Ćwiczenia z ratowania życia. Critical Event w Żdżarach

Współpraca to tutaj słowo kluczowe. Dzięki sprawnej współpracy można uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanych w wypadkach. A im więcej praktyki tym sprawniejsze działania. Ćwiczenie czyni mistrza i to w każdej dziedzinie. Nawet ratowania życia. W piątek w Żdżarach (gmina Kawęczyn) odbywały się takie właśnie ćwiczenia. Z ratowania życia.
Critical Event w Żdżarach
Wydarzenie, którego głównym inicjatorem i organizatorem był ratownik medyczny, Michał Pusty, zgromadziło przedstawicieli służb ratowniczych, administracji publicznej, środowiska medycznego, edukacyjnego oraz partnerów sektora bezpieczeństwa i nowych technologii.
Tematem przewodnim wydarzenia były wypadki komunikacyjne z dużą liczbą poszkodowanych. W programie przewidziano część konferencyjną oraz ćwiczenia terenowe, których scenariusz obejmował realistyczną symulację wypadku z wieloma poszkodowanymi. Konferencji towarzyszyła również wystawa firm branżowych.
Ćwiczenia oparte na prawdziwych wydarzeniach
- Integralną częścią przedsięwzięcia były realistyczne ćwiczenia zdarzenia mnogiego, podczas których doskonalono współdziałanie Zespołów Ratownictwa Medycznego, Państwowej Straży Pożarnej, jednostek OSP, Policji, dyspozytorni medycznej oraz innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne – mówi Michał Pusty.
Scenariusz ćwiczeń został oparty na prawdziwych wydarzeniach, do których doszło kilka lat temu. – Tego typu zdarzenia niosą za sobą ogromne wyzwania logistyczne, decyzyjne oraz koordynacyjne dla wielu służb jednocześnie – począwszy od przyjęcia zgłoszenia i zadysponowania odpowiednich sił oraz środków, poprzez segregację poszkodowanych, udzielanie pomocy osobom w stanie najcięższym, zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, aż po podjęcie decyzji dotyczących transportu pacjentów do właściwych placówek medycznych – tłumaczy Michał Pusty.
Wyróżnienia dla dwóch prezesów
Jak podkreśla Pusty, „CRITICAL EVENT” to dzieło wielu ludzi zaangażowanych zawodowo, ale również z pasją działających na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń, doskonalenia procedur oraz budowania współpracy pomiędzy służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za reagowanie kryzysowe.
Konferencja zorganizowana w Żdżarach była również okazją do wręczenia wyróżnień dla dwóch prezesów. Druha Karola Rygasa z OSP Skarżyn doceniono za koordynowanie zakończonej sukcesem zbiórki pieniężnej i zakupu AED. Prezesa OSP Żdżary, Bogdana Marciniaka, za pomoc w organizacji piątkowych ćwiczeń.
Organizatorzy serdecznie dziękują władzom samorządowym i pracownikom Urzędu Gminy Kawęczyn za ogrom pracy i wsparcie organizacyjne.
– Wyrazy wdzięczności składamy również Panu Bogdanowi Marciniakowi – Prezesowi OSP Żdżary – oraz strażakom tej jednostki, sołtysowi Ryszardowi Jaśkiewiczowi, a także wszystkim firmom i partnerom wspierającym przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania kierujemy do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w Turku i Dobrej za pełne zaangażowanie i profesjonalizm, w szczególności dla: Macieja Mendelskiego oraz Błażeja Walkowskiego. Dziękujemy również rozjemcom, a jednocześnie ratownikom medycznym: Piotrowi Kominkowi, Joannie Małysz, Arturowi Binkowskiemu, Mateuszowi Walkowskiemu, Pawłowi Kołacie, Adrianowi Kołacie, Jakubowi Kudle, Łukaszowi Kozłowskiemu, Robertowi Hauszce oraz Mariuszowi Owczarkowi. Podziękowania kierujemy także do druhów z OSP Będziechów za pozoracje poszkodowanych – wylicza Michał Pusty.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB
ania@turek.net.pl









