środa 24 kwietnia 2024

Bony, Horacji, Jerzego

reklama

Sfałszowane świadectwa? Tajemnicza przeszłość pieczęci turkowskiego gimnazjum

Sfałszowane świadectwa? Tajemnicza przeszłość pieczęci turkowskiego gimnazjum - fot.: Wielkopolskie Archiwum Społeczne
fot.: Wielkopolskie Archiwum Społeczne 

Gdyby przedmioty umiały mówić… No to byłoby ciekawie. Na pewno dowiedzielibyśmy się czegoś niesamowitego. Pieczęć, którą Krystian Skotarczak znalazł w jednym z poznańskich antykwariatów mogłaby odpowiedzieć o tym do czego służyła, będąc jeszcze w Turku…

Krystian, zapalony historyk, który choć pochodzi ze Śremu, swoją uwagą obdzielił też nasz Turek, trafił na pieczęć w jednym z antykwariatów przy ul. Ratajczaka w Poznaniu. – To było kilka lat temu – wspomina. – Kosztowała jakieś 10 złotych. Okrągły stempel o średnicy 49 mm okazała się być w zadziwiająco dobrym stanie. – Jest to pieczęć, która, jak się mogło zdawać, należała do Państwowego Gimnazjum im. gen. Tadeusza Kościuszki w Turku. Jednakże pieczęć ta nie leżała sobie spokojnie na biurku dyrektora i czekała na wydanie świadectw ukończenia szkoły, a służyła... do fałszerstw – mówi.

reklama

Skąd taka śmiała teza? – Po porównaniu z innymi pieczęciami z okresu przedwojennego, można stwierdzić, że guma z pieczęci jest w zbyt dobrym stanie. Natomiast po porównaniu z pieczęciami z okresu Polski Ludowej można stwierdzić, że tłoki są bardzo do siebie podobne – mówi Skotaczak. – Dlatego sądzimy, że pieczęć pochodzi z okresu powojennego, mniej więcej z końca lat 40-tych i początku lat 50-tych XX w.

Dlaczego ktoś miałyby fałszować pieczęć przedwojennego gimnazjum? Choć na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, można postawić pewną hipotezę. Wojenna zawierucha namieszała w ludzkich losach i papierach. – Przedwojenne wykształcenie w gimnazjum mogło się równać z dzisiejszymi studiami magisterskimi – mówi Skotarczak, dodając, że przed wojną i po niej, po województwie łódzkim krążyły fałszywe świadectwa właśnie z Turku, opieczętowane tą właśnie pieczęcią. – W dwudziestoleciu międzywojennym kuratorium w Łodzi wydało nawet komunikat, że jeśli ktoś ma wątpliwość co do autentyczności danego świadectwa, ma się zwrócić do inspektora szkolnego w Kole, gdyż pracuje tam były dyrektor z Turku – mówi, dodając, że Turek nie jest odosobnionym przypadkiem, gdyż po wojnie krążyło wiele fałszywych świadectw ze Śremu i poznańskiej magdalenki.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Wielkopolskie Archiwum Społeczne2
fot.: Wielkopolskie Archiwum Społeczne3
Podobne artykuły
Powiat turecki sportem stoi czyli 24. Gala...

Powiat turecki sportem stoi czyli 24. Gala podsumowująca...

19 st.
Wideo: Polonez na 56 par rozpoczął...

Wideo: Polonez na 56 par rozpoczął studniówkę I LO w Turku

14 st.
Wyjątkowy polonez licealistów na 56 par!...

Wyjątkowy polonez licealistów na 56 par! Studniówka LO rozpoczęła...

14 st.
Zatrzymały się na brązie. Turkowskie liceum...

Zatrzymały się na brązie. Turkowskie liceum i technikum w nowym...

11 st.
Rewolucji nie będzie. Danuta Szczepanik...

Rewolucji nie będzie. Danuta Szczepanik pozostanie na stanowisku...

30-11-2023
Wielka trójka z powiatu, czyli Aleksander,...

Wielka trójka z powiatu, czyli Aleksander, Szymon i Dominik ze...

21-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama