niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

OSP Grąbków od 70 lat gasi, pomaga, wspiera lokalną społeczność

OSP Grąbków od 70 lat gasi, pomaga, wspiera lokalną społeczność - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W sobotę 9 lipca w Grąbkowie odbyły się uroczystości, związane z jubileuszem 70-lecia tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wydarzenie połączone było z piknikiem kulturalno-sportowym, w czasie którego dzieci wzięły udział w konkursach sprawnościowych, a dorośli rozegrali tradycyjny już mecz piłki nożnej „starych byków”.

W jubileuszu wzięli udział nie tylko strażacy OSP Grąbków oraz ich bliscy i znajomi, ale też m.in. poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, wójtowie Sławomir Prentczyński i Piotr Cyls, radni powiatowi Zofia Gruszczyńska i Michał Harasy, przewodniczący Rady Gminy Malanów Andrzej Toms, radni i sołtysi z terenu gminy, przedstawiciel KP PSP w Turku st. kapitan Artur Pietroń, ksiądz kapelan Antoni Janicki, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk, zastępca prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Mirosław Sekura, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP Piotr Stawicki oraz jego zastępcy Mariusz Zając i Czesław Pawlak, komendant gminny Marek Graczyk.

Przez okres 70 lat nasze OSP przebywało różne drogi organizacyjne. Cel był jednak zawsze jeden - ratowanie życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Hasło, które przyświecało i przyświeca naszej działalności, uwidocznione jest na sztandarze. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – mówił druh Michał Harasny.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grąbkowie została założona w 1946 roku. Pierwszymi członkami Zarządu i jednocześnie założycielami byli Antoni Przybył – naczelnik, Stefan Bartosik – sekretarz, Mikołaj Szach – skarbnik, Józef Piąstka – gospodarz. Rok później funkcję naczelnika przejął Stanisław Zieliński. Wtedy to, w 1947 roku, miejscowe władze przekazały strażakom w użytkowanie budynek szkoły. Na przestrzeni lat władze zmieniały się wielokrotnie, a jednostka rosła w siłę. W roku 1968 rozpoczęto budowę remizy i oddaną ją do użytku jesienią tego samego roku. Prace te wykonano w ramach czynu społecznego. W 1980 roku po wielu latach starań jednostce przekazano pojazd marki Nysa. W roku 1988 Zarząd jednostki podjął decyzję o rozbudowie istniejącej remizy. Tzw. stan surowy udało się osiągnąć dość szybko, potem pojawiły się jednak problemy finansowe. W roku 1990 OSP wzbogaciło się o wóz Star 25, zakupiony od OSP Turek. Siedem lat później w Grąbkowie pojawił się Star 660. W roku 2002 do pełnego użytkowania została przekazana rozbudowana i zmodernizowana remiza. Z okazji 60 rocznicy istnienia jednostka otrzymała sztandar. W 2009 roku strażacy zakupili samochód marki Jelcz oraz otrzymali od OSP Malanów ciężkiego Stara 244. Dziś jednostka OSP Grąbków liczy sobie 57 członków. Uczestniczy nie tylko w działaniach gaśniczo-ratunkowych, ale realizuje też działania na niwie kultury i sportu.

Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa oraz odznakę „Za wysługę 60 lat” otrzymał Alfons Musiałowski. Srebrnymi Medalami wyróżnieni zostali Michał Harasny oraz Włodzimierz Sulej. Nagrodzeni Brązowymi Medalami to Daniel Szymański, Marcin Wypiór, Dawid Misiek oraz Rafał Kąciak. Odznaką „Strażak wzorowy” wyróżniony został Mateusz Wejman. Odznaczenia „Za wysługę 50 lat” trafiły do Henryka Chojnackiego, Wiesława Budynka oraz Stanisława Miśka. Tadeusz Gryceczko otrzymał odznakę „Za wysługę 40 lat”.

foto: Arkadiusz Wszędybył

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok szkolny...

Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok...

2 wrz.
Oddali hołd bohaterom w 82. rocznicę wybuchu II...

Oddali hołd bohaterom w 82. rocznicę...

1 wrz.
reklama
reklama
reklama