekordu będzie polegała na usmażeniu plinzy - gigantycznego placka ziemniaczanego o średnicy ponad 2,5 m, na specjalnie przygotowanej patelni, gdzie wylane będzie 110 l ciasta  składające się z  75 kg ziemniaków i 150 szt. jajek, 4 kg mąki oraz 10 kg cebuli i soli do smaku. Patelnia będzie ustawiona na wielkim palenisku na placu przed strażnicą, gdzie rozpalone będzie ognisko. Gigantyczny placek będzie smażony z jednej strony, następnie 6 ludzi odwróci patelnię tak, żeby usmażyć drugą stronę placka.

Rekord zostanie ustanowiony, jeżeli komisja konkursowa stwierdzi, że placek jest upieczony w jednym kawałku, jest gotowy do spożycia, a jego powierzchnia nie została przerwana podczas odwrócenia patelni.

Święto Plinzy jest organizowane od 2009 r. Organizatorzy mają na celu rozwój turystyki poprzez wykorzystanie zasobów naturalnych i kulturowych. Festiwal Plinzy od 2009 r. uzyskuje dofinansowanie unijne  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, jako wsparcie podmiotów kultywujących historię i tradycje danego regionu.

reklama

„Święto Plinzy”, promuje walory obszaru, produkty regionalne i charakterystyczne danie regionalne, jakim jest Plinza. Impreza kultywuje lokalne tradycje i ma charakter promocyjny. Jest to wydarzenie bardzo popularne, a nieoficjalne bicie rekordu w pieczeniu gigantycznej plinzy budzi wielkie emocje i przyciąga corocznie  setki ludzi przyjeżdżających z odległych stron.

Patrz: Program Święta Plinzy

Materiał prasowy przygotowany
przez Katarzynę Antosik

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Święto Plinzy już w sobotę!
Podobne artykuły
Gmina Dobra przyjazna zwierzętom

Gmina Dobra przyjazna zwierzętom

12 kw.
Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum...

Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum Kultury w Dobrej. Wystawa...

11 kw.
Wyruszyli o świcie w tradycyjną procesję...

Wyruszyli o świcie w tradycyjną procesję Emaus. "Do krzyży w...

2 kw.
O Turkach i procesji Emaus. Wielka Sobota z...

O Turkach i procesji Emaus. Wielka Sobota z lokalnymi tradycjami na...

1 kw.
W Dobrej zaczynają wiosenne porządki. Pomoże...

W Dobrej zaczynają wiosenne porządki. Pomoże burmistrz, pomogą...

26 mrz.
Ocalić od zapomnienia. Akcja sprzątania...

Ocalić od zapomnienia. Akcja sprzątania cmentarza ewangelickiego w...

18 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama