sobota 23 stycznia 2021

Fernandy, Jana, Rajmundy

reklama

Mieszkanie w powiecie tureckim. Czy to dobra inwestycja?

Mieszkanie w powiecie tureckim. Czy to dobra inwestycja?
 

Znalezienie odpowiedniego mieszkanie zawsze stanowi wyzwanie. Zwłaszcza, gdy środki na koncie nie pozwalają na przebieranie w ofertach. Może pora pomyśleć o przeprowadzce w ustronne miejsce? Oto najważniejsze informacje o rynku mieszkań w powiecie tureckim.

Zaklęciem deweloperów jest używanie zwrotu “prestiżowa lokalizacja”. W domyśle - mieszkanie na strzeżonym osiedlu w centrum metropolii. W nim salon z malowniczym widokiem na okolicę, a pod budynkiem miejsce w podziemnym garażu na luksusową terenówkę. Nie oszukujmy się. Tylko wybranych stać na taki luksus, o ile nie chcą do końca życia płacić bajońsko wysokich rat kredytu.

reklama

Marzenie o życiu wielkomiejskim zgiełkiem jest dość powszechne. Wiele osób stara się je połączyć z wizją wychowania potomstwa na uboczu, w przytulnym domu na przedmieściach. Stamtąd z kolei dojazd bywa dość kłopotliwy, a każdego dnia podczas drogi do pracy trzeba liczyć się ze staniem w korkach. Jak zatem znaleźć złoty środek i wybrać dobre miejsce do życia?

Wybór może paść na powiat turecki, znajdujący się na granicy województwa wielkopolskiego i łódzkiego. Gdyby spojrzeć na mapę Polski, Turek leży idealnie w centrum. Trudno mówić w tym przypadku o prestiżu lokalizacji, ale na pewno ułatwia to dotarcie do każdego zakątka kraju.

Czy w związku z powyższym, mieszkanie w powiecie tureckim to dobra inwestycja? Aby to sprawdzić, przejrzeliśmy oferty na rynku wtórnym i pierwotnym w poszukiwaniu lokalu o powierzchni 60 m². Dopuściliśmy zarówno opcję kupna, jak i wynajmu mieszkania.

reklama

Rynek mieszkań w powiecie tureckim

Zacznijmy jednak od dokładniejszego przybliżenia charakterystyki powiatu tureckiego. Ze względu na bliskość Łódzkiej Strefy Ekonomicznej i szlaków handlowych, w regionie prężnie rozwija się działalność przemysłowa, ze szczególnym uwzględnieniem branży meblarskiej. Lokalne firmy transportowe i logistyczne chętnie pozyskują pracowników, którzy po podpisaniu umowy poszukują mieszkania. Natrafią na szeroki wachlarz ofert?

Pod tym względem powiat turecki, liczący 85 tysięcy mieszkańców, nie prezentuje się zbyt okazale. Wprawdzie na Osiedlu Wyzwolenia powstał w 2018 roku jeden nowy blok, ale mieszkania metrażem odbiegają od naszych wymagań. Za 40 m² trzeba zapłacić ok. 200 tysięcy złotych. Ze świecą szukać innych ofert na rynku pierwotnym.

Nieco lepiej w powiecie tureckim prezentuje się rynek wtórny, chociaż i tu możliwości wyboru są mocno ograniczone. Niższa jest za to cena mieszkań. Sześćdziesięciometrowe, trzypokojowe mieszkanie z pełnym umeblowaniem kosztuje od 180 do 200 tysięcy złotych. Tyle trzeba zapłacić w stolicy powiatu. Można też spróbować poszukać mieszkania nieco dalej. We wsi Kaczki Średnie za lokal o podobnych parametrach właściciele żądają o połowę mniej pieniędzy.

Jak szukać mieszkania w powiecie tureckim?

Trudno jednak wyciągać jednoznaczne wnioski dotyczące lokalnego rynku mieszkań na podstawie zaledwie kilku ofert. Jak jednak wyjaśnić fakt, że propozycji nie ma zbyt wiele? W Turku nie odnotowuje się dynamicznego wzrostu mieszkańców, co jest typowym zjawiskiem dla tej wielkości miast. Łódź i Poznań skutecznie zwracają uwagę młodych ludzi, którzy zostają tam po studiach.

W Turku przeciętny poziom dochodów jest stabilny, ale nie dorównuje zarobkom w metropoliach. Aby pojechać na wakacje, wiele obywateli musi korzystać z chwilówek na raty. Powiat turecki nie jest więc pierwszym wyborem deweloperów, którzy ostrzą zęby w oczekiwaniu na wysokie zyski.

Niepokojące wydają się także sygnały płynące z całego rynku nieruchomości. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku w powiecie wydano zaledwie 324 pozwoleń na budowę. Jeśli chodzi o mieszkania oddane do użytkowania na 10 tysięcy mieszkańców, Turek i okolice są na przedostatnim miejscu w rankingu powiatów województwa wielkopolskiego.

Niemniej jednak, to dobre miejsce do życia. Tu można znaleźć spokój i wychować dzieci w komfortowych warunkach. To urok mniejszych miejscowości, gdzie o jakości życia nie świadczy stan konta, a liczba bliskich relacji, jakie można nawiązać i utrzymać.

Jeśli zatem nie zakup mieszkania, to może jego wynajem? Średnia wysokość czynszu w powiecie tureckim jest o niemal 200 złotych niższa niż w Poznaniu i Łodzi. Najwięcej ofert można znaleźć na Osiedlu Wyzwolenia. Tam znajduje się skupisko bloków, więc wynajęcie mieszkania nie powinno stanowić problemu. Władze miasta dbają o rozwój infrastruktury. Nie trzeba od razu inwestować w lokal na strzeżonym osiedlu, aby czuć się bezpiecznie.

Podsumowanie

Gdy większość informacji jest już znana, pora przejść do najtrudniejszej kwestii, czyli finansowania inwestycji. Zebranie odpowiednich oszczędności, które pozwolą pokryć wydatek niemal 200 tysięcy złotych jest bardzo trudny. Zgromadzone pieniądze pomogą jednak w ustaleniu wkładu własnego podczas składania wniosku o kredyt mieszkaniowy. Na zakup wyposażenia do nowego mieszkania z pewnością przydadzą się dodatkowe środki. Warto przed nabyciem mebli sprawdzić chwilówki online lub rozłożyć zakup na raty.

Podobne artykuły

Czym jest kredyt konsolidacyjny i gdzie znaleźć...

Czym jest kredyt konsolidacyjny i gdzie znaleźć...

26-04-2020
Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

19-02-2020
Co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?

16-05-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama