środa 28 lipca 2021

Ady, Wiwiany, Sylwiusza

18°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Głuchów: Mają nowy chodnik przy W471 za 1,8 mln

Głuchów: Mają nowy chodnik przy W471 za 1,8 mln  - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W środę 10 października w Głuchowie odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego chodnika asfaltowego o długości 730 metrów, wykonanego przy drodze wojewódzkiej nr 471. Chodnik poświęcił ksiądz proboszcz Janusz Tomczak, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: wicemarszałek województwa wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Anna Majda, starosta turecki – Mariusz Seńko, wójt gminy Kawęczyn – Jan Nowak, wicedyrektor Departamentu Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – Rafał Gil, radny Głuchowa – Adrian Kwinciak, wieloletni prezes i naczelnik OSP Głuchów – Krzysztof Kwinciak oraz sołtys Zbigniew Gidelski. Wartość robót wykonanych przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A.  Kalisz to 1.863.128 zł, w tym udział gminy Kawęczyn – 50.000 zł.

Chodnik w Głuchowie to element składowy zadania „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 471 polegająca na budowie chodnika, zatok autobusowych w granicach istniejącego pasa drogowego na odcinku Tokary – Głuchów”. W 2018 roku na wspomnianym odcinku 730 metrów udało się zrealizować budowę chodnika o szerokości 2,5 m z miejscowymi zwężeniami do 2 m, wykonać zjazdy indywidualne oraz publiczne, stworzyć regulację odwodnienia pasa drogowego, poszerzyć nawierzchnię  jezdni na odcinku budowanego chodnika o  szerokość 0,5m wraz z odtworzeniem konstrukcji nawierzchni, wykonać konserwację nawierzchni. Planuje się, by w kolejnych latach chodnik osiągnął długość 2257 m.

- Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że w sposób szczególny o tę inwestycje zabiegała pani Anna Majda, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z tego terenu. Mówiła o tym wielokrotnie. Pewnego razu na jej zaproszenie przyjechał tutaj marszałek Wojciech Jankowiak, którym ma w swym nadzorze drogi wojewódzkie. Osobiście wizytował. Zawsze wtedy jest łatwiej, gdy zobaczy się, jakie są potrzeby. Te potrzeby było tutaj widać. Ten nowy chodnik powstał w ważnym odcinku. Prowadzi do skrzyżowania, do cmentarza odwiedzanego przez wiele osób. Teraz bezpieczeństwo w Głuchowie wzrasta bardzo mocno – mówił wicemarszałek Grabowski, dziękując przy okazji wójtowi Janowi Nowakowi i Radzie Gminy Kawęczyn na wsparcie inwestycji kwotą 50.000 zł.

Anna Majda przyznała, że budowa chodnika to dla niej osobista satysfakcja. Trzy lata temu radna otrzymała petycję od rad sołeckich Głuchowa i Tokar, a także pismo od miejscowych radnych. Tam zawarto argumenty, przemawiające za budową chodnika. - Połączyła nas wspólna wiara w to, że sukces może być osiągnięty mimo głosów, że nie uda się. Jednak się udało i stoimy na chodniku – stwierdziła Anna Majda tłumacząc, że współpraca i wzajemne zaufanie między samorządami to podstawa.

Skuteczności samorządowcom gratulował starosta turecki. – Gratuluję radnemu Adrianowi Kwinciakowi tego, że tak skutecznie zabiegał. Skuteczny jest również dalej. Ustaliliśmy pewne priorytety i chce państwa poinformować, że Rada Powiatu przyjęła 9 dokumentacji czyli na każdą gminę dokumentacja jest tworzona, na różne drogi. W tym wykonywana będzie dokumentacja dla terenu gminy Kawęczyn właśnie dla Głuchowa. Ta dokumentacja posłuży do pozyskania środków zewnętrznych i dalszej poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

Wszystkim osobom, które pomogły w realizacji inwestycji, dziękował także wójt Jan Nowak i zapowiedział gotowość władz gminy do dalszej współpracy przy tworzeniu kolejnych etapów chodnika przy W471. Planuje się bowiem, by w kolejnych latach chodnik osiągnął długość 2257 m.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Integracja pasjonatów motoryzacji w pełni -...

Integracja pasjonatów motoryzacji w...

11 lip.
Gardzielik wygrywa jednogłośnie na punkty....

Gardzielik wygrywa jednogłośnie na...

10 lip.
Druga odsłona Jarmarku Wyszyńskiego już za...

Druga odsłona Jarmarku Wyszyńskiego...

27 czerw.
Piknik w Galewie czyli VII spotkanie ph.

Piknik w Galewie czyli VII spotkanie...

27 czerw.
Foto:

Foto: "Rower mój nałóg" czyli rowerem...

26 czerw.
Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów

Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów

23 czerw.
reklama
reklama
reklama