czwartek 01 października 2020

Heloizy, Igora, Remigiusza

reklama

Co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?
 

Każdy, komu zależy na dobrej polisie mieszkaniowej, musi mieć pewność, iż szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej zapewni mu odpowiednie wsparcie. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego typu nieruchomość mieszkalna wchodzi rachubę – poczucie bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach jest bezcenne.

Celem polisy mieszkaniowej jest zabezpieczenie mieszkania lub domu oraz przedmiotów, jakie się w nim znajdują, przed skutkami utraty, zniszczenia bądź uszkodzenia, do których może dojść wskutek rozmaitych zdarzeń.

reklama

To, jaki zakres ochrony zagwarantuje polisa, zależy przede wszystkim od potrzeb osoby wykupującej polisę – jest to zatem temat wymagający indywidualnego podejścia. W interesie ubezpieczonego leży właściwe zabezpieczenie mienia, ponieważ zaniedbania w tym obszarze pociągają za sobą poważne konsekwencje. Niezwykle istotna jest pewność, że wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie w pełni pokryje szkody.

Polisa mieszkaniowa – co w standardzie?

Polisy mieszkaniowe dostępne są w wariancie podstawowym oraz rozszerzonym. Na opcję standardową składa się zwykle jedynie ubezpieczenie konstrukcji nieruchomości – czyli murów – na wypadek podstawowych zdarzeń losowych takich jak np. ogień czy uderzenie pioruna.

reklama

Umowy podstawowe obejmują od paru do kilkunastu (bywa, że i ponad dwudziestu) zdarzeń losowych, przy czym nie są to wyłącznie przypadki mające związek z uwarunkowaniami atmosferycznymi – za doskonałe przykłady mogą w tym momencie posłużyć akcja ratownicza lub sadza i dym.

Tego typu polisy są wykupowane przeważnie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości – bank wymaga różnych zabezpieczeń i oferuje gotowe polisy. Zdecydowana większość klientów przystaje na te propozycje, nie wnikając w warunki ubezpieczenia – później skutkuje to licznymi rozczarowaniami, ponieważ w sytuacji zaistnienia szkody ubezpieczyciel wypłaca niskie odszkodowanie albo nie wypłaca go wcale.

Polisa mieszkaniowa – jakie rozszerzenia?

Dobre ubezpieczenie domu, które jest dostępne w www.ubezpieczeniemieszkania.pl to takie, które odpowiada indywidualnym wymogom. Zakres ochrony ubezpieczeniowej można poszerzyć o różne dodatki, co ma wpływ nie tylko na wysokość składki, ale też na skuteczność polisy.

Najważniejszymi rozszerzeniami, które powinny znajdować się w każdej solidnej polisie, są:

  • ubezpieczenie wyposażenia (elementów ruchomych): składa się na nie ubezpieczenie prywatnego majątku, który znajduje się w mieszkaniu lub domu oraz poza nieruchomością,
  • OC w życiu prywatnym: niezastąpione, gdy zachodzi konieczność naprawy szkód wyrządzonych osobom trzecim – klasycznym przykładem jest sytuacja, gdy z winy właściciela polisy dojdzie do zalania mieszkania sąsiada,
  • ubezpieczenie utraty domu lub mieszkania: obejmuje one przypadki, gdy wskutek pewnych zdarzeń nie ma możliwości dalszego zamieszkiwania nieruchomości, np. kiedy została ona zniszczona przez huragan – wówczas ubezpieczyciel pokrywa wydatki (oczywiście w granicach sumy gwarantowanej) poniesione na doprowadzenie domu bądź mieszkania do takiego stanu, że nadaje się do ponownego zamieszkania,
  • ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem,
  • ubezpieczenie od zalania: to dość rozległe zagadnienie, ponieważ do zalań dochodzi z rozmaitych powodów, przeważnie „winowajcą" okazuje się instalacja wodno-kanalizacyjna lub domowy sprzęt.

W omawianym kontekście często pojawia się istotna sprawa, jaką jest niestandardowe ubezpieczenie mienia na www.ubezpieczeniaonline.pl. Chodzi tutaj o takie rzeczy jak m.in. kolekcje dzieł sztuki i inne zbiory kolekcjonerskie, kosztowna biżuteria, drogi sprzęt fotograficzny itp. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę takiego mienia, dlatego konieczne jest zasięgnięcie informacji, czy taka opcja w ogóle wchodzi w rachubę, a jeśli tak, to na jakich zasadach.

Na tym rzecz jasna nie kończy się pole do popisu, jeśli chodzi o poszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Polisę można wzbogacić także m.in. o:

  •  ubezpieczenie assistance, w ramach którego ubezpieczony otrzymuje pomoc fachowców, np. hydraulika czy ślusarza,
  • pomoc medyczną – pakiety medyczne wchodzące w skład polis mieszkaniowych cieszą się coraz większą popularnością,
  • ubezpieczenie podróżne,
  • ubezpieczenie roweru.

Rozszerzenia to nie wszystko

Szukając polisy mieszkaniowej, trzeba pamiętać o tym, iż nawet najlepiej dobrane rozszerzenia nie wystarczą. Przy wyborze ubezpieczenia trzeba się kierować i innymi przesłankami. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na sumę gwarantowaną polisy, albowiem to od niej w głównej mierze zależy wysokość odszkodowania. Wszelakie niezbędne informacje o zasadach korzystania z polisy zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – tu znajdują się definicje pojęć ubezpieczeniowych oraz określony jest zakres ochrony ubezpieczeniowej plus wykluczenia z ochrony.

Polisa polisie nierówna

Wybór polisy mieszkaniowej jest podyktowany indywidualnymi przesłankami. To, co sprawdza się w przypadku jednej osoby, niekoniecznie jest dobre dla kogoś innego. Duża elastyczność przy konstruowaniu umowy pozwala dopasować jej warunki nawet do bardzo wyśrubowanych wymogów. Ubezpieczony powinien mieć świadomość zarówno swoich praw, jak i obowiązków. Aby korzystać z dobrego ubezpieczenia, trzeba podać ubezpieczycielowi informacje o nieruchomości zgodne ze stanem faktycznym oraz nie zaniżać wartości mieszkania lub domu.

Podobne artykuły

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

16-05-2019
Mieszkanie w powiecie tureckim. Czy to dobra...

Mieszkanie w powiecie tureckim. Czy to dobra...

30-04-2019
Koszty podatkowe a wydatki na mieszkanie

Koszty podatkowe a wydatki na mieszkanie

08-11-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama