czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Wyszyna: Poświęcili palmy i sztandar Bractwa Szkaplerza Świętego

Czcimy zwycięstwo Chrystusa w Procesji Niedzieli Palmowej

Wyszyna: Poświęcili palmy i sztandar Bractwa Szkaplerza Świętego
 

Niedziela palmowa poprzedza Wielki Tydzień i wyczekiwanie na Zmartwychwstanie Chrystusa. Procesją od figury św. Wawrzyńca w Wyszynie rozpoczęliśmy uroczystą Niedzielę Palmową z nowym Sztandarem Bractwa Szkaplerza Świętego

W Niedziele palmową w parafii NNMP w Wyszynie wierni manifestowali swą wiarę w uroczystej procesji. Pobożni, pełni wiary idziemy za Panem. Kolorowe palmy, poczty sztandarowe OSP Kałek i OSP Wyszyna. Ważnym momentem było poświecenie sztandaru Bractwa Szkaplerza Świętego przez proboszcza Włodzimierza Pawłowskiego. Czcimy zwycięstwo Chrystusa.

reklama

Najstarszym członkiem bractwa jest pan Kazimierz Smoliński (98 lat), który posiada dziennik osób należących do bractwa. Bractwo w Wyszynie liczy obecnie około 200 osób osób, z 89 jest z Wyszyny. Raz w miesiącu jest odprawiona msza święta od bractwa i za zmarłych z bractwa. Pierwszym cechmistrzem dbającym o światło w kościele był chrzestny pana Kazimierza Smolińskiego, Michał Nowak, ponad 100 lat temu. Krótką historię Szkaplerza Świętego odczytała parafianka i należąca do bractwa Dorota Wiśniewska.

Święto Szkaplerza Najświętszej Maryi Panny w parafii Wyszyna obchodzimy w pierwszą niedzielę po 16 Lipca (odpust w Wyszynie). Zapiski z historii mówią, że genezę Bractwa Szkaplerza Świętego odnajdujemy w objawieniach Matki Bożej św. Szymonowi Stock w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku.

Do Polski Bractwo Szkaplerza Świętego przybyło wraz pierwszymi fundacjami Klasztorów Karmelitańskich. Najstarsze Bractwo Szkaplerza Świętego powstało 1393 przy kościele ojców w Karmelitańskich p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krakowie na Piasku.

Powstanie Bractwa w Wyszynie zawdzięczamy Rafałowi Gurowskiemu, który 17 marca 1783 roku uzyskał dekret Stolicy Apostolskiej odpustem udzielonym tutejszemu kościołowi. Rok późnej 16 czerwca 1784 przed figurą św. Wawrzyńca, gdzie zatrzymywały się kompanie pielgrzymów .Tam przeor Karmelitów z Kłodawy przekazał ks. Franciszkowi Czyżewskiemu uroczyście dokument Stolicy Apostolskiej z nadaniem odpustów Kościołowi w Wyszynie.

reklama

Szkaplerz, przystosowany do użytku wiernych świeckich, złożony jest z dwóch prostokątnych wycinków brązowych sukna wełnianego, połączonych dwoma tasiemkami. Zwykle na obu płatach umieszczony lub symbol Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej. Od roku 1910 św. papież Pius X pozwolił zamiast szkaplerza nosić medalik.

To wydarzenie poświecenia Sztandaru Bractwa zapisało się już na zawsze w historię naszej wyszyńskiej parafii.

Bractwo Szkaplerza Świętego i mieszkańcy Wierni Maryi z Góry Karmel  
materiał nadesłany

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Podobne artykuły

"Krzyż Miłość Zbawienie". Przejmujące Misterium Męki Pańskiej w...

29 mrz.
W lesie szukali Boga. II wyszyńska Droga...

W lesie szukali Boga. II wyszyńska Droga Krzyżowa

19 mrz.
Na Dzień Kobiet wiersz z życzeniami od...

Na Dzień Kobiet wiersz z życzeniami od Andrzeja Burszewskiego!

8 mrz.
Dziś Tłusty Czwartek! - informuje Andrzej...

Dziś Tłusty Czwartek! - informuje Andrzej Burszewski, kronikarz z Wyszyny

8 lt.
Dziś prawdziwych Cyganek już nie ma… Ależ...

Dziś prawdziwych Cyganek już nie ma… Ależ są! Wyszyński Babiniec...

5 lt.
Najlepsza instytucja na świecie! Na Dzień...

Najlepsza instytucja na świecie! Na Dzień Babci i Dziadka wiersz od...

21 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama