czwartek 26 listopada 2020

Leona, Leonarda, Lesławy

reklama

Wybieramy najlepszy kredyt gotówkowy

Wybieramy najlepszy kredyt gotówkowy
 

Podpisanie umowy kredytu gotówkowego musi być poprzedzone sprawdzeniem ofert różnych kredytodawców. Tylko w ten sposób wybierzesz ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu spłacanie zaciągniętego zobowiązania nie będzie powodowało stresów i komplikacji w domowym budżecie.

W każdej reklamie pożyczki czy kredytu najbardziej „krzykliwe” są elementy mówiące o niskich kosztach, krótkim terminie podejmowania decyzji przez pożyczkodawcę. Drobnym druczkiem natomiast dopisane jest, że prezentowane dane odnoszą się do klienta w określonym wieku, który pożyczył wskazaną kwotę na konkretną liczbę miesięcy. Warunki udzielenia kredytu innej osobie mogą być zupełnie inne.

reklama

Co i jak pożyczkodawca ocenia?

Ten, kto pożycza pieniądze chce, by wróciły one do niego po ustalonym w umowie okresie. Ocenia więc ryzyko związane z przekazaniem środków danej osobie. W tym celu przeprowadzana jest procedura oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klienta.

Wiarygodny klient

Ocena wiarygodności bazuje przede wszystkim na historii kredytowej danej osoby, czyli zapisach w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), gdzie znajdują wpisy świadczące, czy spłacała ona w terminie wcześniejsze zobowiązania. Im więcej negatywnych informacji, tym mniejsze szanse na korzystne warunki nowego kredytu czy wręcz jego przyznanie.

Warto wiedzieć, że w podobnej sytuacji są także osoby, które nigdy nie korzystały z produktów kredytowych (np. zakup na raty, limit w koncie, karta kredytowa, kredyt gotówkowy) i, o których w związku z tym nie ma żadnych informacji w BIK. Pożyczkodawca ma problem z klasyfikacją tego typu wnioskodawcy, więc na wszelki wypadek przypisze go do „grupy wysokiego ryzyka”.

reklama

Sprawdzane są też zapisy w Biurze Informacji Gospodarczej, gdzie gromadzone są informacje o długach wobec dostawców mediów (prąd, gaz, woda), usług telefonicznych czy telewizyjnych i firm z wielu innych branż.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa oceniana jest natomiast w oparciu o dochody klienta, które są zestawiane z jego wydatkami. Zarówno z tymi „obowiązkowymi” (np. czynsz, prąd, gaz, telefon, telewizja, koszty użytkowania samochodu), ale tymi, które można regulować zależnie od okoliczności (np. wyżywienie, odzież, itp.). Warto wiedzieć, że przy ustaleniu poziomu wydatków uwzględniane są także limity kart kredytowych i limity debetowe w rachunkach osobistych.

Wysokość nadwyżki dochodów nad wydatkami wskazuje, jak wysoką ratę klient może spłacać w miesiącu. Warto więc przed złożeniem wniosku kredytowego pomyśleć nad zmniejszeniem wysokości opłat (np. za telefon czy „kablówkę”), ograniczeniem limitu „kredytówki” i innymi działaniami, które pozwolą wykazać niższe wydatki.

Wysokość kredytu

Dzieląc kwotę kredytu, który chcemy otrzymać przez wysokość miesięcznej raty, otrzymamy liczbę miesięcy, w których zobowiązanie zostanie spłacone.

Podkreślamy, że nie należy decydować się na spłacanie najwyższej możliwej raty. Warto zostawić sobie rezerwę na nieprzewidziane wydatki lub ewentualne obniżenie dochodów. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest też fakt, że niższa rata zostanie oceniona przez pożyczkodawcę jako niosąca mniejsze ryzyko terminowego regulowania zobowiązania, co może przełożyć się na korzystniejsze warunki kredytowania.

Przeprowadzenie wstępnych obliczeń parametrów pożyczki ułatwi kalkulator kredytu gotówkowego (https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/).

Czas na rozpatrzenie wniosku

Kolejną rzeczą, nad którą trzeba się zastanowić, to czas, po jakim uzyskamy dostęp do pieniędzy. Przy niewielkich kwotach, zwłaszcza w firmach pożyczkowych, gdzie formalności ograniczone są do minimum, środki mogą być udostępnione już po kilku minutach. Kredyt na kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy oznacza konieczność zgromadzenia dokumentów poświadczających osiągane dochody. Bardziej wnikliwie jest także oceniana zdolność kredytowa wnioskodawcy do terminowej obsługi zadłużenia.

Ocena oferty

Ocena atrakcyjności kredytu sprowadza się do kompleksowej analizy kosztów jakie są z nim związane. Niskie oprocentowanie czy prowizja nie zawsze muszą oznaczać najlepszą ofertę, bo drugi z tych parametrów może być wysoki lub udzielenie kredytu może być związane z innymi opłatami.

Najlepiej jest więc patrzeć na całkowitą kwotę do spłaty (tyle pieniędzy oddamy kredytodawcy po spłaceniu zobowiązania w terminie) i podawaną w procentach Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), w której zawarte są wszelkie koszty związane z kredytem. Porównywanie RRSO ma sens tylko w sytuacji, gdy oceniamy oferty na taką samą kwotę i okres kredytowania.

Dodajmy, że trzeba jeszcze sprawdzić, czy uzyskanie określonych warunków finansowania nie jest związane ze skorzystaniem z produktów dodatkowych, np. konta osobistego, karty płatniczej, itp. Bywa, że są one bezpłatne tylko przez kilka miesięcy, a później bank zaczyna naliczać opłaty.

Wiele cennych informacji związanych ze świadomym zaciąganiem zobowiązań, a także z efektywnym lokowaniem pieniędzy, znajdziecie w serwisie https://finanse.rankomat.pl/.

Podobne artykuły

Jak zaciągnąć dobry kredyt hipoteczny?

Jak zaciągnąć dobry kredyt hipoteczny?

20 wrz.
Najtańsze pożyczki gotówkowe - gdzie szukać?

Najtańsze pożyczki gotówkowe - gdzie szukać?

3 wrz.
Kryzys finansowy. Jak się z nim uporać?

Kryzys finansowy. Jak się z nim uporać?

24 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama