sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Tuliszków: Biesiada na ludowo z Tulibabkami

Tuliszków: Biesiada na ludowo z Tulibabkami  - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Nadobne niewiasty w skromnych, białych sukniach, swojskie jedzenie, melodia skrzypiec, trzaskające płomienie ogniska. Czy są jeszcze miejsca w naszym powiecie, gdzie tak wyglądać może życie? Teoretycznie nie, ale mieszkańcy Tuliszkowa postanowili na kilka godzin przenieść się do przeszłości i spędzić czas tak, jak robili to nasi pradziadowie. Taką możliwość dała "Biesiada na ludowo", zorganizowana z okazji nocy świętojańskiej.

Nasze dzisiejsze spotkanie to efekt pozytywnego przyjęcia oferty w konkursie mikrodotacji Wielkopolska Wiara. W ten „tulibabkowy” projekt chciałyśmy włączyć dzieci, rodziców, lokalną społeczność, chciałyśmy przypomnieć obrzędy związane z Sobótką, popatrzeć na powstające na naszych oczach wytwory twórców ludowych i ze śpiewem powitać lato. Wszak Sobótka to przywitanie lata, święto wody, ognia i ziół – mówiła witając wszystkich gości Marianna Skubiszewska.

Uczestnicy wydarzenia spotkali się w parku w Tuliszkowie, nieopodal Przedszkola im. Kubusia Puchatka. Spotkanie to miało wybitnie swojski charakter. Przybyłe osoby mogły usiąść na kocyku lub drewnianej skrzynce i delektować się występem zespołu Jesień. Potem przyszedł czas na poczęstunek i każdy mógł posmakować chleba ze smalcem, kiszonego ogórka, drożdżowca czy żurku. Gdy starsi spędzali czas na pogawędkach ze znajomymi, młodsi mogli przekonać się podczas zajęć warsztatowych, jak np. wyczarować ozdoby z gliny. Każdy mógł się przekonać, jak wyroby z wikliny tworzy specjalista w tej dziedzinie, Janusz Wiśniewski, a także jak techniką wyplatania z papieru posługują się panie Zofia Grenda i Beata Dembowska. Wiedzy na temat pszczelarstwa można było zaczerpnąć od Krzysztofa Rychtera, koronkarstwa – od Wandy Musidlak, garncarstwa – od Ewy Ogrodowczyk. W przygotowanie biesiady włączył się też rzeźbiarz Henryk Jankowski.

Gdy słońce zaczęło chylić się ku zachodowi, nadszedł moment rozpalenia ogniska i wrzucenia w płomienie ziół. W ten oto sposób przypomniano zwyczaje nocy świętojańskiej opowiadając o wierzeniach, związanych m.in. z tradycją puszczania wianków na wodzie. Później przyszedł czas na wspólny występ uczestników warsztatów muzycznych. Pieśni ludowe zaprezentowały Tulinutki oraz Tulibabki, w składzie poszerzonym m.in. o panie przedszkolanki.

foto: Arkadiusz Wszędybył

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama