piątek 19 kwietnia 2024

Alfa, Leonii, Tytusa

reklama

Dziadowice: Budowa ośrodka medytacji dobiega końca. Dhamma Pallava oczekuje na gości z kraju i zagranicy

Dziadowice: Budowa ośrodka medytacji dobiega końca. Dhamma Pallava oczekuje na gości z kraju i zagranicy - foto: Vipassana Poland
foto: Vipassana Poland 

W Dziadowicach koło Malanowa powoli dobiega końca budowa nowego obiektu. Jest to ośrodek „Dhamma Pallava”, który przygotowuje się do przyjęcia pierwszych chętnych. „Wybraliśmy ten piękny zakątek Polski ze względu na centralne położenie na mapie kraju oraz przyjazną społeczność lokalną” – mówi Marcin Śmigiel, członek zarządu Polskiej Fundacji Medytacji Vipassana. Jeszcze tej jesieni ośrodek zostanie oddany do użytku. Czemu będzie służyć?

„Dhamma Pallava” będzie miejscem nauki i praktyki medytacji Vipassana, jednym z ponad 120 ośrodków tego rodzaju w skali całego świata. Praktyka tej konkretnej techniki medytacji jest treningiem umysłu. Tak jak ćwiczenia fizyczne poprawiają nasze zdrowie fizyczne, tak też Vipassanę praktykuje się, aby ćwiczyć i rozwijać umysł. Dzięki temu nasze życie staje się bardziej świadome, harmonijne i wolne od zamętu. Vipassana w dosłownym tłumaczeniu oznacza „widzieć rzeczy takimi jakimi są”. Przyglądając się z uwagą doznaniom fizycznym, które składają się na odczuwanie ciała oraz bez ustanku wpływają na stan umysłu, zaczynamy dostrzegać prawa rządzące naszymi myślami. Zaczynamy rozumieć, skąd biorą się odczucia i osądy.

reklama

Mieszczący się na ponad 10ha ośrodek składa się z 10 budynków o łącznej powierzchni zabudowy 4 000 m2. Jest wśród nich 6 budynków mieszkalnych z indywidualnymi pokojami oraz sala medytacyjna, kuchnia z jadalniami, budynki dla nauczycieli i administracji.

Technika medytacji, o której mowa, nauczana jest na 10-dniowych kursach stacjonarnych. Kursy dostępne są dla wszystkich. Udział w nich wymaga jednak poważnej pracy i skupienia oraz przestrzegania określonego regulaminu. W ośrodku „Dhamma Pallava” będą odbywać się przede wszystkim te właśnie kursy. Podczas trwania kursu możemy nauczyć się podstaw Vipassany – tak, aby móc praktykować ją potem codziennie samemu. Efekty przychodzić będą z czasem, stopniowo, dzięki systematycznej praktyce.

Mieszczący się na ponad 10ha ośrodek składa się z 10 budynków o łącznej powierzchni zabudowy 4 000 m2. Jest wśród nich 6 budynków mieszkalnych z indywidualnymi pokojami oraz sala medytacyjna, kuchnia z jadalniami, budynki dla nauczycieli i administracji. W budowie biorą udział przedsiębiorstwa m. in. z powiatu tureckiego. „Współpraca przebiega płynnie, budowa jest bardzo dobrze zaplanowana” – stwierdza Paweł Koszela, właściciel firmy budowlanej „Pawbud” z Malanowa, która zaangażowana jest w roli podwykonawcy. Budowę nadzoruje doświadczony architekt koordynujący, pan Roman Morgulec, posiadający wieloletni staż w przedsięwzięciach budowlanych tej wielkości. „Liczymy na to, że ośrodek medytacji Vipassana przyczyni się również do rozwoju lokalnych firm w powiecie, poprzez regularne zamówienia na artykuły spożywcze, przemysłowe, budowlane, usługi transportowe i inne” – mówi przedstawicielka zarządu Fundacji, pani Dominika Ambroszczyk.

Nauczanie Vipassany jest niekomercyjne. Nie wymaga się opłaty za pobyt i wyżywienie, a nauczyciele i inne osoby zaangażowane w organizację są wolontariuszami i nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia. Wszystkie wydatki pokrywają dobrowolne dotacje osób, które ukończyły kurs, doświadczyły korzyści płynących z tej praktyki i chciałyby, by także inni mogli skorzystać z takiej możliwości.

reklama

Ośrodek medytacyjny „Dhamma Pallava” budowany jest przez Polską Fundację Medytacji Vipassana. Nie jest ona związana z żadną religią czy wyznaniem. Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, co oznacza, iż należy do wyróżnionej przez polski rząd grupy organizacji, które działają na rzecz dobra wspólnego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.pallava.dhamma.org oraz pod numerami telefonów: 504 340 425, 693 880 407, 886 640 632 oraz 666 923 999.

materiał nadesłany

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: Vipassana Poland2
foto: Vipassana Poland3
foto: Vipassana Poland4
foto: Vipassana Poland5
Podobne artykuły
Zamiast po chałupach, chodzą po urzędach!...

Zamiast po chałupach, chodzą po urzędach! Zapustnicy odnaleźli się...

14 lt.
Widzieliście już modliszkę? Te owady coraz...

Widzieliście już modliszkę? Te owady coraz liczniej zamieszkują...

16-08-2023
Malanowski folklor doceniony. Tradycja i...

Malanowski folklor doceniony. Tradycja i Jarzębinki na przeglądzie w...

21-06-2023
Kawa i ciacho z wójtem. Gospodynie z wizytą w...

Kawa i ciacho z wójtem. Gospodynie z wizytą w Urzędzie Gminy Malanów

29-05-2023
Gmina Malanów. Asfalt połączył Dziadowice z...

Gmina Malanów. Asfalt połączył Dziadowice z Kotwasicami

16-05-2023
Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w...

Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w Dziadowicach już oddana

28-09-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama