poniedziałek 24 września 2018

Dory, Gerarda, Maryny

reklama

Turek: Barbórka w "kwaśnej" atmosferze "prania brudów"

Turek: Barbórka w
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Ksiądz Józef Tischner mawiał, że są trzy rodzaje prawdy: świento prawda, tys prawda i g***o prawda. Właśnie o tym trzecim rodzaju prawdy mówiono podczas górniczych uroczystości barbórkowych, zorganizowanych w poniedziałek 4 grudnia w Turku. Przedstawiciele związkowców wskazywali, kto przekazuje górnikom zamykanej kopalni takie właśnie prawdy, zamiast godnych rozwiązań, a prezes ZE PAK wyjaśniał z kolei, kto z górników próbuje bawić się w „lwa salonowego” poprzez formułowanie kontrowersyjnych wniosków. Nietęgie miny mieli też lokalni politycy i samorządowcy, ot chociażby burmistrz Romuald Antosik, który przyznał, że udało się zapewnić nowe źródło ciepła dla Turku, ale pozostaje jeszcze kwestia nowej ceny ciepła. Optymistą był chyba jedynie poseł Ryszard Bartosik. – Serdecznie dziękuję za lata pracy i za wszystko, co zrobiliście dla Ojczyzny i turkowskiej ziemi. Wszystkim życzę, byście byli dumni ze swojego zawodu, swojej pracy. Świętujcie i bawcie się dzisiaj. Myślę, że przyszłość nie będzie najgorsza, dla nas wszystkich. Niech żyje nam górniczy stan! – powiedział parlamentarzysta.

Uczestnicy wydarzenia najpierw modlili się w kościele św. Barbary, następnie wzięli udział w przemarszu ulicami Turku, by koniec końców zawitać w „Barbórce”. Tam przyszedł czas na wygłoszenie okolicznościowych przemówień. Nie ma co ukrywać, że nie wszystkie tego typu wystąpienia przypadły do gustu górnikom. Wśród zasiadających przy stołach padały komentarze typu „a o przyszłości nic nie mówią”.

Bawić się w kurtuazję nie zamierzali przedstawiciele związków zawodowych. To właśnie Paweł Dzikowski z MZZ Kadra wyjaśniał, że górnicy zamiast szans rozwoju czy przynajmniej godnego pożegnania otrzymują pełne pochwał listy nadesłane przez parlamentarzystów czy też rozmaite prawdy, we wspomnianej trzeciej ich jakości. – Latami kopaliśmy węgiel i pomagaliśmy miastu, powiatowi, gminom. Tego nikt nam nie odbierze. Kopalnia Adamów wychowała trzy pokolenia górników. Kopalnia Adamów może poszczycić się załogą, która w tak trudnych warunkach hydrologicznych dała radę. Niejedna kopalnia w Polsce czy na świecie mogłaby się od nas uczyć. (…) Jeszcze osiem lat temu mówiło się nam o złożach Grochowy, Siąszyce, Piaski. Niestety tylko się mówiło. Są z nami dyrektorzy, którzy prowadzili starania, by te odkrywki powstały. Można było zapewnić węgiel jeszcze na kolejne pokolenie. To nie załoga jest winna temu, że kopalnia się zamyka. To decyzje polityczne, to sprzedaż kopalni za symboliczna złotówkę, bo przecież wszyscy wiemy, jak została sprzedana. Dziś słuchamy listów gratulacyjnych od posłów, którzy przyczynili się do tego i my wszyscy o tym wiemy. Niestety tych odkrywek nie ma. Dziś stoimy przed szarą rzeczywistością. Kończy się kopalnia i to w jaki sposób się kończy! Gdzie jest racjonalna gospodarska złożami? Czy elektrownia jest zamykana tylko i wyłącznie przy udziale UE? Nie, UE dała wytyczne, ale decyzja od UE całkiem nie zależała. Jest jeszcze sprawa tego, jak traktuje się na koniec pracowników. (…) Nie jest prawdą, że nie ma pieniędzy, bo pieniądze były, ale zostały wyprowadzone. Z tą załogą, która kończy pracę w kopalni, należy pożegnać się w godny sposób – mówił Paweł Dzikowski dodając, że liczy na to, iż osoby decyzyjne usiądą do rozmów i postarają się jeszcze wesprzeć zwalnianych górników.

Biernie tym wypowiedziom nie mógł przysłuchiwać się prezes Zarządu ZE PAK.Mówiliśmy o kilku prawdach. Jest też dodatkowa prawda - prawda pana Pawła. Chciałbym się do niej odnieść. Kopalnia Adamów została zakupiona w czerwcu 2012 roku. Wtedy na rachunkach było 38 000 000 zł, a w grudniu było już 9 000 000 zł, bo trzeba było zapłacić za zakupione grunty. Kopalnia została zakupiona łącznie z kopalnią Konin. Kopalnia Konin była zadłużona 366 000 000 zł. Kopalnia na koniec swojej pracy będzie musiała wykonać jeszcze olbrzymią pracę rekultywacyjną. W 2012 roku, w czerwcu, rezerwa rekultywacyjna wynosiła 0 zł. W grudniu ta nowa władza, rzekomo zła władza, musiała wygospodarować 57 000 000 zł, a teraz jest zaksięgowane 104 000 000 zł. To jest w raportach AGH. Kopalnia Konin miała zaksięgowane na rezerwie rekultywacyjnej 0 zł. Rzekomo zła władza musiała później zaksięgować 238 000 000 zł. Ostatni raport AGH mówi o 207 000 000 zł i to są te pieniądze, które trzeba będzie wydać na koniec kopalni. (…) Rozmawiamy o tym, by pracować na Ościsłowie. Chcemy pracować na Ościsłowie. Jest to także szansa dla górników z Adamowa. Powinniśmy także rozmawiać o przejściu na północ, bo to też jest szansa dla górników z Adamowa na to, by pracować jak najdłużej. To są fakty, istotne by zachować jak najwięcej miejsc pracy, bo na tym nam zależy – wyjaśniał tłumacząc, że w środowisku górniczym funkcjonuje pan Paweł „lew salonowy”, który lubi przeinaczać fakty. Prezes Zarządu ZE PAK dodał, że takie zachowanie jest demagogicznym „praniem brudów”, robieniem „kwaśnej” atmosfery podczas uroczystości barbórkowych.

Nieco zaskakujące mogły być słowa burmistrza Turku. Zebrani w „Barbórce” wysłuchali bardzo zachowawczej wypowiedzi na temat nowej ciepłowni. – Ciepło będzie zapewnione. Co do ceny ciepła, to oczywiście to jest temat, druga strona medalu. (…) Nie było innej alternatywy. Rozmawialiśmy z różnymi osobami, by zaangażowały się w pomoc w dostawie ciepła dla naszego miasta. Zgłosiła się tylko jedna firma, która wygrała przetarg. Kryterium cenowe było kryterium głównym. Ciepło będzie dostarczone mieszkańcom miasta Turku, a co do ceny, to zobaczymy. Teraz wszystko jest w rękach Urzędu Regulacji Energetyki – mówił Romuald Antosik, liczący na to, że wspólne działania wielu osób i instytucji pozwolą na rozwój regionu.

AW

foto: A. Wszędybył2
foto: A. Wszędybył3
foto: A. Wszędybył4
foto: A. Wszędybył5
foto: A. Wszędybył6
foto: A. Wszędybył7
foto: A. Wszędybył8
foto: A. Wszędybył9
foto: A. Wszędybył10
foto: A. Wszędybył11
foto: A. Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
foto: Arkadiusz Wszędybył44
foto: Arkadiusz Wszędybył45
foto: Arkadiusz Wszędybył46
foto: Arkadiusz Wszędybył47
foto: Arkadiusz Wszędybył48
foto: Arkadiusz Wszędybył49
foto: Arkadiusz Wszędybył50
foto: Arkadiusz Wszędybył51
foto: Arkadiusz Wszędybył52
foto: Arkadiusz Wszędybył53
foto: Arkadiusz Wszędybył54
foto: Arkadiusz Wszędybył55
foto: Arkadiusz Wszędybył56
foto: Arkadiusz Wszędybył57
foto: Arkadiusz Wszędybył58
foto: Arkadiusz Wszędybył59
foto: Arkadiusz Wszędybył60
foto: Arkadiusz Wszędybył61
foto: Arkadiusz Wszędybył62
foto: Arkadiusz Wszędybył63
foto: Arkadiusz Wszędybył64
foto: Arkadiusz Wszędybył65
reklama
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

Zobacz także:

Młodzi o wrażliwych sercach zagrali dla TOZ

Młodzi o wrażliwych sercach zagrali...

z wczoraj
Wybory 2018: Romuald Antosik rozpoczął kampanię...

Wybory 2018: Romuald Antosik rozpoczął...

z wczoraj
Malanowska Jesień: Oleksandra z Winnicy nie...

Malanowska Jesień: Oleksandra z...

z wczoraj
Wybory 2018: PSL przedstawił program i kandydatów

Wybory 2018: PSL przedstawił program i...

z wczoraj
Jakie są tragiczne skutki picia podczas ciąży?...

Jakie są tragiczne skutki picia...

21 wrz.
Dobra: 10 lat żydowskiego miejsca pamięci

Dobra: 10 lat żydowskiego miejsca pamięci

20 wrz.
reklama
reklama
reklama