piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Turek na pTAK - działania Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP

Turek na pTAK - działania Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP - Archiwum Turek.net.pl
Archiwum Turek.net.pl 

Już ponad półtora roku na terenie Turku swoją działalność prowadzi Turkowska Grupa Lokalna OTOP. Sprawdźcie, czym się zajmują jej członkowie!

Dzięki Turkowskiej Grupie Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków życie ptaków na naszych terenach zmienia się na lepsze. Wolontariusze chronią je, opowiadają o ich zwyczajach podczas zajęć edukacyjnych, a tym samym uwrażliwiają na przyrodę i potrzebę jej ochrony. Oczywiście ptaki to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej w kontekście szeroko pojmowanego otaczającego nas środowiska, jednak jak stwierdzają członkowie grupy, od czegoś trzeba zacząć.

reklama

Turkowska Grupa Lokalna OTOP swoje działania od początku skupia na jerzyku – ptaku przestworzy. „To niesamowite jak  potężne ilości owadów zjadają w czasie doby- much, komarów.. Te wspaniałe ptaki  niemal całe swoje 20-letnie życie spędzają w locie. Często są one mylone są z jaskółkami i oskarżane o brudzenie okien, czy ścian budynków, a przecież jerzyki nie pozostawiają żadnych śladów po sobie, często nawet nie wiemy o ich istnieniu, gdyż gniazdują na dużych wysokościach. Z przykrością patrzymy na utratę ich siedlisk podczas ocieplania budynków, dlatego wyszliśmy z inicjatywą chronienia tego gatunku w naszym mieście.” Jerzyk znalazł się w logo grupy, która działania na rzecz jego ochrony rozpoczęła szkoleniem dla władz miasta Turek i gmin naszego powiatu oraz przedsiębiorców budowlanych prowadzących termomodernizacje w powiecie tureckim. Zdaniem członków grupy, doskonałym miejscem do obserwacji tego gatunku w Turku jest budynek obecnej Szkoły Muzycznej na ulicy Uniejowskiej.

W naszym mieście spółdzielnią na pTAK jest „Tęcza”. Od wielu lat, po uzyskaniu opinii ornitologicznej, rekompensuje ona zabierane jerzykom miejsca lęgowe poprzez wieszanie budek podtynkowych na blokach, wiesza też budki lęgowe dla wróbli i kawek. We współpracy z OTOP lokalna grupa złożyła projekt do Fundacji Bank PKO S.A na zakup 50 budek podtynkowych dla jerzyków. Budki te spółdzielnia „Tęcza” powiesi podczas ocieplania bloków w naszym mieście.

Miłośnicy ptaków podkreślają zaangażowanie szkół i przedszkoli w Turku,  których społeczność wiesza budki, a także bierze udział w akcjach i działaniach edukacyjnych. Budki dla jerzyków zawieszono m.in.: w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 5. Przedszkole Samorządowe nr 6 im. Kubusia Puchatka zawiesiło budki lęgowe w ramach Dnia Jerzyka. Szkoła Podstawowa nr 1 wzięła udział w akcji Karmnik- zajęcia edukacyjne dla uczniów oraz dokarmianie ptaków w naszym parku w okresie zimowym.

reklama

Park im. Żerminy Składkowskiej jest siedliskiem wielu gatunków ptaków m.in.: krzyżówek, sów, dzięciołów, sikor, gawronów, kawek, grzywaczy, zimorodków, szczygłów  i  nie tylko. Mieszkają w nim również wiewiórki i jeże. W parku tym członkowie grupy zawiesili budki lęgowe oraz karmniki, postawili też tablicę informacyjną o szkodliwości dokarmiania ptaków chlebem. Jak dodają przedstawiciele grupy, kaczkomat, który postawiło miasto, zapewnia krzyżówkom i łabędziom zdrową żywność.

Na wzór innych miast w Polsce, jak podkreśla Turkowska Grupa Lokalna OTOP, nasz Turek wzbogaca się o pożyteczne łąki kwietne. Zarząd Dróg Powiatowych w Turku zasiał pierwszą łąkę kwietną w naszym mieście. Powstaje ona na ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wielu mieszkańców wysiewa przydomowe łąki kwietne, czyniąc swoje ogródki nowoczesnymi, pięknymi i użytecznymi.

Miłośnicy ptaków przychodzą do nas także z porcją edukacji, odpowiadając na pytanie: Dlaczego ptaki uderzają w szyby? „Właściwie wszystkie szklane powierzchnie stanowią dla ptaków śmiertelne zagrożenie. Nasze okna, przystanki autobusowe, budynki z dużymi szklanymi powierzchniami, przez swoje właściwości, takie jak transparentność i refleksyjność, nie są spostrzegane przez ptaki jako bariera fizyczna. Nasze okna powinniśmy uczynić widocznymi dla ptaków. Możemy to zrobić na wiele sposobów, jak na przykład: zawiesić w oknach firanki, zasłony, rolety lub przykleić gotowe naklejki (paski, kropki). Wielu mieszkańców Turku, sygnalizowało nam problemy rozbijania się ptaków o szyby ich domów. Dlatego też, we współpracy z Fundacją Szklane Pułapki, zabezpieczyliśmy już część okien.”

Turkowska Grupa Lokalna OTOP co roku organizuje dla mieszkańców Turku i powiatu akcje takie jak: Zimowe Ptakoliczenie, Noc Sów, Dni Ptaków Wędrownych czy Europejskie Dni Ptaków. Współpracuje z Nadleśnictwem  Turek, MKW- pracownią oryginalnych budek dla ptaków i nietoperzy, SOD w Turku, Fundacją Szklane Pułapki, Szkołami Podstawowymi i przedszkolami w Turku, Muzeum Miasta Turek, Powiatową  Biblioteką w Turku, Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, Samorządem Mieszkańców Osiedla nr 2, PTTK, Burmistrzem Miasta Turku, firmą Termo-strop ocieplenia, a także Spółdzielnią Mieszkaniową „Tęcza”.

Podobne artykuły

Mieszkańcy i członkowie grupy OTOP liczyli...

Mieszkańcy i członkowie grupy OTOP liczyli ptaki w...

25 st.
Turkowska Grupa OTOP zaprasza na Zimowe...

Turkowska Grupa OTOP zaprasza na Zimowe...

22 st.
Europejskie Dni Ptaków z lokalną grupą OTOP

Europejskie Dni Ptaków z lokalną grupą OTOP

08-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama