poniedziałek 03 sierpnia 2020

Augustyna, Kamelii, Lidii

reklama

Dobra: Koniński Hubertus 2016

Dobra: Koniński Hubertus 2016 - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W dniu 8 października hala sportowa w Dobrej zapełniła się myśliwymi z całego regionu, członkami ich rodzin, samorządowcami. Powodem było wyjątkowe wydarzenie – tegoroczny Koniński Hubertus. Uroczystość połączona została z obchodami 70-lecia istnienia Koła Łowieckie Nr 13 "SZARAK". Spotkanie było okazją do podsumowania dokonań, nagrodzenia zasłużonych łowczych, a także postawienia pytania, jakie wyzwania czekają pasjonatów myślistwa w najbliższym czasie, ot chociażby w kontekście zmian ustawy o prawie łowieckim.

Wszystkie osoby, które zjawiły się w hali sportowej w Dobrej, mogły podziwiać myśliwskie trofea, wykonane przez dzieci prace plastyczne, jak również zapoznać się z historią „Szaraka”. To Koło Łowieckie zostało wpisane do rejestru kół województwa poznańskiego – pod numerem 136 – w 1946 roku. Jego założycielami byli: Aleksander Kosmalski, Piotr Miłosz, Stanisław Piacko, Zygmunt Krzyżanowski, Czesław Przeor, Wojciech Klimczak, Józef Klimczak , Józef Urbańczyk oraz Stanisław Rosiak. Pierwszym prezesem Zarządu został Józef Urbańczyk, a z biegiem lat jego następcami zostawali Piotr Miłosz, Józef Klimczak, Zygmunt Albertowski, Józef Janczak. Obecnie stanowisko prezesa piastuje od 2005 roku Jan Nowak.

Podczas swojego przemówienia prezes Jan Nowak mówił o tym, że myśliwi patrzą z optymizmem w przyszłość, pomimo tego, że problemów nie brakuje. Nie zawsze bywa łatwo, pojawiają się także i konflikty z rolnikami, ale myśliwi starają się sprawnie załatwiać tego typu sprawy. Trudne momenty się zdarzają, ale myśliwi mimo to robią swoje na wielu polach działalności, wykorzystując swoją aktywność i doświadczenie. Jan Nowak przypominał, że ten rodzaj hobby to nie tylko polowanie, to przede wszystkim kontakt z naturą, ale też współpraca ze szkołami, wpływanie na edukowanie dzieci, by miały większą wiedzę o otaczającym je świecie przyrody. To także uczestnictwo w obchodach państwowych i gminnych uroczystościach. Podczas takich okazji można spotkać myśliwych z ich sztandarem. Prezes Nowak przypomniał, że w ramach obchodów 70-lecia „Szaraka” w kościele pojawiła się płaskorzeźba św. Huberta, a w terenie leśnym usytuowano kapliczkę. To kolejne dowody na to, jak myśliwi starają się żyć ze społeczeństwem, mieć dobry wpływ na otaczającą rzeczywistość.

Koło Łowieckie „Szarak” działa w dwóch obwodach, na terenie województwa wielkopolskiego, jak i łódzkiego, o łącznej powierzchni 10 483 hektarów. Koło posiada 22 ambony, 27 paśników, 87 rozstawionych lizawek itd. W latach 2010-2015 myśliwi dokarmiając zwierzynę wyłożyli prawie 8 ton suchej karmy, aż 76 ton soczystej, ponad 25 ton treściwej. Dbano też, by zwierząt przybywało. W tym celu na łowisko wypuszczono 168 zajęcy (ich wartość to 50 400 zł), 510 kuropatw (wartość – 17 500 zł), 175 bażantów (4 500 zł).

W okresie od 2010 roku do 2015 udało się upolować 8 jeleni, 14 łań i cielaków, 107 kozłów, 139 kóz i koźlaków, 91 dzików, 257 lisów, 15 zajęcy, 354 bażanty, 143 dzikie kaczki oraz 56 dzikich gęsi. Zapłacono też miejscowym rolnikom 15 170 zł w ramach odszkodowań łowieckich. 

foto: Arkadiusz Wszędybył

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
foto: Arkadiusz Wszędybył44
foto: Arkadiusz Wszędybył45
foto: Arkadiusz Wszędybył46
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama