środa 23 września 2020

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje?
 

Odliczanie do urlopu rozpoczęte? I słusznie, bo nie ma to jak porządne wakacje.  Każdy, jednak kto planuje wyjazd krajowy lub zagraniczny, powinien pamiętać o solidnym ubezpieczeniu turystycznym. Pomimo iż odpoczynek kojarzy się głównie z beztroską i relaksem, nie sposób wykluczyć wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą skutecznie pokrzyżować plany.

Dla wielu mieszkańców powiatu tureckiego przygotowujących się do wakacyjnego wyjazdu zakup polisy turystycznej jest oczywistością – jest to zgodne z ogólnokrajowymi trendami, z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na takie posunięcie. Słusznie, ponieważ ubezpieczenie turystyczne to najlepsza ochrona na czas podróży.

reklama

Nagła choroba, kradzież bagażu, nieszczęśliwy wypadek – to może spotkać każdego bez względu na miejsce pobytu. Opłaca się zatem ponieść nieduży wydatek w zamian za wsparcie, dzięki któremu nie trzeba z własnej kieszeni opłacać gigantycznych niekiedy rachunków, np. za leczenie za granicą.

Dobry wybór zaczyna się od podstaw

Chcąc wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne z www.polisaturystyczna.pl, należy w pierwszej kolejności określić swoje oczekiwania. Nie ma jednej uniwersalnej polisy, która będzie wszystkim odpowiadać. Starsza osoba wybierająca się do Grecji podziwiać zabytki potrzebuje innego ubezpieczenia niż rodzina planująca wypoczynek w Chorwacji lub ktoś, kto zamierza spędzić urlop aktywnie, uprawiając sport. Ryzyko ubezpieczeniowe jest oceniane na podstawie różnych wytycznych takich jak np. kierunek, termin i cel wyjazdu, wiek danej osoby i stan jej zdrowia.

reklama

Zakres ubezpieczenia powinien być odpowiedzią na konkretne potrzeby, jednakże są elementy, które muszą znaleźć się w każdej polisie:

- ubezpieczenie kosztów opieki medycznej – obowiązkowe przy wyjazdach za granicę, gdyż to właśnie niespodziewane problemy ze zdrowiem generują największe wydatki,

- ubezpieczenie NNW, w ramach którego ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za straty doznane wskutek nieszczęśliwego wypadku,

- OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni ubezpieczonego przed finansowymi następstwami wyrządzonych przez niego szkód,

- ubezpieczenie bagażu – do rzadkości nie należą sytuacje, gdy bagaż zaginął (np. na lotnisku), został zniszczony lub skradziony.

Zakres ochrony a skuteczność polisy

Nie tylko brak ubezpieczenia może oznaczać kłopoty. Podobnie jest w przypadku zbyt wąskiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej – takie polisy, np. te z biura podróży, nie obejmują wielu zdarzeń, w związku z czym poszkodowany nie ma co liczyć na odszkodowanie. Szeroki parasol ochrony powoduje wzrost wysokości składki, ale też jest lepszym zabezpieczeniem.

Każdą ofertę – bez względu na to, czy jest to ubezpieczenie turystyczne PZU, które jest dostępne na www.polisaturystyczna.pl, czy inne – trzeba przejrzeć pod kątem rozszerzeń. Najpopularniejszymi dodatkami w polisach turystycznych są ubezpieczenia: sprzętu sportowego i elektronicznego, chorób przewlekłych, sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, kosztów odwołania imprezy turystycznej i kosztów opóźnionego/odwołanego lotu. Niektóre towarzystwa umożliwiają wzbogacenie umowy o klauzulę alkoholową obejmującą zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu.

Sumy gwarantowane – dlaczego są takie ważne?

Wysokość sum gwarantowanych ubezpieczeń, z których składa się polisa, to jedna z kluczowych przesłanek decydujących o jej wyborze. Zaniżanie kwot, do których ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową, jedynie po to, aby płacić niższą składkę, jest poważnym błędem.

Przykładowo ubezpieczenie kosztów leczenia na zbyt niską sumę obniża skuteczność polisy, powodując niedoubezpieczenie. Koszty leczenia za granicą czy transportu medycznego są bardzo wysokie – ubezpieczyciel pokryje je wyłącznie do określonego w umowie limitu, nadwyżkę ubezpieczony będzie musiał zapłacić ze swojej kieszeni.

Najpierw porównaj, potem kup

Warunkiem wyboru optymalnego rozwiązania jest porównywanie ofert. Porównywarki – określane także mianem kalkulatorów ubezpieczeń – umożliwiają szybki dostęp do aktualnych propozycji i zestawienie ich pod kątem najważniejszych informacji. Pozwalają też zorientować się w cenach ubezpieczeń.

Jeden dzień opieki ubezpieczeniowej kosztuje mniej niż 5 zł, niemniej mając na względzie powyższe aspekty, tanio niekoniecznie znaczy dobrze. Warto ponadto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), gdzie przedstawione są zasady korzystania z polisy. Trzeba pamiętać, iż nie zawsze ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność za szkodę, stąd gruntowna wiedza o warunkach ubezpieczenia jest niezbędna.

Każdemu zależy na tym aby przywieźć z wakacji wyłącznie miłe wspomnienia. Nie na wszystko ma się wpływ, jednakże zapobieganie nadprogramowym wydatkom leży w interesie turystów. Polisa to niewielki wydatek w porównaniu z korzyściami wynikającymi z jej posiadania.

Podobne artykuły

Spektakl z historią w tle przed Biblioteką...

Spektakl z historią w tle przed Biblioteką Publiczną...

27 sierp.
Druga część Kolorowych Wakacji. Zapraszamy na...

Druga część Kolorowych Wakacji. Zapraszamy na...

25 sierp.
Foto: Sportowe wakacje zawodników KSiSW Turek i...

Foto: Sportowe wakacje zawodników KSiSW Turek i WKK...

23 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama