wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Gimnazjum nr 2 prowadzi miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Gimnazjum nr 2 prowadzi miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci
 

1 marca 2017 r. na placu Wojska Polskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy niezłomnych. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych: wiceburmistrz - Jerzy Kurzawa, wicestarosta - Dariusz Kałużny, wójt gminy - Karol Mikołajczyk oraz liczne reprezentacje jednostek samorządowych. Posła na sejm reprezentował pan Filip Nowakowski.

Uroczystość przygotowali i poprowadzili uczniowie Gimnazjum nr 2 w im. Mikołaja Kopernika w Turku wraz z panem Bartoszem Stachowiakiem, dyrektorem Muzeum Miasta Turku.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 obok kamienicy, którą po II wojnie światowej zabrano prawowitym właścicielom i zmieniono na posterunek Urzędu Bezpieczeństwa - swoiste miejsce kaźni.

Po wzruszającej części artystycznej, przygotowanej przez uczennice z Gimnazjum nr 2, nastąpiło przejście delegacji pod tablicę upamiętniającą ofiary UB. Złożono tam kwiaty i zapalono znicz.

Kolejnym etapem szlaku był cmentarz komunalny z grobem żołnierzy oddziału partyzanckiego zamordowanych przez funkcjonariuszy UB. W tym miejscu uczniowie również zapalili znicz.

Ostatnim etapem uroczystości było spotkanie przy mogile w turkowskim lesie. Uczestnicy przeszli na miejsce egzekucji sześciu żołnierzy z oddziału partyzanckiego „Groźny” zamordowanych 18 kwietnia 1946r. przez funkcjonariuszy lokalnego UB. By uczcić ich pamięć również zapalono znicze.

Uczestnictwo w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pomogło przybliżyć młodzieży historię okresu wojennego i powojennego, historię regionu i konspiracji na naszym terenie.

materiał nadesłany

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do Browaru...

Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do...

25 wrz.
Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

19 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
reklama
reklama
reklama