piątek 12 sierpnia 2022

Hilarii, Juliana, Lecha

25°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Przystanek Poezja z Konopnicką w tle. Trwają leśne warsztaty wokalne w Stacji KulTURa

Wideo: Przystanek Poezja z Konopnicką w tle. Trwają leśne warsztaty wokalne w Stacji KulTURa - fot. Michał Sidorowicz
fot. Michał Sidorowicz 

W sierpniowy letni wieczór, na wyplecionej ręcznie leśnej scenie plenerowej, odbywa się próba. Tuż obok, na ścianie budynku obrośniętego dzikim winem, pszczoły trwają w swojej melodii. Takie to muzyczne doznania zaserwowało mi uczestniczenie w kolejnej próbie do projektu wokalnego „Stacja KulTURa w lasach tura. Przystanek Poezja – wokalno-sceniczne warsztaty integracyjne z Konopnicką w tle”.

Projekt ruszył w lipcu. Najpierw przeprowadzono dwa castingi, w wyniku który udało wyłonić dwanaście wokalistek. Ruszyły pierwsze próby. W projekcie, oprócz polskich uczestniczek, udział biorą również dwie dziewczynki z Ukrainy: dziesięcioletnia Krysia i szesnastoletnia Ola. – Tu wielkim wsparciem jest dla nas pomoc pani Marioli Maciaszek – opowiada Joanna Gogulska, opiekunka artystyczna projektu. – To ona podjęła się indywidualnej pracy z dziewczynami, ćwicząc wymowę polskich tekstów.

reklama

A są to teksty specyficzne, bo nieco archaiczne – w końcu poezja Marii Konopnickiej powstała ponad sto lat temu. Muzykę do kilku wierszy polskiej poetki komponuje Joanna. Jest więc to projekt oryginalny i autorski. – Wspaniale jest tak spędzać czas, w lesie, w otoczeniu inspirujących osób – podkreślają uczestniczki warsztatów. To też, jak mówią, zatrzymanie w codziennym pędzie, skupienie się na chwili, która trwa, poznanie nowych ciekawych ludzi i robienie tego co się kocha – śpiewania. Szesnastoletnia Ola, która do Turku przyjechała pięć miesięcy temu, nie ukrywa, że projekt jest dla niej bardzo ważny. W domu śpiewała od wielu lat, po przyjeździe do Polski przestała. Dopiero kiedy trafiła na próby, otworzyła się i wróciła do tego, co dawało jej tyle radości.

Spotkania warsztatowe w ,,Stacji KulTURa” odbywać się będą przez całe wakacje. Zakończy je koncert, planowany na początek października. A poniżej przedsmak tego, co nas na nim czeka:

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Jak to z ALSA było. Podsumowanie Akademii...

Jak to z ALSA było. Podsumowanie Akademii Letnich...

6 sierp.
Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

5 sierp.
Lubisz śpiewać? Już w poniedziałek rusza drugi...

Lubisz śpiewać? Już w poniedziałek rusza drugi...

16 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama