Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Rolnicy z gminy Władysławów dziękowali za plony

Rolnicy z gminy Władysławów dziękowali za plony
 

Za trud rolniczej pracy, za chleb, który dzięki niej gości na naszych stołach dziękowano w niedzielę, tj. 22 sierpnia 2021 r., podczas uroczystej dożynkowej Mszy Świętej odprawionej w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Russocicach. We wspólnej dziękczynnej modlitwie zjednoczyli się rolnicy, mieszkańcy gminy Władysławów i przedstawiciele Samorządu. 

Tegoroczne Dożynki w gminie Władysławów, mimo że ze względu na pandemię wciąż inne niż te przed laty, nie zostały pozbawione uroczystego charakteru. Najważniejsza jest bowiem wdzięczność za plony, udane zbiory i szczęśliwe zakończenie prac polowych. O tym, że ojczysta ziemia zawsze była hojna dla mieszkańców gminy Władysławów przypomniał w homilii ks. Mariusz Budkiewicz. ,,Wystarczy wspomnieć, że ta ziemia potrafiła wyżywić i ukryć w czasie II wojny światowej ks. Jana Zarembę, który ukrywał się w Kunach, Olesinie, Piorunowie. Kto by przypuszczał, że rolnicy ukrywają przyszłego biskupa włocławskiego, który po wojnie zbuduje w Kunach kościół, wydzielając go z macierzystej parafii Władysławów. To ta nasza ziemia, która tyle osób wyżywiła sprawiła, że właśnie tutaj Władysław Kretkowski z rodu magnackiego założył miasto Władysławów, aby tutaj sprowadzić rzemieślników, aby ta ziemia nabrała atrakcyjności, aby ta ziemia stała się jeszcze bogatsza. Hojna była dla nas ta matka ziemia dając dla nas swoje skarby, aby większa była zamożność mieszkańców” – mówił kapłan. 

reklama

Podczas nabożeństwa w uroczystej procesji z darami na ręce Wójta Gminy Władysławów Elżbiety Klanowskiej i Przewodniczącej Rady Gminy Krystyny Michalak, starostowie – Katarzyna Walczak i Dominik Szewczyk z sołectwa Natalia – złożyli tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren, owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, a poszczególne delegacje sołectw przekazały w darze ołtarza zebrane plony. ,,Ziemia, która jest miejscem pracy rolnika rodzi i karmi. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić się nad tymi, którzy tę ziemię uprawiają. Dla każdego rolnika to oczywiście ziemia jest świętością. Dziś dziękujemy rolnikom, że mają do niej szacunek. Dziękujemy za cały trud, niezmiennie towarzyszący mozolnej pracy. Tegoroczny trud jest obciążony nie tylko pracą, ale także trudnościami wynikającymi z ogólnoświatowej pandemii. To święto jest ważne dla wszystkich, ponieważ przypomina, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasz stół trafia polski chleb. Oceniając efekt całorocznej pracy dziękujemy więc Bogu za największe dary rolniczego trudu – za chleb. Niech tego chleba nigdy nam nie zabraknie. Starajmy się, by ten chleb jednoczył nas wszystkich wokół wspólnych spraw, abyśmy potrafili sobie pomagać nie tylko w chwilach miłych i radosnych, ale też smutnych. Wszyscy pamiętajmy, komu tak wiele zawdzięczamy – właśnie rolnikom. Drodzy Rolnicy, życzymy Wam dobrych czasów dla rolnictwa, wytrwałości w uprawie i hodowli, satysfakcji z pełnionej służby oraz zdrowia i radości dla Was wszystkich i całych Waszych rodzin. Życzę należytego szacunku ze strony całego społeczeństwa. Niech to święto plonów będzie Waszą wspólną radością, niech nasza ziemia przynosi obfite plony, a w naszych domach chleba nigdy nie zabraknie” – mówiła podczas swojego okolicznościowego wystąpienia Pani Wójt Elżbieta Klanowska.

Podziękowania od władz samorządowych trafiły do kapłanów z proboszczem, ks. prał. ppłk Krzysztofem Karpińskim na czele, ale też do starostów dożynkowych. Osobne podziękowania skierowano do dyrektora Krzysztofa Owczarka i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie, którzy stworzyli okazały dożynkowy wieniec, symbol nierozłącznie związany ze Świętem Plonów. 

O muzyczną oprawę niedzielnego święta zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Władysławowa pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy, która na zakończenie uroczystości dała krótki koncert przed świątynią.

Dożynki były też okazją do tego, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Na placu przy kościele stanął bowiem mobilny punkt szczepień. 

reklama

źródło:/ fot. UG Władysławów

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6
7

Podobne artykuły

Krowa szybko wydojona, lina mocno naprężona!...

Krowa szybko wydojona, lina mocno naprężona!...

8 wrz.
Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

5 wrz.
Wideo: Dożynkowy finał w Malanowie! Już w...

Wideo: Dożynkowy finał w Malanowie! Już w niedzielę...

30 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama