sobota 16 grudnia 2017

Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

reklama

Tuliszków: Co dalej ze spichlerzem? Powstaje koncepcja zagospodarowania zabytkowego obiektu

Tuliszków: Co dalej ze spichlerzem? Powstaje koncepcja zagospodarowania zabytkowego obiektu
 

Trwają prace nad koncepcją zagospodarowania zabytkowego spichlerza usytuowanego w zespole dworsko-parkowym w Tuliszkowie. Istotną rolę w jej tworzeniu odgrywają architekci i konserwator zabytków, z którym wszelkie pomysły są konsultowane. Po wytyczeniu kierunku rewaloryzacji samorząd będzie mógł ubiegać się o środki zewnętrzne. Tymczasem Zakład Gospodarki Komunalnej rozpoczyna oczyszczanie terenu przy historycznej budowli.

Unikatowy spichlerz na nowo stał się własnością publiczną pod koniec ubiegłego roku, kiedy wykupiono go z rąk prywatnych. Komunalka udrożniła już wejścia do obiektu i, wraz z otaczającym go terenem, będzie on sukcesywnie porządkowany.

reklama

Dwupiętrowy i głęboko podpiwniczony spichrz na sztucznej wyspie otoczonej fosą został wzniesiony przez hrabiego Franciszka Mycielskiego herbu Dołęga w pierwszej połowie XIX wieku. Monumentalny gmach powstał w miejscu rezydencji właścicieli miasta w średniowieczu, Tuliszkowskich herbu Dryja. Wzmiankę o dworze obronnym znajdujemy w spisanym w 1460 r. testamencie Janusza, syna i imiennika słynnego rycerza i dyplomaty.

Spichlerz pełnił funkcję magazynową jeszcze po II wojnie światowej. W latach 70. przeprowadzono w nim remont. Później mieściła się tam wytwórnia wód gazowanych, a po 1989 r. dyskoteka. W 2001 r. obiekt sprzedano prywatnej osobie.

Makary Górzyński w opracowaniu „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego. t. 2, cz. 1, Rezydencje Powiatu Tureckiego” zauważa, że forma architektoniczna tej klasycystycznej budowli budzi skojarzenia z twierdzą, warownią strzegącą parku i dostatku. Taki charakter i lokalizacja spichlerza mogą stanowić kontynuację idei obronności niegdysiejszej fortalicji Dryjów. Przestrzeń to zatem szczególna, tak ściśle związana z dziejami Tuliszkowa. Tutaj wszystko się zaczęło…

reklama

materiał prasowy
*tytuł pochodzi od redakcji

 

Podobne artykuły

Ranking najlepszych strzelców OZPN Konin po...

Ranking najlepszych strzelców OZPN Konin po rundzie...

z wczoraj

"Szlachetna Paczka" w Gminie i Mieście Tuliszków

14 grudz.
Tuliszkowscy judocy na mikołajkowym turnieju

Tuliszkowscy judocy na mikołajkowym turnieju

14 grudz.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama