Koncert w Pomocy Juliankowi / 25 marca, godz. 15:00

środa 21 marca 2018

Benedykta, Lubomiry, Lubomira

reklama

Kaczki Średnie: Na wesoło i bez nudy, czyli Wieczory Nauki w ZSR CKP

Kaczki Średnie: Na wesoło i bez nudy, czyli Wieczory Nauki w ZSR CKP
 

Już po  raz piaty odbyły się w ZSR CKP Kaczki Średnie weekendowe wieczory nauki! Czyżby oznaczało to, iż we współczesnej szkole nie musi być nudno, skoro młodzież chętnie angażuje się w pozalekcyjne weekendowe zajęcia? Tym  razem gościliśmy 21-osobową grupę młodzieży  wraz z 4 opiekunkami z gimnazjum w Tuliszkowie. Po zakwaterowaniu w internacie szkolnym goście zostali powitani przez Pana dyrektora, który przestawił wymagania współczesnego rynku pracy i oczekiwania pracodawców, co do kompetencji i umiejętności absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Opowiedział o kierunkach kształcenia w ZSR w Kaczkach Średnich i możliwościach wykonywania różnych zawodów po ich ukończeniu.

Popołudniowe godziny gimnazjaliści spędzili w towarzystwie swoich starszych koleżanek, uczennic ZSR, które oprowadziły po szkole zachęcając do udziału w warsztatach prezentujących oferowane przez szkolę kierunki kształcenia i zawody. Podzieleni na 3 grupy zaczęli od obejrzenia prezentacji o innowacyjnych technikach wykorzystywanych w instalacjach budowlanych, poznali funkcjonowanie inteligentnych domów przyszłości. Wzięli udział w pokazie kamery termowizyjnej i warsztatach z fotowoltaiki. W tym czasie kolejna grupa poznawała podstawy kartingu, o których opowiedzieli doświadczeni już uczniowie klasy 3 TPS, którzy przeprowadzili instruktaż jazdy gokartem. Po szkoleniu przyszedł czas na wypróbowanie swoich możliwości na torze kartingowym. Czasem pojawiał się  problem jak pokonać wiraże, ale nad tym czuwali starsi koledzy z Technikum Pojazdów Samochodowych. Po takich emocjach nadszedł czas na zmianę klimatu i wypróbowanie swoich sił w dziedzinie kulinarnej. Warsztaty pt. „Zostań nowym MasterChef’em!” polegały na indywidualnym przygotowaniu wiosennych jajecznych dań, miedzy innymi jaja sadzonego usmażonego w krążku wyciętym z papryki. Wszystkie dania były niezwykle kolorowe, oryginalnie ozdobione i oczywiście smaczne!

reklama

Kolejne propozycje i sale edukacyjne okazały się równie atrakcyjne. Odbyły się w nich  warsztaty z dziennikarstwa radiowego przeprowadzone w profesjonalnym studiu nagraniowym, z nowoczesnej formy edukacji w Wirtualnej Rzeczywistości HTC Vive. Przed kolacją były jeszcze zajęcia  prezentujące pracę spedytora i nowinki w świecie marketingu reklamy. Natomiast po kolacji goście mogli posłuchać o innowacyjnych technikach wykorzystywanych w budownictwie, a nawet spróbować własnych sił w kładzeniu tynku cienkowarstwowo – mozaikowego. Na tym zakończyły się warsztaty zawodowe, ale nie był to jeszcze koniec atrakcji. W bibliotece szkolnej z odrobiną humoru i strachu odbyło się „zakuwanie” w dyby śmiałków, którzy nie czują lęku przed książkami. Tradycyjnie już wieczór zakończył się zajęciami sportowymi, w których rywalizowano między sobą na torze przeszkód. Odbyło się to przy wyjątkowym zaangażowaniu młodzieży, która w ogromnych emocjach, z radością pokonywała kolejne przeszkody. Noc w szkolnym internacie była krótka, bo sobotni poranek (po śniadaniu) rozpoczął się szkoleniem dla przyszłych kierowców „Wrzucamy na luz”, po którym nauczyciele technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki wyjaśnili na czym polega precyzyjne rolnictwo, dlaczego innowacyjność ma zastosowanie w przemyśle rolnym oraz jakie zalety posiada system ISOBUS. Prezentacja zawodu zakończyła się pokazem ciągnika firmy Kubota. Ostatnim przystankiem w poznawaniu zawodów  była branża hotelarska. W prezentacji multimedialnej wyjaśnione zostały zasady kształcenia w tym kierunku, a krótki filmik z udziałem naszych uczniów prezentował miejsca praktyk hotelarskich w naszym regionie.

Mamy nadzieję, że wizyta w naszej szkole była dla grupy z Tuliszkowa  ciekawą lekcją i miłym doświadczeniem, które pozostanie w pamięci na długo. W trakcie Wieczorów Nauki powstawał także specjalny materiał, który ma promować innowacyjne szkolnictwo zawodowe - już niebawem wykorzystany zostanie na europejskich konferencjach we Włoszech oraz Belgii.

materiał nadesłany
 

Podobne artykuły

ZSR w ścisłym finale programu

ZSR w ścisłym finale programu "Junkers Szkoli"

16 mrz.
Kaczki Średnie: Jak uprawiać kukurydzę? Jan...

Kaczki Średnie: Jak uprawiać kukurydzę? Jan Gruca i...

16 mrz.
Wideo:

Wideo: "Wieczory nauki" w ZSR CKP pomagają wybrać...

9 mrz.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama