XV Dni Malanowa z Future Folk, Eleni i zespołem Piękni i Młodzi

poniedziałek 28 maja 2018

Augustyna, Ingi, Jaromira

reklama

Tuliszków: Co dalej ze spichlerzem? Powstaje koncepcja zagospodarowania zabytkowego obiektu

Tuliszków: Co dalej ze spichlerzem? Powstaje koncepcja zagospodarowania zabytkowego obiektu
 

Trwają prace nad koncepcją zagospodarowania zabytkowego spichlerza usytuowanego w zespole dworsko-parkowym w Tuliszkowie. Istotną rolę w jej tworzeniu odgrywają architekci i konserwator zabytków, z którym wszelkie pomysły są konsultowane. Po wytyczeniu kierunku rewaloryzacji samorząd będzie mógł ubiegać się o środki zewnętrzne. Tymczasem Zakład Gospodarki Komunalnej rozpoczyna oczyszczanie terenu przy historycznej budowli.

Unikatowy spichlerz na nowo stał się własnością publiczną pod koniec ubiegłego roku, kiedy wykupiono go z rąk prywatnych. Komunalka udrożniła już wejścia do obiektu i, wraz z otaczającym go terenem, będzie on sukcesywnie porządkowany.

reklama

Dwupiętrowy i głęboko podpiwniczony spichrz na sztucznej wyspie otoczonej fosą został wzniesiony przez hrabiego Franciszka Mycielskiego herbu Dołęga w pierwszej połowie XIX wieku. Monumentalny gmach powstał w miejscu rezydencji właścicieli miasta w średniowieczu, Tuliszkowskich herbu Dryja. Wzmiankę o dworze obronnym znajdujemy w spisanym w 1460 r. testamencie Janusza, syna i imiennika słynnego rycerza i dyplomaty.

Spichlerz pełnił funkcję magazynową jeszcze po II wojnie światowej. W latach 70. przeprowadzono w nim remont. Później mieściła się tam wytwórnia wód gazowanych, a po 1989 r. dyskoteka. W 2001 r. obiekt sprzedano prywatnej osobie.

Makary Górzyński w opracowaniu „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego. t. 2, cz. 1, Rezydencje Powiatu Tureckiego” zauważa, że forma architektoniczna tej klasycystycznej budowli budzi skojarzenia z twierdzą, warownią strzegącą parku i dostatku. Taki charakter i lokalizacja spichlerza mogą stanowić kontynuację idei obronności niegdysiejszej fortalicji Dryjów. Przestrzeń to zatem szczególna, tak ściśle związana z dziejami Tuliszkowa. Tutaj wszystko się zaczęło…

reklama

materiał prasowy
*tytuł pochodzi od redakcji

 

Podobne artykuły

Tuliszków:

Tuliszków: "Bitwa o flagę" dla uczczenia 100....

17 maj.
Smaszew: 26-latek staranował Golfem płot....

Smaszew: 26-latek staranował Golfem płot. Słupek...

8 maj.
Tuliszków: Motocykle, czeski rock i pomoc dla...

Tuliszków: Motocykle, czeski rock i pomoc dla Kacpra...

1 maj.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama