piątek 21 stycznia 2022

Agnieszki, Jarosława, Nory

0°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Inteligencja emocjonalna w hazardzie online

Jedną z najcenniejszych cech, która przydaje się w hazardzie, jest inteligencja emocjonalna. Czy jednak i w hazardzie online jest na nią miejsce? Sprawdźmy!

Inteligencja emocjonalna doczekała się wielu prób jej ujęcia. Najnowsze definicje ujmują ją jako zdolność do rozpoznawania emocji u siebie i drugiej osoby, radzenia sobie z emocjami osób trzecich, właściwe reagowanie na nie, oraz wykorzystywanie własnych stanów wewnętrznych. Wszelkie zaburzenia w tej sferze skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem oraz prowadzą do wielu różnych problemów.

reklama

Inteligencja emocjonalna a hazard

Tym, co pozwalało od zawsze najlepszych graczom pokerowym wygrywać turnieje organizowane przez kasyno online, blefować, obstawiać trafnie, to wysoko rozwinięte umiejętności emocjonalne. Składały się na to dwa elementy. Pierwszy, czyli doskonałe odczytywanie znaków. Drugi, czyli gra sobą. W największym uproszczeniu osoba, która jest emocjonalnie bardzo wysoko rozwinięta, wygrywa, ponieważ potrafi ukryć swoje emocje, podczas gdy emocje innych osób bezbłędnie odczytuje. To właśnie czyni graczy najlepszymi. Widać to po najlepszych graczach również i sportów jak piłki nożnej, czy boksu. Daje ona olbrzymią przewagę, pozwalając niekiedy wygrać starcie przed jego faktycznym początkiem. Inteligencja emocjonalna to jednak coś więcej niż mistrzostwo komunikowania. Jej istotna rola odnajduje się szczególnie w grach pojedynczych. W nich niezwykle ważna jest samoświadomość, samorozumienie. Kiedy zakładamy, że do jednorękiego bandyty usiądziemy z kubkiem pieniędzy, to on stanowi naszą granicę. Gdy planujemy odejść z pierwszą wygraną powyżej pewnej wysokości, to ona stanowi o punkcie krytycznym. Inteligencja emocjonalna pojawia się w sytuacji, w której dochodzimy do pewnych swoich ustaleń i jesteśmy w stanie ich dotrzymać. Hazard, jak wiele rzeczy kusi, bazuje na emocjach i pragnieniach. Często po kilku wygranych pozwalamy sobie na kolejne ryzyko, chcąc się odegrać, grając ponad przyjęty limit.

Osoby o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej są w stanie oprzeć się pokusie i postąpić dokładnie tak, jak założyli wcześniej.

reklama

Niewykorzystana inteligencja

Inteligencja emocjonalna to coś, nad czym wielu graczy się nie zastania, nawet jeśli u nich jest ona na wysokim poziomie. Dlaczego? Wynika to w dużej mierze z lenistwa. Ludzie wolą ulegać pokusie kolejnej gry czy prób następnych wygranych, bardzo różnie to tłumacząc. Bardzo często, dodawana jest jakaś argumentacja, która uzasadni takie nie inne, podejście i zachowanie. Jest to po prostu łatwiejsze i poprawia nastrój. Ograniczenia tak dobrze nie działają bezpośrednio. Jednak niewykorzystana wiedza na temat siebie samego, swojej emocjonalności i wpływu hazardu na nas samych sprawia, że stopniowo popadamy w hazard i zatracamy pewną granicę. Gdy pozwalamy sobie na jeszcze jedną grę na automacie, tracimy chwilę z obiadu, snu, pracy. Kiedy już wygramy, a jednak wbrew założeniom rozpoczynamy kolejne rozdanie czy raz jeszcze rzucamy kośćmi, wówczas ryzykujemy. Niewykorzystana inteligencja emocjonalna, czyli brak refleksji nad sobą, nad swoim podejściem do tematyki grania online, sprawia, że tracimy kontrolę, a tę przejmuje nad nami oferta kasyna. Pamiętajmy, aby nigdy nie stać się więźniem czegokolwiek.

Inteligencja w hazardzie online

Jak to jednak wygląda w przypadku gry przez internet? Tu inteligencja emocjonalna jest nawet o wiele ważniejsza. Dlaczego? Głównie z powodu specyfiki rozgrywki. Gdy gramy w kasynie internetowym to wpłacamy depozyt w formie cyfrowej. Gra toczy się wirtualnymi pieniędzmi, które pierwotnie zapracowaliśmy i były zupełnie namacalne. Wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna pozwala nam nie zapomnieć o tym, że wciąż wpłacone środki są naszą własnością, na którą ciężko pracowaliśmy. Kolejną sprawą jest rezygnacja z dalszej gry. Wysokorozwinięta inteligencja emocjonalna w hazardzie online pozwala więc postawić granicę co do miejsc gry oraz częstości ich zmiany – zagraliśmy, wychodzimy, koniec i kropka. Daje możliwość również na jeszcze jedną, niezwykle ważną rzecz, niepoddanie się reklamie. Wysoka inteligencja stanowi lampkę, która zaświeca się przy zbyt dobrych okazjach i rozmaitych chwytach marketingowych. Daje ona sposobność do chłodnej kalkulacji i analizy, bez gotowania się na myśl o wygranej. W hazardzie online jest to szczególnie ważne, aby zachować umiar i grać odpowiedzialnie.

Jak panować nad emocjami w grze?

Panujmy nad emocjami i grą. Jeśli przegraliśmy to trudno. Nie szukajmy okazji do rewanżu, do odegrania się, bo popadniemy w niewłaściwe uczucia złości i frustracji, które z pewnością będą nam towarzyszyć. Nie grajmy wtedy, gdy mamy zły humor. Pamiętajmy, by śledzić swoje stany, które towarzyszą w grze i tuż po niej. Dokładna wiedza na ten temat pozwoli na ustalenie dokładnej przyczyny. A później zadajmy sobie pytanie, czy to akurat odczucie jest mi potrzebne, czy czuję się z nim dobrze, czy chcę to teraz kontynuować? Jeśli nie, to po prostu tego kończymy grę. Warto omijać również tego, co na nas działa i skłania do gry. Jeśli zauważymy, że coś nas kusi i rodzi odczucie nieodpartej chęci do zabawy, to wyłączmy to. Grajmy tylko, kiedy my na to mamy ochotę. Jedną z najważniejszych kwestii jest branie odpowiedzialności za swoją własną grę. Przegrywamy i wygrywamy my sami, nie jest to zasługą maszyny, to naturalna kolej rzeczy – raz się wygrywa, a drugim razem nie. To nie gra nakłania nas do pozostania, to my sami chcemy to robić. Kluczem do panowania nad emocjami w hazardzie jest akceptacja siebie, swoim odczuć, podejścia i swojej chęci do dalszej zabawy. Nie zapominajmy, że wszystko jest w naszych rękach i to my panujemy nad rozgrywką, a nie ona panuje nad nami!

Podobne artykuły

Styczniowy atak zimy. Szklanka na drogach, auta...

Styczniowy atak zimy. Szklanka na drogach, auta po...

z dzisiaj
Dla Babci i Dziadka występy w Przedszkolu Misia...

Dla Babci i Dziadka występy w Przedszkolu Misia Uszatka

z dzisiaj
Czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy...

Czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozrusza Turek?

z dzisiaj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama