czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Kolnica: Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne przyciągnęły tłumy rolników i samorządowców

Kolnica: Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne przyciągnęły tłumy rolników i samorządowców - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W minioną niedzielę w powiecie tureckim zakończył się –  i to w świetnym stylu – sezon świętowania dożynek. Oto bowiem 3 września w parku przy GOK “Wozownia” w Kolnicy odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne. Do udziału w wydarzeniu zachęcali starosta turecki – Mariusz Seńko, wójt gminy Brudzew – Cezary Krasowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Brudzewie – ksiądz kanonik Zbigniew Wróbel, starostowie dożynek Dorota Koral i Jerzy Sobieszczański, mieszkańcy sołectwa Cichów, KGW oraz GOK „Wozownia” i to zachęcanie nie poszło na marne. W Kolnicy zaroiło się od gości, którzy podziwiali piękne wieńce i smakowali swojskie jadło. Każdy, kto wziął udział w święcie plonów, musiał przyznać, że wyjątkowa aranżacja przestrzeni przy „Wozowni” oraz pojawienie się młodzieży z zespołu „Brudzewiacy” w pięknych ludowych strojach to czynniki, które nadały dożynkom godną oprawę. Przy okazji poznaliśmy laureatów konkursu „Przepiśnik Powiat Turecki tkany nożem i widelcem”.

Wydarzenie rozpoczęło się uformowaniem orszaku dożynkowego. Tworzyły go delegacje wieńcowe z poszczególnych gmin powiatu, a także reprezentacje sołectw gminy Brudzew. W tym samorządzie przyjęto zasadę, w myśl której wieś będąca gospodarzem przygotowuje wieniec (tym razem był to Cichów), a pozostałe sołectwa pojawiają się na dożynkach nie z wieńcami, ale okazałymi bochenkami chleba. Na czele orszaku szli starosta Mariusz Seńko, wójt Cezary Krasowski, a także starostowie dożynek.

reklama

Kim są na co dzień wspomniani starostowie? Oboje mieszkają ze swoimi rodzinami w miejscowości Cichów i stawiają na nowoczesne rolnictwo. Dorota Koral wraz z mężem prowadzi gospodarstwo, nastawione na produkcję ekologiczną, potwierdzoną stosownymi certyfikatami. Mowa o produkcji kurzych jaj oraz ziemniaków. Pani Dorota nie tylko zajmuje się pracami w gospodarstwie, ale też wraz z małżonkiem wychowuje trzy córki. Działa w Stowarzyszeniu „Cichowianki”, a także w Gminnym Kole Kół Gospodyń Wiejskich. Okoliczni mieszkańcy dobrze znają panią Dorotę także za sprawą jej wyjątkowych umiejętności kulinarnych i cukierniczych. Starosta dożynek - Jerzy Sobieszczański - wraz z żoną prowadzi gospodarstwo, w którym priorytetem jest produkcja roślinna i hodowla bydła. Pan Jerzy jest ojcem trójki dzieci - córki i dwóch synów. Warto zaznaczyć, że Jerzy Sobieszczański jest również samorządowcem, gdyż od 18 lat pełni funkcję sołtysa Cichowa. Działa w Gminnym Kole Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kolejnym etapem święta plonów była modlitwa podczas polowej mszy świętej. W jej trakcie poświęcono wieńce i chleby. Po zakończeniu mszy, przybyłych gości powitał wójt gminy Brudzew. Cezary Krasowski mówił o tym, że życie na wsi jest mu niezmiernie bliskie. – Witam wszystkich w tym uroczym miejscu, w Kolnicy. Organizatorami dzisiejszej uroczystości są mieszkańcy sołectwa Cichów. (…) Witam rolników. To jest wasze święto. Dziś oddajemy wam hołd. Wy jesteście najważniejsi. Proszę o gorące brawa dla naszych kochanych rolników. Spotykamy się dziś na dożynkach. To wydarzenie to także czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność, współdziałanie i zgoda. Wszystko to jest potrzebne, by było z czego upiec chleb, by można było go sprawiedliwie podzielić. Nie ma lepszego miejsca i czasu, by mówić o sile, jaką daje współpraca i umiejętność jednoczenia się wokół obranego celu. Cieszę się, że mogę przekazać podziękowania dla rolników z powiatu tureckiego. (…) Z roku na rok na wsi widać postęp modernizacyjny. Też jestem ze wsi. Urodziłem się na wsi i mieszkam na wsi. Nigdy nie czułem się gorszy. Byłem dumny i jestem dumny – mówił wójt i prosił, by nigdy mieszkańcy wsi nie mieli kompleksów względem mieszkańców miast, gdyż nie ma ku temu powodów.

Rolnikom i wszystkim osobom związanym z rolnictwem dziękował także starosta turecki. Mariusz Seńko mówił o tym, że rolnictwo to nie tylko zakorzeniony w nas szacunek do ''Matki Żywicielki'' i zasób tradycyjnych wartości, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To także sięganie po nowoczesne technologie. – Życzę wszystkim rolnikom godnych warunków do życia i pracy. Życzę, aby zawsze były dobre czasy dla rolnictwa. Abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Dzisiejsza wieś, kultywując tradycje, otwiera się na nowoczesność. Dzisiejsza wieś to nowoczesne maszyny rolnicze, intensywna uprawa, ale też dbałość o środowisko i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Samorząd powiatu tureckiego wychodzi naprzeciw waszym, drodzy rolnicy, oczekiwaniom. Mądre wykorzystywanie dóbr natury i edukowanie przyszłych rolników dało samorządowi motywację do tworzenia w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich takich kierunków kształcenia, jak np. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Postępująca mechanizacja, rozwój rolnictwa i innych dziedzin nauki stawiają wyzwania dla obszarów współczesnej edukacji. Ważnym jest, by nauczanie specjalistów mogło przebiegać na najwyższym poziomie, z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia pracowni dydaktycznych i innowacyjnych maszyn. Wszystko po to, by profesjonalnie przygotować absolwentów naszych szkół do podjęcia pracy zawodowej, również w rolnictwie – mówił starosta Seńko dodając, że samorząd powiatu tureckiego na takie właśnie nowoczesne nauczanie młodzieży wydaje miliony złotych, inwestując w przyszłość regionu.

Rzecz jasna na dożynkach nie mogło zabraknąć także Marka Pańczyka, który wspominał rolnicze trudy orki, zasiewu i zbioru. Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku dodał, iż rolnik może być tam bardziej dumny ze swej pracy, gdy widzi, że ze środowiskiem rolniczym chętnie współpracują samorządowcy. Gdy w powiecie i poszczególnych gminach pojawiają się działania, będące wsparciem dla rolnictwa. – Niestety, nie wszyscy podchodzą do nas życzliwie i ze zrozumieniem. Cały czas odczuwamy, że dla niektórych jesteśmy ciężarem i gorszą warstwą społeczną. Wiele nam się obiecuje, a tak mało realizuje. Niech czas dożynek będzie czasem wytchnienia dla rolników i najbliższych. Życzę wszystkim dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz obfitych plonów każdego roku. Szczęść Boże! – powiedział Marek Pańczyk.

reklama

Rolnikom za ich pracę dziękował również Ryszard Bartosik. Parlamentarzysta wskazywał, że wie, iż życie rolników nie zawsze wygląda tak, jak na okładkach kolorowych gazet. Ryszard Bartosik mówił o tym, że rolnicy są ambitni, nabywają nowe maszyny, korzystają z pomocy unijnych, ale wiele ich to kosztuje. To ogrom pracy, by dopiąć domowy budżet, by wystarczyło na ratę kredytu, aby rozwój gospodarstwa mógł trwać. – Trzeba pamiętać o dużych gospodarstwach, ale też i mniejszych. O wszystkich osobach, które żyją i pracują na wsi, tworząc jej kulturowe dziedzictwo.

Poseł w swym przemówieniu mówił w dość szerokim kontekście o życiu w powiecie i sytuacji w naszym kraju. Mówił nie tylko o rolnictwie, ale też wspominał np. o tym, jak sytuację wielu rodzin, zamieszkujących tereny wiejskie, poprawiło pojawienie się programu „500+”. Ryszard Bartosik wskazywał również, jakie korzyści może Turkowi i okolicy przynieść przekazanie wojsku dawnej siedziby domu dziecka i utworzenie tutaj siedziby wojsk obrony terytorialnej.

Poseł wyjaśniał, że bycie gospodarzem ma różne oblicza. Trzeba podejmować decyzje jako gospodarz-rolnik, ale trzeba też podejmować decyzje jako gospodarz w naszym kraju. – Zarzuca się nam, że nie chcemy w naszym kraju przyjąć uchodźców. Nie chcemy i nie będziemy ich przyjmować! Chcemy żyć w wolnym, ale bezpiecznym kraju. Chcemy, aby niezachwiana została rola gospodarza i gościa, a to się dzieje w wielu krajach zachodnich. Tam są z tymi sprawami wielkie problemy. My to widzimy. Miarą dzisiejszego patriotyzmu jest ciężka praca i rozwój gospodarczy naszego kraju. W tym kierunku powinniśmy iść – mówił poseł dodając, że w Polsce potrzeba współpracy, by nie dochodziło do marnowania potencjału, tak jak swego czasu pewne osoby w naszych okolicach zmarnowały kopalnię.

Skoro odbyły się dożynki, to musiały być także suto zastawione stoły. W Kolnicy rzecz jasna poczęstunku nie zabrakło. Osoby, które dopadł głód, mogły posilić się darmową karkówka z grilla czy kiełbaską. Swoje stoiska gastronomiczne wystawiły też lokalne szkoły – ZST oraz ZSR CKP. Jakby tego było mało gości dożynek smakołykami częstowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brudzew.

Podczas Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych byliśmy świadkami rozstrzygnięcia konkursu „Przepiśnik – Powiat Turecki tkany nożem i widelcem”. Celem działania było stworzenie zbioru przepisów kulinarnych na tradycyjne dania, pochodzące z kuchni regionalnej powiatu. Do „Przepiśnika” trafiły takie dania, jak np. kluski żelazne z jajem, dyniowy drożdżowiec, wyjątkowe konserwy mięsne i warzywne, plendze, pieczone kacze udka, polewka na maślance, parzybroda, żurek z kiszką. Nie zabrakło też nalewek. Podczas dożynek podziękowano autorom tychże przepisów – reprezentantom KGW z Kowali Pańskich, KGW Marianów Kolonia, Stowarzyszenia Folwarczanie, Zespołu ''Razem'' działającego przy Gminnej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Brudzew.

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne zwieńczył koncert Drugiej M. czyli śpiewającego sobowtóra Maryli Rodowicz.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
foto: Arkadiusz Wszędybył44
foto: Arkadiusz Wszędybył45
foto: Arkadiusz Wszędybył46
foto: Arkadiusz Wszędybył47
foto: Arkadiusz Wszędybył48
foto: Arkadiusz Wszędybył49
foto: Arkadiusz Wszędybył50
foto: Arkadiusz Wszędybył51
foto: Arkadiusz Wszędybył52
foto: Arkadiusz Wszędybył53
foto: Arkadiusz Wszędybył54
foto: Arkadiusz Wszędybył55
foto: Arkadiusz Wszędybył56
foto: Arkadiusz Wszędybył57
foto: Arkadiusz Wszędybył58
foto: Arkadiusz Wszędybył59
foto: Arkadiusz Wszędybył60
foto: Arkadiusz Wszędybył61
foto: Arkadiusz Wszędybył62
foto: Arkadiusz Wszędybył63
foto: Arkadiusz Wszędybył64
foto: Arkadiusz Wszędybył65
foto: Arkadiusz Wszędybył66
foto: Arkadiusz Wszędybył67
foto: Arkadiusz Wszędybył68
foto: Arkadiusz Wszędybył69
foto: Arkadiusz Wszędybył70
foto: Arkadiusz Wszędybył71
foto: Arkadiusz Wszędybył72
foto: Arkadiusz Wszędybył73
foto: Arkadiusz Wszędybył74
foto: Arkadiusz Wszędybył75
foto: Arkadiusz Wszędybył76
foto: Arkadiusz Wszędybył77
foto: Arkadiusz Wszędybył78
foto: Arkadiusz Wszędybył79
foto: Arkadiusz Wszędybył80
foto: Arkadiusz Wszędybył81
foto: Arkadiusz Wszędybył82
foto: Arkadiusz Wszędybył83
foto: Arkadiusz Wszędybył84
foto: Arkadiusz Wszędybył85
foto: Arkadiusz Wszędybył86
foto: Arkadiusz Wszędybył87
foto: Arkadiusz Wszędybył88
foto: Arkadiusz Wszędybył89
Podobne artykuły
Drzwi Otwarte w ZST 2024. Zobacz jak fajnie...

Drzwi Otwarte w ZST 2024. Zobacz jak fajnie jest w Technikum!

z wczoraj
Mateusz Macczak w

Mateusz Macczak w "Szansie na Sukces" już w najbliższą niedzielę

z wczoraj
Słodków. Międzyszkolny Konkurs Piosenki...

Słodków. Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej...

z wczoraj
Kolejne oszustwo na Blika. Naiwny mieszkaniec...

Kolejne oszustwo na Blika. Naiwny mieszkaniec powiatu stracił 6000 zł!

z wczoraj
Dziękujemy za głosy oraz wsparcie

Dziękujemy za głosy oraz wsparcie

23 kw.
Olej CBD dla ciała, włosów i paznokci – na...

Olej CBD dla ciała, włosów i paznokci – na co pomaga i jak go...

23 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Foto: Modlitwą rozpoczęli sezon motocyklowy....

Foto: Modlitwą rozpoczęli sezon...

15 kw.
Foto: Grób Pański w 2024 r. w kościołach...

Foto: Grób Pański w 2024 r. w...

30 mrz.
Tropem Wilczym 2024. Ruszyli w promieniach...

Tropem Wilczym 2024. Ruszyli w...

3 mrz.
Bajkowa inwazja morsów nad zbiornikiem...

Bajkowa inwazja morsów nad...

25 lt.
Sobotni wieczór z eleganckim polonezem...

Sobotni wieczór z eleganckim...

4 lt.
Oto klasy maturalne Zespołu Szkół...

Oto klasy maturalne Zespołu Szkół...

3 lt.
reklama
reklama
reklama