środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jak gry stały się społecznym kołem ratunkowym?

Już od wielu lat mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to coraz więcej osób decyduje się na gry hazardowe. To zarówno automaty barowe czy ruletka w kasynach, zakłady sportowe u bukmachera, jak i zdrapki oraz loterie krajowe. Dziś w naszym tekście chcielibyśmy zastanowić się nad tym, jak gry stały się społecznym kołem ratunkowym?

Wzrost hazardu w Polsce

Nie da się ukryć, że Polska staje się powoli miejscem, gdzie hazard staje się bardziej legalny i dostępny. Przez lata kojarzył się w zasadzie z loteriami typu toto lotek czy zakładami bukmacherskimi w wybranych punktach naziemnych. Jednak wiele się zmieniło wraz z nastaniem XXI wieku, erą cyfryzacji w Polsce. Wtedy też zaczyna się u nas boom na kasyna czy firmy bukmacherskie online. Korzystamy z wielu marek, które specjalnie dla nas zaczynają otwierać polskie strony językowe, a nawet biura. Przez cały ten czas prężnie również działają różne punkty z automatami, jak i kasyna naziemne, które mieszczą się przy hotelach. Później zostaje to nieco zastopowane przez ustawę z 2009 roku, jak i również ustawę z 2017 roku. Ostatnie zmiany prawne sprawiły jednak, że otwarta została droga dla nowych bukmacherów, których z początkiem 2021 roku było w Polsce blisko 20. Do tego również powstało pierwsze oficjalne kasyno internetowe, które dostało licencję Ministerstwa Finansów.

reklama

Nastąpił dzięki temu wzrost hazardu w Polsce. Coraz więcej Polaków obstawia zakłady bukmacherskie, gra w kasynach czy też na loteriach. Wpływa to nie tylko na popularyzację, lecz też to, ile wydajemy w kasynach. Skarb Państwa dostaje dzięki temu o wiele więcej środków z podatków. Trzeba przecież też pamiętać o tym, że obecnie wciąż istnieje spora szara strefa, gdzie prym wiodą kasyna online.

Problemy społeczne a hazard

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat wykonano sporo badań społecznych, gdzie sprawdzano różne grupy w naszym kraju i nie tylko, które decydują się na hazard. Okazało się, że hazard, problemy z nim związane dotyczą każdej z grup społecznych: osób majętnych, biednych, zwykłych pracowników, bezrobotnych. Jednak w sytuacji, kiedy przyglądamy się bliżej poszczególnym grupom, to okazuje się, że najwięcej osób grających u bukmacherów, na automatach czy wybierających strony z listy kasyn, pochodzi z biedniejszych warstw społecznych, często bezrobotnych.

To w pewnym sensie pokazuje, że istnieje duża zbieżność ze statusem społecznym a nałogowym graniem czy po prostu częstym korzystaniem z usług firm hazardowych. Dziś mamy bowiem bardzo prosty dostęp do usług hazardowych, z których wiele reklamowanych jest w sieci, na billboardach. Do tego możemy przecież grać bez wychodzenia z domu, zarówno z poziomu komputera, jak i smartfona, co o wiele ciężej jest kontrolować.

Choć za pomocą różnych kampanii rząd i fundacje starają się informować o zgubnych skutkach hazardu, to jednak nie ma to aż tak dużej mocy przełożenia się na odbiorców. Obecnie z roku na rok coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów z prośbą o pomoc. Uzależnienie od hazardu jest bardzo dużym zagrożeniem, które wpływa na ludzką psychikę, doprowadza do problemów finansowych, rodzinnych, pracowniczych, depresji, jak i nawet myśli samobójczych. A przecież większość osób z problemami nie chce szukać pomocy.

reklama

Koło ratunkowe?

Przedstawiliśmy już wygląd hazardu w Polsce oraz uwarunkowania dla grup społecznych. Czas dziś zatem pomyśleć, jak wygląda sprawa z samym problemem koła ratunkowego. Zacznijmy może od czegoś powszechnego, czym są loterie liczbowe w Polsce. Dzięki nim przynajmniej raz w tygodniu czy kilka razy w miesiącu mamy nowych milionerów. Rekordowe kumulacje i nagrody rzędu kilkudziesięciu milionów złotych robią na każdym wrażenie. Dlatego też mnóstwo osób puszcza totka bądź gra w inne gry, aby w jeden wieczór odmienić swój los. Przecież z wygraną nawet kilku milionów możemy kupić dom bądź mieszkanie, porzucić pracę, założyć własny biznes czy po prostu cieszyć się życiem. Wydawanie kilku czy kilkunastu złotych tygodniowo na losy to dla wielu osób coś normalnego.

Podobnie jest w przypadku gier hazardowych, gdzie osoby z różnych grup szukają:

  • szansy odmiany własnego losu,

  • wygrywania i przekonywania się do własnych racji,

  • odreagowania domowego, pracowniczego stresu,

  • podbudowania własnego ego,

  • odsunięcia problemów na bok.
     

Wiele osób za bardzo wierzy, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki będzie w stanie błyskawicznie odmienić swój los. Tymczasem od lat wiadomo, jak niskie pod względem matematycznym mamy szanse na wygrane w totka czy na dużych kuponach bukmacherskich. Dla wielu to jednak jedna z ostatnich nadziei, że w ich życiu może dojść do czegoś dobrego, co odmieni ich dotychczasowy los.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Spełnione marzenie profesora Panfila. Umowa na...

Spełnione marzenie profesora Panfila. Umowa na...

z wczoraj
180 stypendiów dla najzdolniejszej młodzieży....

180 stypendiów dla najzdolniejszej młodzieży....

z wczoraj
100 lat mieszkanki Smaszewa! Pani Genowefa...

100 lat mieszkanki Smaszewa! Pani Genowefa Jeżak...

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama