poniedziałek 29 listopada 2021

Błażeja, Margerity, Saturnina

0°C słabe opady śniegu Pogoda 7 dni »
reklama

Gospodynie z KGW ''Potworowianki'' na podium z pyrą o wadze 1,3 kg. Wielkopolski konkurs z pyrą w tle.

Gospodynie z KGW ''Potworowianki'' na podium z pyrą o wadze 1,3 kg. Wielkopolski konkurs z pyrą w tle. - fot. Powiat ostrzeszowski
fot. Powiat ostrzeszowski 

W minioną sobotę 20 listopada br. w Ostrzeszowie rozstrzygnięto wojewódzki konkurs z pyrą w tle. Wśród zgłoszonych przedstawicieli Wielkopolskich powiatów były także panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Potworowa w gminie Dobra oraz KGW "Marianki" z Marianowa w gminie Kawęczyn. Potworowianki wracają z 3 miejscem w konkursie na największą pyrę wielkopolski.

Nie ma bardziej wielkopolskiej rośliny, niż... ziemniak, czyli swojska pyra. Z takim przesłaniem z początkiem jesieni Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizował konkurs, którego celem była promocja wielkopolskich dań z tego pospolitego warzywa. Konkurs podzielono na dwie części czyli wybór największej wyhodowanej pyry oraz najsmaczniejsze jadło.

reklama

Z dumą z Ostrzeszowa wracają gospodynie z Potworowa, które w konkursie na największego wielkopolskiego ziemniaka zajęły trzecie miejsce. Pyra wyhodowana przez panie z KGW "Potworowianki" ważyła blisko 1,3 kg. Największe warzywo na konkurs przywiozła z Michałowa w powiecie Kaliskim Kinga Włodaż 2,022 kg a drugie miejsce przypadło Janowi Szukalskiemu z Rososzycy z ziemniakiem o wadze 1,52 kg. Tuż za podium uplasowały się panie z KGW "Marianki", których pyra ważyła 1,02 kg. Zwyciężcy otrzymali nagrody finansowe i dyplomy.

Uczestnicy konkursu mieli także okazję do zaprezentowania kulinarnego dorobku, w tym wyjątkowych dania z pyry, opartych na pokoleniowych recepturach. Udział w konkursie był okazją, by zaprezentować lokalne specjały szerokiej publiczności z całego województwa. Choć paniom z obu kół reprezentujących nasz powiat nie udało się zająć miejsca na podium to mnogość zaproponowanych dań jakie można przygotować z pospolitego ziemniaka robi wrażenie. Jak przekazała nam Anna Jasiak z KGW "Potworowianki" przygotowano aż 7 potraw na sobotni konkurs. -Przygotowałyśmy prażuchy wymieszane z boczkiem zawijane w liściach kapusty i zapiekane w boczku, kopytka czyli kluski szagówki z pokrzywą i sosem grzybowym, plyndze nadziewaną polędwiczką, szare kluchy z boczkiem i słoninką a do tego kapustę z grzybami, kapustę z grochem i kapustę taką tradycyjną zasmażaną - informuje Anna Jasiak. W konkursie na najsmaczniejszą potrawę z pyry uznano tarte kluski z mięsem przyrządzone przez Stowarzyszenie Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania.

Podczas imprezy organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m. in. wspólne pieczenie placków ziemniaczanych, animacje dla dzieci, występy artystyczne, możliwość zakupu produktów od kół gospodyń wiejskich.

Podobne artykuły

Tarnowski Młyn: Święto Pieczonego Ziemniaka w...

Tarnowski Młyn: Święto Pieczonego Ziemniaka w...

05-09-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama