sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Pobiegli, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

Pobiegli, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych
 

Klub Biegacza MARATON Turek, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera i stowarzyszenie TERAZ TUREK podjęły się zorganizowania pierwszego w historii miasta Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie odbyło się dziś, 5 marca. Kilka minut po godzinie 12:00, w tempie rekreacyjnym, uczestnicy pobiegli do miejsca zamordowania członków oddziału Groźnego w lasach Zdrojki Lewe.

Uczestnicy wydarzenia spotkali się na parkingu leśnym na Zdrojkach Lewych. Stamtąd wyruszyli na pierwszy etap biegu, by ostatecznie dotrzeć na polanę, na której znajduje się pomnik, upamiętniający żołnierzy oddziału partyzanckiego, zamordowanych przez funkcjonariuszy turkowskiego UB. Złożono pod nim kwiaty, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a głos zabrał Piotr Bukowiecki.

Przedstawiciel stowarzyszenia TERAZ TUREK mówił m.in. o działaniach członków zbrojnego podziemia. O tym, jak komunistyczny aparat władzy ścigał owe osoby, by wydawać później wyroki śmierci. – Po kilkudziesięciu latach od tych wydarzeń nasi niezłomni bohaterowie znów są atakowani i oczerniani przez różne osoby i organizacje. Doświadczamy tego chociażby na naszych lokalnych portalach internetowych. Bardzo proszę , żeby głośno sprzeciwiać się kłamstwom i dbać o pamięć powojennych męczenników za naszą Ojczyznę. Wydarzania, takie jak dzisiejszy bieg, są jednym z elementów dbania o pamięć o nich. Kolejnym takim elementem jest nauka historii. Tylko wtedy będziemy potrafili skutecznie walczyć z kłamstwem – mówił Piotr Bukowiecki.

Po krótkim odpoczynku uczestnicy wydarzenia ruszyli w las, by przebiec kolejne kilometry.

AW
foto: MD/AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na pamiątkę...

Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na...

z dzisiaj
Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
reklama
reklama
reklama