Dobra: Koniński Hubertus 2016
W dniu 8 października hala sportowa w Dobrej zapełniła się myśliwymi z całego regionu, członkami ich rodzin, samorządowcami. Powodem było wyjątkowe wydarzenie – tegoroczny Koniński Hubertus. Uroczystość połączona została z obchodami 70-lecia istnienia Koła Łowieckie Nr 13 "SZARAK". Spotkanie było okazją do podsumowania dokonań, nagrodzenia zasłużonych łowczych, a także postawienia pytania, jakie wyzwania czekają pasjonatów myślistwa w najbliższym czasie, ot chociażby w kontekście zmian ustawy o prawie łowieckim.
Wszystkie osoby, które zjawiły się w hali sportowej w Dobrej, mogły podziwiać myśliwskie trofea, wykonane przez dzieci prace plastyczne, jak również zapoznać się z historią „Szaraka”. To Koło Łowieckie zostało wpisane do rejestru kół województwa poznańskiego – pod numerem 136 – w 1946 roku. Jego założycielami byli: Aleksander Kosmalski, Piotr Miłosz, Stanisław Piacko, Zygmunt Krzyżanowski, Czesław Przeor, Wojciech Klimczak, Józef Klimczak , Józef Urbańczyk oraz Stanisław Rosiak. Pierwszym prezesem Zarządu został Józef Urbańczyk, a z biegiem lat jego następcami zostawali Piotr Miłosz, Józef Klimczak, Zygmunt Albertowski, Józef Janczak. Obecnie stanowisko prezesa piastuje od 2005 roku Jan Nowak.
Podczas swojego przemówienia prezes Jan Nowak mówił o tym, że myśliwi patrzą z optymizmem w przyszłość, pomimo tego, że problemów nie brakuje. Nie zawsze bywa łatwo, pojawiają się także i konflikty z rolnikami, ale myśliwi starają się sprawnie załatwiać tego typu sprawy. Trudne momenty się zdarzają, ale myśliwi mimo to robią swoje na wielu polach działalności, wykorzystując swoją aktywność i doświadczenie. Jan Nowak przypominał, że ten rodzaj hobby to nie tylko polowanie, to przede wszystkim kontakt z naturą, ale też współpraca ze szkołami, wpływanie na edukowanie dzieci, by miały większą wiedzę o otaczającym je świecie przyrody. To także uczestnictwo w obchodach państwowych i gminnych uroczystościach. Podczas takich okazji można spotkać myśliwych z ich sztandarem. Prezes Nowak przypomniał, że w ramach obchodów 70-lecia „Szaraka” w kościele pojawiła się płaskorzeźba św. Huberta, a w terenie leśnym usytuowano kapliczkę. To kolejne dowody na to, jak myśliwi starają się żyć ze społeczeństwem, mieć dobry wpływ na otaczającą rzeczywistość.
Koło Łowieckie „Szarak” działa w dwóch obwodach, na terenie województwa wielkopolskiego, jak i łódzkiego, o łącznej powierzchni 10 483 hektarów. Koło posiada 22 ambony, 27 paśników, 87 rozstawionych lizawek itd. W latach 2010-2015 myśliwi dokarmiając zwierzynę wyłożyli prawie 8 ton suchej karmy, aż 76 ton soczystej, ponad 25 ton treściwej. Dbano też, by zwierząt przybywało. W tym celu na łowisko wypuszczono 168 zajęcy (ich wartość to 50 400 zł), 510 kuropatw (wartość – 17 500 zł), 175 bażantów (4 500 zł).
W okresie od 2010 roku do 2015 udało się upolować 8 jeleni, 14 łań i cielaków, 107 kozłów, 139 kóz i koźlaków, 91 dzików, 257 lisów, 15 zajęcy, 354 bażanty, 143 dzikie kaczki oraz 56 dzikich gęsi. Zapłacono też miejscowym rolnikom 15 170 zł w ramach odszkodowań łowieckich.
foto: Arkadiusz Wszędybył

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72