piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

Jak sprawdzić auto ze Szwecji?
 

Choć sprowadzanie aut z krajów skandynawskich nie cieszy się popularnością na ogólnokrajową skalę, istnieją entuzjaści Szwedzkich samochodów z drugiej ręki. Jest to kraj kojarzony przede wszystkim z wysoką kulturą jazdy. Wiąże się to z tym, że z reguły pojazdy sprowadzane ze Szwecji nie są powypadkowe. Dodatkowo stosunkowo chłodny klimat w tym regionie sprawia, że pojazdy ze Skandynawii raczej nie są budżetowymi modelami. Często posiadają podgrzewane silniki, siedzenia, a nawet nadprogramowe światła. Jak sprawdzić auto ze Szwecji, aby dokonać udanego zakupu?

Jak sprawdzić auto ze Szwecji po numerze rejestracyjnym?

Sprawdzanie samochodu ze Szwecji przed dokonaniem zakupu należy rozpocząć od skontrolowania podstawowych informacji na podstawie numeru rejestracyjnego. Istnieje internetowy serwis – podobny do CEPiK używanego w Polsce – dzięki któremu w bezpłatny sposób można sprawdzić wszystkie informacje dotyczące danego samochodu. Aby było to możliwe, sprzedający musi udostępnić kupującemu numer rejestracyjny składający się z trzech liter oraz trzech cyfr.

reklama

Na jakie dane należy zwrócić uwagę? Pierwsza kwestia to marka, model oraz rodzaj silnika. Ważny będzie także kolor nadwozia i zapis określający, czy samochód jest pojazdem osobowym czy ciężarowym. Wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia, gdyż zdarzają się w tym zakresie pewne niejasności. Sprawdzić można również liczbę właścicieli i datę określającą, kiedy obecny posiadacz nabył wybrany pojazd. Ostatnią kwestią, która może zostać zweryfikowana na tym portalu, to przebieg i data odczytu. Należy mieć na uwadze, że 1 mila szwedzka to około 10,5 km.

Czy istnieją inne sposoby sprawdzenia pojazdu? Jak sprawdzić auto ze Szwecji po VIN? Jest to numer, który umożliwia otrzymanie zewnętrznego raportu historii pojazdu. Znajduje się w nim przebieg i wiele innych przydatnych informacji.

Sprawdzanie auta przed kupnem – o czym należy pamiętać?

Auta ze Szwecji to z reguły samochody w dobrym stanie technicznym. Jednak nie znaczy to, że można pominąć etap dokładnego sprawdzenia pojazdu przed kupnem. Istnieją różne drogi nabycia auta ze Skandynawii. Najprościej kupić w Polsce już sprowadzony samochód – jest to opcja niezwykle wygodna, jednak wybór takich pojazdów jest dość ograniczony. Samodzielne sprowadzenie auta ze Szwecji jest nieco bardziej skomplikowane. Najlepiej skorzystać ze stron internetowych z ogłoszeniami. Następnie należy skontaktować się ze sprzedawcą – zdecydowanie prostsze będzie nabycie auta w komisie niż od osoby prywatnej. Kwestią wywołującą bowiem wiele komplikacji jest brak personnummeru. Trudne może stać się wyrejestrowanie auta i jego zarejestrowanie – jest to sprawa, którą należy bardzo dokładnie uzgodnić, aby uniknąć potencjalnych komplikacji.

U sprzedawcy należy dochodzić przekazania dwóch części dowodu rejestracyjnego – w kolorze żółtym i niebieskim – tablic rejestracyjnych oraz umowy kupna-sprzedaży. Te dokumenty umożliwią sprawne i bezproblemowe zarejestrowanie samochodu po jego przybyciu do kraju.

reklama

Koszty sprowadzenia auta ze Szwecji

Decydując się na sprowadzenie auta ze Szwecji, należy pamiętać, że cena samochodu to jedynie pewna część kosztów. Do tego kraju w jakiś sposób trzeba dotrzeć – pierwszym wydatkiem będzie po prostu paliwo lub bilet lotniczy i późniejszy ewentualny nocleg. Dodatkowo, trzeba zapłacić za prom. Za samochód koniecznie należy opłacić akcyzę, a sporządzona umowa kupna-sprzedaży musi zostać przetłumaczona w profesjonalnym biurze. Po przybyciu do kraju niezbędne będzie dokonanie przeglądu technicznego. Ostatnim etapem jest wniesienie opłat rejestracyjnych za wystawienie karty pojazdu, wydanie tablic rejestracyjnych i naklejki homologacyjnej.

Zakup auta ze Szwecji to rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać wysokiej jakości, dobrze utrzymany pojazd. Należy jednak liczyć się z niemałymi kosztami i koniecznością skrupulatnej organizacji całego planowanego przedsięwzięcia. Należy dokładnie przeliczyć wszystkie ukryte koszty, aby zamknąć się w określonym budżecie. 

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

28 sierp.
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.
Kawęczyn. Wsparcie obecnych i przyszłych...

Kawęczyn. Wsparcie obecnych i przyszłych strażaków z...

31 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama