wtorek 15 czerwca 2021

Jolanty, Lotara, Wita

21°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

W lutym walczymy z rakiem. Badania profilaktyczne finansowane przez NFZ

W lutym walczymy z rakiem. Badania profilaktyczne finansowane przez NFZ - foto: Wikipedia / Bill Branson
foto: Wikipedia / Bill BransonBadanie mammograficzne 

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Polska jest na 22 miejscu w europejskim rankingu pod względem skuteczności leczenia nowotworów. Z powodu nowotworów umiera co roku 85 tyś Polaków. Wyniki badań są zatrważające, całkowicie wyleczonych zostaje średnio 30% dorosłych (dla porównania w USA jest to ponad 60% dorosłych, a w Europie Zachodniej prawie 50%) oraz 75% dzieci. Do najczęstszych nowotworów w Polsce należy rak piersi, rak jelita grubego, rak szyjki macicy i rak płuc.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o możliwości wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi. Rak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny.

reklama

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi 4,4% nowotworów u kobiet, a głównymi czynnikami ryzyka raka szyjki macicy są:

  • infekcje wirusem brodawczaka ( HPV),
  • wiek ( zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem),
  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
  • duża liczba porodów,
  • palenie papierosów.

Celem realizacji programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności u kobiet, a program jest adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego, lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy.

Profilaktyczne badanie cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, mającej podpisaną umowę z NFZ.

reklama

W województwie wielkopolskim objęcie populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy wynosi 16,93%, a to niestety poniżej średniej krajowej wynoszącej ok. 23%. WOW NFZ wydał w roku 2013 na bezpłatne badania cytologiczne ponad 820 tyś złotych. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podkreśla również, że  program profilaktyki raka szyjki macicy jest programem otwartym, czyli w planie zakupu świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna na rok 2014 zarezerwowano środki finansowe na zapłatę ww. świadczeń do poziomu rzeczywistego wykonania.

Program profilaktyki raka piersi

W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi, zaś w  ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. Wzrost zachorowalności dotyczy zwłaszcza nowotworów piersi u kobiet w wieku po menopauzalnym i związany jest ze zmianą stylu życia kobiet polskich, szczególnie tych elementów stylu życia, które wpływają bezpośrednio na metabolizm hormonalny.
Szacuje się, że co 16 Polka zachoruje na tą chorobę.

Program profilaktyki raka piersi dedykowany jest kobietom w wieku 50-69 lat, które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 2 lat oraz tych , które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 m-cy. Badanie mammograficzne jest bezpłatne i nie wymaga skierowania. Kobieta może się na nie zgłosić sama lub po otrzymaniu zaproszenia.

Na objęcie populacji  programem profilaktyki raka piersi WOW NFZ przeznaczył w 2013 roku  prawie 9 mln złotych, a objęcie populacji programem profilaktyki raka piersi w województwie wielkopolskim wynosi obecnie prawie 45%.

Małgorzata Lipko
Biuro Rzecznika Prasowego WOW NFZ

Podobne artykuły

Darmowe badania mammograficzne

Darmowe badania mammograficzne

5 maj.
Bezpłatne badania słuchu już w piątek 12 marca.

Bezpłatne badania słuchu już w piątek 12 marca.

8 mrz.
NFZ ogłasza nabór na dodatkowe zespoły...

NFZ ogłasza nabór na dodatkowe zespoły szczepiące w...

3 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama