Tuliszków: Biesiada na ludowo z Tulibabkami
Nadobne niewiasty w skromnych, białych sukniach, swojskie jedzenie, melodia skrzypiec, trzaskające płomienie ogniska. Czy są jeszcze miejsca w naszym powiecie, gdzie tak wyglądać może życie? Teoretycznie nie, ale mieszkańcy Tuliszkowa postanowili na kilka godzin przenieść się do przeszłości i spędzić czas tak, jak robili to nasi pradziadowie. Taką możliwość dała "Biesiada na ludowo", zorganizowana z okazji nocy świętojańskiej.
– Nasze dzisiejsze spotkanie to efekt pozytywnego przyjęcia oferty w konkursie mikrodotacji Wielkopolska Wiara. W ten „tulibabkowy” projekt chciałyśmy włączyć dzieci, rodziców, lokalną społeczność, chciałyśmy przypomnieć obrzędy związane z Sobótką, popatrzeć na powstające na naszych oczach wytwory twórców ludowych i ze śpiewem powitać lato. Wszak Sobótka to przywitanie lata, święto wody, ognia i ziół – mówiła witając wszystkich gości Marianna Skubiszewska.
Uczestnicy wydarzenia spotkali się w parku w Tuliszkowie, nieopodal Przedszkola im. Kubusia Puchatka. Spotkanie to miało wybitnie swojski charakter. Przybyłe osoby mogły usiąść na kocyku lub drewnianej skrzynce i delektować się występem zespołu Jesień. Potem przyszedł czas na poczęstunek i każdy mógł posmakować chleba ze smalcem, kiszonego ogórka, drożdżowca czy żurku. Gdy starsi spędzali czas na pogawędkach ze znajomymi, młodsi mogli przekonać się podczas zajęć warsztatowych, jak np. wyczarować ozdoby z gliny. Każdy mógł się przekonać, jak wyroby z wikliny tworzy specjalista w tej dziedzinie, Janusz Wiśniewski, a także jak techniką wyplatania z papieru posługują się panie Zofia Grenda i Beata Dembowska. Wiedzy na temat pszczelarstwa można było zaczerpnąć od Krzysztofa Rychtera, koronkarstwa – od Wandy Musidlak, garncarstwa – od Ewy Ogrodowczyk. W przygotowanie biesiady włączył się też rzeźbiarz Henryk Jankowski.
Gdy słońce zaczęło chylić się ku zachodowi, nadszedł moment rozpalenia ogniska i wrzucenia w płomienie ziół. W ten oto sposób przypomniano zwyczaje nocy świętojańskiej opowiadając o wierzeniach, związanych m.in. z tradycją puszczania wianków na wodzie. Później przyszedł czas na wspólny występ uczestników warsztatów muzycznych. Pieśni ludowe zaprezentowały Tulinutki oraz Tulibabki, w składzie poszerzonym m.in. o panie przedszkolanki.
foto: Arkadiusz Wszędybył

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72