sobota 24 lipca 2021

Kingi, Krystyna, Michaliny

21°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów

Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów
 

Od tysięcy lat ludzie uważali, że najkrótsza noc w roku - Noc Kupały - ma magiczną moc. Słowiańskie zwyczaje stara się podtrzymywać Lokalna Grupa Działania - T.U.R. W tym roku gospodarzem niniejszego wydarzenia, w dniu 18 czerwca, była Gmina Władysławów.

Noc Kupały to dawne słowiańskie święto, które ściśle związane było z nadejściem lata. Przypada zawsze w najkrótszą noc w roku. To magiczna noc, pełna obrzędów i obyczajów. Według nich panny wyplatały wianki, a zadaniem kawalerów było je wyłowić. Zgodnie z obyczajem tej nocy można spotkać swojego przyszłego męża lub żonę. O pradawnych tradycjach przypomina każdego roku LGD T.U.R., koordynując działania związane z wydarzeniem Noc Kupały na terenie swoich członkowskich gmin.

Tradycyjnie już uczestnicy przybyli ubrani na biało, a głowy pań zdobiły przecudne wianki. Oficjalnego powitania przybyłych gości dokonała Wójt Gminy Władysławów Elżbieta Klanowska – gospodarz oraz Prezes Stowarzyszenia LGD T.U.R. Magdalena Ciołek. Po staropolskim powitaniu chlebem uczestnicy udali się rozśpiewanym korowodem na miejsce wspólnej zabawy, na plac udostępniony przez Stowarzyszenie Tarnowski Młyn z Tradycją ku Przyszłości.

Dla gości przygotowano wiele atrakcji. Jak każdego roku wyplatano przepiękne wianki z polnych kwiatów – najpiękniejsze nagrodzono, a włodarze gmin poszukiwali kwiat paproci. W Noc Kupały nie mogło również zabraknąć ogniska, a wyplecione wcześniej wianki puszczono na wodę. Dla wszystkich gości przygotowano smakołyki kuchni regionalnej, m.in. wiejski chleb, smalec, ogórki, gzik, udziec wieprzowy i wyroby mięsne, miód, ciasto drożdżowe i nalewki.

W przyjaznej atmosferze i doborowym towarzystwie zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

źródło/fot.: UG Władysławów / LGD Tur

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Integracja pasjonatów motoryzacji w pełni -...

Integracja pasjonatów motoryzacji w...

11 lip.
Gardzielik wygrywa jednogłośnie na punkty....

Gardzielik wygrywa jednogłośnie na...

10 lip.
Druga odsłona Jarmarku Wyszyńskiego już za...

Druga odsłona Jarmarku Wyszyńskiego...

27 czerw.
Piknik w Galewie czyli VII spotkanie ph.

Piknik w Galewie czyli VII spotkanie...

27 czerw.
Foto:

Foto: "Rower mój nałóg" czyli rowerem...

26 czerw.

"Kadr na Powiat Turecki" - prezentacja...

18 czerw.
reklama
reklama
reklama