wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Niebieski Happening na turkowskim rynku

Niebieski Happening na turkowskim rynku
 

Po raz drugi Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Turku oraz Stowarzyszenie „Przyjaźni Dzieciom” zorganizowali obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem „Autyzm – poznaj, zrozum, zaakceptuj”.

Dnia 26 marca 2018 roku miała miejsce II Powiatowa Konferencja na temat „Zaburzenia integracji zmysłowej”, w której wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele szkół i przedszkoli z miasta Turku i powiatu oraz rodzice dzieci z autyzmem. Prelegent konferencji, pani Maria Dąbrowska - Jędral, specjalista do spraw autyzmu, lekarz medycyny z Warszawy w swoim wykładzie przybliżyła problematykę zachowań trudnych występujących u osób z autyzmem, a wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania sensorów wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu.

Podsumowaniem wykładu były warsztaty pt. „Widzę, słyszę i czuję inaczej” przeprowadzone przez nauczycieli i specjalistów Ośrodka, podczas których uczestnicy konferencji mogli doświadczyć w jaki sposób osoby ze spektrum autyzmu odbierają bodźce z otaczającego świata. Zaprezentowano również metody alternatywnej komunikacji dla osób z zaburzeniami rozwoju mowy poprzez wykorzystanie piktogramów i mówików. Konferencje zakończył pokaz asortymentu sklepu internetowego Harpo, wspomagającego terapię i edukację osób z autyzmem. Przedstawiciele zaproszonej firmy zaprezentowali funkcjonowanie Sali Doświadczania Świata SHX, która integruje multimedialne elementy takie jak: obraz, światło, dźwięk i wibracje.

We wtorek 27 marca 2018 roku odbył się „Niebieski Happening” w Rynku Miejskim w Turku, na który przybyły dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół miasta i powiatu tureckiego. Wszystkich zebranych powitała wicedyrektor Zespołu, pani Agnieszka Idzikowska, która przybliżyła problem autyzmu i zwróciła uwagę na potrzeby osób z tą niepełnosprawnością.

Spotkanie rozpoczęło się integracyjną zabawą. W poczuciu solidarności i zrozumienia dla osób z autyzmem uczestnicy przygotowali niebieskie chorągiewki, które umieścili na dwóch styropianowych dłoniach. Największe brawa otrzymał zaproszony gość Minionek, który wywołał uśmiech na ustach wszystkich dzieci. Atmosferę rozgrzewały gorące latynoskie rytmy i taniec Zumby wykonany przez panią Weronikę Rusek.

Punktem kulminacyjnym było wypuszczenie w powietrze ogromnej ilości niebieskich balonów z helem. W obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu udział wzięły: pani Izabela Gradecka, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju i Edukacji w Starostwie Powiatowym w Turku oraz pani Aleksandra Purcel – Kowalska, kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Turku.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami.

Materiał nadesłany

2
3
4
5
6
7
8
9
10
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do Browaru...

Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do...

25 wrz.
Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

19 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
reklama
reklama
reklama