sobota 22 luty 2020

Małgorzaty, Marty, Nikifora

reklama

Ergonomiczne stanowisko pracy? to łatwe!

Ergonomiczne stanowisko pracy? to łatwe!
 

Ergonomiczne stanowisko pracy to nie tylko ukłon w stronę pracownika i jego zdrowia. To również ogromny sukces prestiżowy oraz wymierne korzyści dla firmy dbającej o ergonomię w biurze. To wreszcie wymóg prawny, do którego wcale nie tak trudno się zastosować.

Czy wiesz, że średnio aż jedna trzecia pracowników biurowych musi brać urlop (przeciętnie 15 dni w roku) z powodu problemów zdrowotnych, które są skutkiem pracy na nieergonomicznym stanowisku? Takie wyniki zaprezentowało badanie ośrodka Loudhouse przeprowadzone na zlecenie Fellows (źródło: https://www.ergotest.pl). Jednocześnie przebadani pracownicy podkreślają, że komfort pracy przy biurku podnosi nie tylko ich samopoczucie w pracy, ale także ogólną jakość życia. Wygodna pozycja pracy przekłada się na wyższą wydajność. W dodatku stworzenie ergonomicznego stanowiska wcale nie jest trudne! Wystarczy zaopatrzyć się ergonomiczne meble, które można zobaczyć z bliska na przykład w specjalnie przygotowanym salonie wystawowym firmy AJ Produkty.

reklama

Niewygoda to problemy zdrowotne

Komfortowe i dostosowane do anatomii człowieka stanowisko pracy nie jest luksusem, lecz prawem pracownika, a obowiązkiem pracodawcy. Dla pracownika, który każdego dnia w pracy spędza długie godziny, codzienny komfort jest kwestią zdrowia. Pracownik wykonujący swe zadania przy nieergonomicznym stanowisku narażony jest różne dolegliwości i schorzenia, od bólu szyi, pleców, przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, aż po ból nóg i żylaki kończyn dolnych. A tymczasem wystarczy sprostać kilku wymogom ergonomii, które umożliwią dostosowanie wysokości, układu oraz kształtu mebli biurowych do potrzeb pracownika. Ergonomiczne, przyjazne pracownikowi wyposażenie, takie jak różnego rodzaju krzesła biurowe, biurka z regulowaną wysokością blatu czy akcesoria zapobiegające dolegliwościom charakterystycznym dla pracy siedzącej znaleźć możemy na przykład w sklepie AJ Produkty.

reklama

Podstawy ergonomii stanowiska pracy

Wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu pracownika. Osoba korzystająca z biurka powinna móc swobodnie położyć dłonie i przedramiona na blacie, a kąt w zgięciu łokcia powinien wynosić wówczas 90–105°. Biurko z regulowaną wysokością blatu umożliwia swobodne dostosowanie mebla do wzrostu poszczególnych pracowników bez konieczności kupowania różnych mebli. Biurka z elektryczną regulacją umożliwiają nawet pracę w pozycji stojącej, co pozwala na zmianę postawy ciała podczas wykonywania obowiązków.

Kolejnym ważnym elementem stanowiska pracy jest krzesło. Najlepiej, aby posiadało ono na tyle wysokie oparcie, żeby podparte był nie tylko odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, ale także odcinek szyjny, którego zwyrodnienia pojawiają się dosyć często. Ból i drętwienie karku to powszechna dolegliwość przy pracy siedzącej. Dobrze by było, aby oparcie mogło odchylać się delikatnie do tyłu. Musi być ono koniecznie odpowiednio wyprofilowane – tak, aby kształt odpowiadał naturalnym krzywiznom kręgosłupa. Jeśli chodzi o siedzisko, jego wysokość należy wyregulować w taki sposób, by kąt w zgięciu uda podczas siedzenia wynosił 90°, a stopy swobodnie opierały się o podłogę. Bólom nóg pomoże zapobiec także ergonomiczny podnóżek, odciążający nogi podczas siedzenia. Niektóre podnóżki umożliwiają nawet 12-stopniową regulację kąta nachylenia, co pozwoli na dostosowanie akcesorium do potrzeb każdego.

Bólu karku można uniknąć nie tylko poprzez zakup odpowiedniego krzesła, ale także poprzez odpowiednie ustawienie monitora komputera. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości linii wzroku i w odległości wyciągniętej ręki – wówczas odcinek szyjny kręgosłupa i mięśnie karku nie są obciążone. Pomocne mogą się tu okazać uchwyty i ramiona do monitora montowane do blatu biurka. Ramię umożliwia dostosowanie wysokości i kąta nachylenia monitora stosownie do potrzeb każdego pracownika i każdego zadania. Dodatkową zaletą jest zwolnienie na biurku miejsca zajmowanego do tej pory przez stojak monitora. Istnieje możliwość zakupu ramienia na dwa monitory, przydatne m.in. dla grafików. Należy również pamiętać o komfortowej obsłudze myszy komputerowej i klawiatury, co z kolei umożliwiają żelowe podkładki pod nadgarstki.

Ergonomia stanowiska pracy to nie tylko ukłon w stronę wygody i zdrowia pracownika. Zapewnienie ergonomicznych stanowisk pracy przynosi wymierne efekty w postaci mniejszej liczby opuszczonych dni pracy, a także wydajniejszej pracy zadowolonego pracownika.

Podobne artykuły

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama