niedziela 29 listopada 2020

Błażeja, Margerity, Saturnina

reklama

Czym grozi częste jedzenie fast foodu - 5 fatalnych skutków

Czym grozi częste jedzenie fast foodu - 5 fatalnych skutków
 

Fast food, czyli niezdrowe jedzenie, niekorzystnie odbija się na twoim zdrowiu. Doskonale o tym wiesz, ponieważ mówią o tym rozmaici specjaliści. Ale czy znasz skutki niewłaściwej diety? Sporadyczne zjedzenie hamburgera bądź frytek jeszcze nikogo nie zabiło, niebezpieczne jest natomiast częste spożywanie szybkich posiłków. Oto pięć flagowych konsekwencji śmieciowego jedzenia.

1. Otyłość konsekwencją fast-foodowej diety 

Większość dań serwowanych w restauracjach typu fast food jest bogata w tłuszcze trans. Miłość do szybkich pyszności skutkuje zatem przyrostem tkanki tłuszczowej, wzrostem poziomu cholesterolu LDL (złego) i spadkiem frakcji HDL, czyli dobrego cholesterolu. Lekarze biją na alarm, ponieważ otyłość coraz częściej dotyczy dzieci. Widok pulchnego brzdąca sięgającego po kolejną porcje frytek, hamburgera i nuggetsów jest dość powszechny i nikogo nie dziwi. Zaskakuje natomiast beztroska rodziców, karmiących malucha takim właśnie jedzeniem.

reklama

Nadwaga to nie jedyna konsekwencja spożywania tłuszczy trans. Według specjalistów wykazują one tendencję do zlepiania tętnic, powodując tym samym trwałe zatory, które z kolei stanowią przyczynę wylewów i zawałów. Co więcej, tłuszcze trans zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju raka jelita grubego aż o 80%!

2. Fast-food a cukrzyca typu II

Od otyłości do cukrzycy jest już bardzo blisko. Dystans ten zmniejsza się lub zwiększa w zależności od nawyków żywieniowych. Jedząc fast food więcej niż dwa razy w tygodniu, ryzyko wystąpienie cukrzycy typu 2 zwiększa się o 27%. Dawniej choroba ta dotykała osób po 35 roku życia, obecnie diagnozowana jest także u dzieci. Przyczyna? Brak ruchu, zamiłowanie do śmieciowego jedzenia, niezdrowe przekąski oraz chemiczne napoje z pustymi kaloriami.

3. Stres, problemy z koncentracją

Dietetycy niczym mantrę powtarzają: jedzenie ma znaczenie, a społeczeństwo dalej swoje. Prościej jest zjeść fast food niż przygotować zdrowy posiłek w domu. W ten oto sposób miejsce cennych substancji odżywczych zajmuje niezdrowe jedzenie bogate w cukier, tłuszcze trans, sól i długa listę chemicznych dodatków. Nie wspominając o jakości produktów wchodzących w skład poszczególnych frykasów. Mięso drobiowe z kurek, które całe życie spędziły w ciasnych klatkach, karmione paszą z hormonami i sterydami nie buduje twojego zdrowia. Przeciwnie, sukcesywnie niszczy organizm. Podobnie jak warzywa z pestycydami czy wołowina wzbogacona konserwantami Dania fast food mają być szybkie, dlatego proces ich przygotowania pozostawia wiele do życzenia. Efekt? Śmieciowe jedzenie prowadzi do wahań poziomu insuliny we krwi, co skutkuje narastającym stresem odczuwanym niemal na każdym kroku. Ponieważ organizm (w szczególności mózg), nie otrzymuje optymalnej dawki substancji odżywczych, pojawiają się problemy z koncentracją oraz bezsenność. Aby temu zaradzić, wystarczy zmienić dietę.

reklama

4. Fast-food zabija smak!

Brzmi zabawnie? A jednak to prawda! Fast food obfituje w całą gamę środków chemicznych, do których nie są przystosowane nasze kubki smakowe. Spożywając posiłki z rozmaitymi polepszaczami, po pewnym czasie przestajemy doceniać walory tradycyjnych potraw, w szczególności owoców i warzyw. Jest to łatwo zauważalne na przykładzie dzieci, które wolą zjeść porcję frytek, hamburgera, chipsy niż jabłko albo sałatkę. W związku z tym wszystkie elementy diety uznane za mdłe i nijakie, zostają z niej wyłączone. I tak koło się zamyka.

5. Odchudzanie portfela

Dania fast food nie doprowadzą do ruiny budżetu domowego pod warunkiem, że są spożywane są okazjonalnie. Gdy śmieciowe jedzenie wypiera tradycyjny obiad, wówczas pojawia się poważne zagrożenie dla portfela. Sumując wszystkie paragony, można być niemile zaskoczonym, a przecież wydajesz pieniążki jeszcze na inne produkty, np. do przygotowania kolacji i śniadania.

źródło: jestemfit.pl

Podobne artykuły

Jak zadbać o zdrowie dziąseł?

Jak zadbać o zdrowie dziąseł?

19 list.
Otwarcie McDonald's w Turku już w grudniu....

Otwarcie McDonald's w Turku już w grudniu. Prace...

18 list.
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne...

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne wyposażenie...

5 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama