III Indywidualne Mistrzostwa Miasta Turku i Powiatu Tureckiego w Pływaniu Kobiet i Mężczyzn / 2 maja 15:00

czwartek 26 kwietnia 2018

Marii, Marzeny, Ryszarda

reklama

Tydzień Bibliotek w Malanowie

Tydzień Bibliotek w Malanowie
 

Biblioteka? Oczywiście! Pod takim hasłem odbyła się XIV edycja programu Tygodnia Bibliotek 2017. Odnosząc się do tych słów można zauważyć, jak ważną rolę edukacyjną, wychowawczą i kulturotwórczą odgrywają biblioteki w społeczności lokalnej. Na naszych oczach biblioteki zmieniają swój wizerunek. To już miejsce nie tylko z książkami na półkach, ale również centra informacji z bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, spotkań z ciekawymi ludźmi, zajęć dla pasjonatów tańca, muzyki czy plastyki. A wszystko to skierowane jest dla naszych czytelników, od najmłodszych począwszy, aż po tych najstarszych.

Tydzień Bibliotek zainaugurowaliśmy 8 maja cyklem spotkań dla najmłodszych czytelników. W ciągu tego tygodnia odwiedziło nas 167 przedszkolaków, którzy z wielką radością i niewypowiedzianym zachwytem delektowały się bajkowym światem, który zagościł w bibliotece. Istotnym i nierozerwalnym elementem tego typu spotkań jest czytanie, czego w Tygodniu Bibliotek nie brakowało. Czytelnictwo to ważna sfera w życiu dziecka, bowiem rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny oraz kształtuje wyobraźnię. Dzieci są chłonnymi odbiorcami literatury i łatwo przejmują wzory zachowań swoich literackich ulubieńców. Jednak książka może oddziaływać na czytelnika dopiero po zrozumieniu jej treści, a im bliższe są treści lektury, tym bardziej trafiają do czytelnika i chętniej je przyjmuje.

reklama

Człowiek nie rodzi się czytelnikiem, trzeba obudzić w nim zamiłowanie do książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie dzieciom. Wbrew pozorom najmłodsi uwielbiają słuchać bajek, szczególnie jeśli poznają kolejne przygody swoich ulubieńców książkowych. Doskonałym tego przykładem są dzieci z Gminnego Przedszkola w Malanowie, które podczas wizyt w bibliotece wręcz domagały się głośnego czytania. Taka postawa najmłodszych czytelników bardzo cieszy nas bibliotekarzy, bo widzimy sens naszej pracy i podejmowanego trudu, aby właśnie dzieci pokochały książki i zrozumiały szereg zalet, które płyną z czytania.

Oprócz czytania przedszkolaki mogły poznać i obejrzeć różnego rodzaju książki: począwszy od najnowszych bogato ilustrowanych bajek, po książki 3D, a na komiksach i książkach obrazkowych skończywszy. Ogromny zachwyt wzbudziła w maluchach najmniejsza książka wielkości pudełka zapałek, którą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć. Dobrym zajęciem rozwijającym dziecięcą wyobraźnię, pamięć i chęć aktywnego działania były bajkowe zagadki literackie, podczas których nasi milusińscy bawili się doskonale, ale i wykazali się dużą znajomością treści bajkowych. Układając puzzle dzieci mogły potrenować spostrzegawczość i pamięć, a tego najmłodszym nie brakuje. Dużym zainteresowaniem cieszył się magiczny kuferek bajkowy, w którym znajdowały się przedmioty charakterystyczne dla określonej bajki. Zadaniem dzieci było dopasować przedmiot i odgadnąć tytuł bajki. Każdy chciał poczuć dreszczyk emocji podczas losowania przedmiotu, a te były różne: od słodkiego piernika po groźnego wilka.

Niebywałą precyzją i zręcznością wykazały się dzieci, które mogły przekonać się, jak ciężko musiał pracować bajkowy Kopciuszek. Ich zadaniem było oddzielnie grochu od fasoli. Polecenie zostało wykonane wzorowo i dostarczyło maluchom wiele radości. Wszystkie zadania wykonywane były bardzo dokładnie, gdyż za każde prawidłowo wykonane polecenie były przyznawane tzw. motywatory w postaci buziek. Każde dziecko oczywiście dążyło do zebrania jak największej ilości. Po każdym spotkaniu przedszkolaki zostały obdarowane słodyczami i kolorowymi balonami, co było chyba najprzyjemniejszą częścią wizyty w bibliotece. Naturalnie mali czytelnicy również podziękowali za spotkanie wręczając własnoręcznie wykonany upominek, który teraz zdobi półki z książkami.

reklama

Na zakończenie obchodu Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy przedszkolaków na przedstawienie teatralne pt. Kopciuszek w wykonaniu aktorów z teatru Krak-Art z Krakowa. Spektakl przedstawiony został w baśniowej, atrakcyjnej dla dzieci formie. Maluchy były zachwycone i z wypiekami na twarzy śledziły bieg wydarzeń oraz aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu wcielając się w różne role.

Tydzień Bibliotek minął na wspólnym czytaniu, zgadywaniu, wertowaniu, przeglądaniu i zwiedzaniu barwnego świata książek. W tym roku wpisując się w hasło Biblioteka? Oczywiście! mamy nadzieję, że na wiele sposobów zachęciliśmy do czytania i korzystania z naszych zasobów. Dorosłych czytelników nie trzeba chyba zachęcać, bo drzwi biblioteki są cały czas otwarte, na nowe pomysły, ciekawe przedsięwzięcia, atrakcyjne oferty. Przyjdź, czekamy na Ciebie każdego dnia.

J. Adamczyk

Podobne artykuły

Miłaczew: Serowe jadło z Bibianny i Kotwasic...

Miłaczew: Serowe jadło z Bibianny i Kotwasic...

02-07-2017
Miłaczew: Posmakuj dań z sera. Nasze jadło jest...

Miłaczew: Posmakuj dań z sera. Nasze jadło jest...

21-06-2017
Tydzień Bibliotek na bogato!

Tydzień Bibliotek na bogato!

17-05-2017
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama