czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Jak to było w średniowieczu czyli Festyn "Poznaj Janusza z Tuliszkowa"

Jak to było w średniowieczu czyli Festyn
foto: MS 

Pod hasłem „Poznaj Janusza z Tuliszkowa” zorganizowano w zeszłą sobotę festyn bogaty w moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Janusz z Tuliszkowa to najsłynniejsza postać związana z Tuliszkowem. Na pomysł przypomnienia o tej barwnej postaci średniowiecznych czasów wpadli druhowie z OSP Grzymiszew.  

Z czego składała się zbroja rycerska i jak ją zakładano, jak wykonywano dawne potrawy, narzędzia i broń, jak strzelać z łuku i walczyć mieczem - o tym wszystkim mogli dowiedzieć się przybyli na zorganizowany 9 listopada w Hali Widowiskowej w Tuliszkowie uczestnicy festynu „Poznaj Janusza z Tuliszkowa”. Jak głoszą zapiski  historyczne dzięki Januszowi o niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce usłyszano na dworze Władysława Jagiełły, ale także na Węgrzech, w Austrii czy Francji, gdzie podróżował z dyplomatycznymi misjami.

Na pomysł przypomnienia tej znanej w średniowiecznej Wielkopolsce i nie tylko postaci wpadli druhowie z OSP Grzymiszew których w organizacji sobotniego festynu wsparło Gmina i Miasto Tuliszków, Koło Gospodyń Wiejskich z Grzymiszewa oraz MGOK w Tuliszkowie i Sołectwo Grzymiszew.

Swoją pasję do bogatych czasów średniowiecza przedstawili goście zaproszeni na sobotni festiwal. Była to Grupa Rekonstrukcyjna Poczet Wierzbięty herbu Łodzia z Krotoszyna oraz Grupa Artystyczna Tomasza Sokołowskiego z Legnicy, które zajmują się wierną rekonstrukcją strojów, uzbrojenia, wyposażenia, i obyczajowości mieszkańców średniowiecznych czasów.   

foto: MS2
foto: MS3
foto: MS4
foto: MS5
foto: MS6
foto: MS7
foto: MS8
foto: MS9
foto: MS10
foto: MS11
foto: MS12
foto: MS13
foto: MS14
foto: MS15
foto: MS16
foto: MS17
foto: MS18
foto: MS19
foto: MS20
foto: MS21
foto: MS22
foto: MS23
foto: MS24
foto: MS25
foto: MS26
foto: MS27
foto: MS28
foto: MS29
foto: MS30
foto: MS31
foto: MS32
foto: MS33
foto: MS34
foto: MS35
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama