środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jakie sporty można legalnie obstawiać w Polsce?

W Polsce pojawia się coraz więcej legalnych bukmacherów, w szczególności tych online. To powoduje, że operatorzy regularnie poszerzają swoją ofertę o nowe dyscypliny sportowe, aby zachęcić graczy do założenia konta w ich serwisie. Jakie sporty można obstawiać w naszym kraju? Okazuje się, że jest to bardzo długa lista.

Najbardziej popularne dyscypliny do obstawiania

Jedną z dyscyplin sportowych, która jest obowiązkowa w ofercie każdego legalnego bukmachera, jest piłka nożna. Wynika to m.in. z tego, że to nasz sport narodowy, kibice chętnie śledzą mecze polskiej reprezentacji. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się też rozgrywki Ekstraklasy i niższych szczebli, jak również ligi innych krajów, np. Bundesliga, La Liga, Ligue 1 czy Serie A.

reklama

Gracze chętnie obstawiają zakłady również w takich dyscyplinach, jak: Siatkówka, koszykówka, hokej, tenis ziemny, piłka ręczna i sporty walki. Wymienione sporty są obecnie najbardziej popularne. Kiedy nadchodzi zima, wiele osób obstawia zakłady także w innych sportach, np. skokach narciarskich. Za sprawą sukcesów Adama Małysza, a później także Kamila Stocha czy Dawida Kubackiego, jest to najchętniej oglądana przez kibiców zimowa dyscyplina sportowa. Gracze mogą typować, kto zostanie zwycięzcą konkretnych zawodów, kto zdobędzie Puchar Świata, medal Igrzysk Olimpijskich czy tytuł Mistrza Świata (w zależności od sezonu).

Jakie inne sporty można znaleźć w ofercie bukmacherów?

Jeśli szczegółowo przeanalizujemy ofertę każdego legalnego bukmachera w kraju, przekonamy się, że znajduje się w niej kilkadziesiąt różnych dyscyplin. Poza wymienionymi wcześniej sportami niemal obowiązkową pozycją są też różnego rodzaju rajdy i wyścigi, m.in. Formuła 1 (która zyskała dużą popularność w Polsce dzięki Robertowi Kubicy), WRC oraz żużel. Poza skokami narciarskimi zwykle dostępne są też inne zimowe dyscypliny, w tym: Narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie oraz biathlon.

Większość bukmacherów daje możliwość obstawiania zakładów także w innych sportach, cieszących się stosunkowo dużą popularnością (choć nie tak dużą, jak piłka nożna czy tenis ziemny). Są to:

reklama
 • Snooker,

 • Baseball,

 • Tenis stołowy,

 • Rugby,

 • Golf,

 • Kolarstwo,

 • Badminton,

 • Darts.

Możemy wyróżnić też dyscypliny, które są uznawane za niszowe. To np. hurling, lacrosse, futsal oraz piłka wodna.

E-sporty - nowoczesne spojrzenie na sport

Bukmacherzy zdają sobie sprawę z tego, że obecnie e-sporty, czyli sporty elektroniczne, są uznawane za równie profesjonalne, co dobrze znane dyscypliny. Z tego względu również one znajdują się w ofercie bukmacherskiej, a ich ilość uzależniona jest od konkretnego operatora. Najczęściej gracze mogą typować wyniki rozgrywek w:

 • Counter Strike,

 • Dota 2,

 • Rainbow Six,

 • StarCraft 2,

 • League of Legends.

E-sporty dynamicznie się rozwijają, dlatego z pewnością nie znikną z oferty bukmacherskiej. Bardziej prawdopodobne jest to, że ich ilość będzie stopniowo się zwiększać.

Legalne obstawianie sportów - jak to zrobić?

Żeby móc legalnie obstawiać zakłady w wybranych dyscyplinach sportowych, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedniego bukmachera. Musi mieć on licencję przyznaną przez Ministerstwo Finansów RP na prowadzenie swojej działalności w Internecie czy naziemnych punktach. Można to łatwo zweryfikować, wchodząc na stronę internetową konkretnego operatora lub odwiedzając serwis ministerstwa.

Dlaczego znalezienie legalnego bukmachera jest tak ważne? Tylko wtedy mamy zagwarantowane bezpieczeństwo swoich danych, a także pieniędzy. Należy pamiętać, że rejestrując się w serwisie www wybranego bukmachera, podajemy nie tylko swoje imię i nazwisko, ale również adres czy PESEL, a dodatkowo musimy wysłać skan dokumentu, który potwierdza naszą tożsamość. Legalnie działający operatorzy dbają o systemy zabezpieczeń i właściwe narzędzia, dzięki którym wszystkie istotne dane są chronione przed dostępem niepowołanych osób.

Grając u nielegalnego bukmachera, narażamy się na konsekwencje prawne. Jeśli zostanie udowodnione, że dany operator nie ma licencji Ministerstwa Finansów, wówczas jesteśmy zobowiązani do zwrotu 100% wygranych w zakładach, łącznie z kwotą postawioną na zakłady. Poza tym uczestniczenie w zagranicznych zakładach wzajemnych z terytorium Polski podlega karze grzywny, może to być nawet 120 stawek dziennych (w 2020 roku minimalna stawka dzienna wynosi 70 zł). Informacje na ten temat znajdziemy w Kodeksie karno-skarbowym.

Tylko legalni bukmacherzy dają gwarancję, że nasze dane i wpłacony depozyt są bezpieczne. Nie musimy się również obawiać, że w przypadku wygranej należna nam kwota nie zostanie przelana na wskazany rachunek bankowy. Jak wybrać odpowiedniego operatora? Najlepiej dobrze przeanalizować dostępne na jego temat informacje. Mogą w tym pomóc serwisy dotyczące tej tematyki, np. Wetten.com. Znajduje się tutaj wiele wskazówek ułatwiających wybór właściwego bukmachera, m.in. opinie. Fortuna to jeden z najlepiej ocenianych operatorów, zarówno przez graczy, jak i ekspertów, dlatego warto sprawdzić jego ofertę.

Podobne artykuły

Jak obstawiać mecze Polaków przez internet?

Jak obstawiać mecze Polaków przez internet?

25 mrz.
Jak uniknąć uzależnienia od automatów w kasynie...

Jak uniknąć uzależnienia od automatów w kasynie online?

10-11-2020
Co to są zakłady bukmacherskie AKO?

Co to są zakłady bukmacherskie AKO?

24-07-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama