Widowiskowy Finał Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski w Przykonie

Blisko 40 pilotów z 7 państw rywalizowało o tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski na VIII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach, które odbywały się przez ostatni tydzień na zbiorniku Przykona. Sobotni finał podniebnej rywalizacji na tle zachodzącego słońca dostarczył uczestnikom oraz kibicom wiele emocji i sportowych doznań.
Tegoroczne mistrzostwa w klasyfikacji otwartej zdominowali zawodnicy Kataru, startujacy pod okiem polskiego trenera Pawła Kozarzewskiego. Polska ekipa uplasowała się na wysokich pozycjach tuż za strefą medalową. Wg. klasyfikacji krajowej w kategorii PF1 zwyciężył Bartosz Nowicki, a na podium stanęli także Dawid Bugaj i Krzysztof Matykiewicz. W kategorii PL1 najlepsza polska trójka to Szymon Winkler, Adam Pupek i Michał Radka.
-Zawody slalomowe są szczególnie widowiskowe, gdyż odbywają się zaledwie kilka metrów nad wodą. Ta bliskość wyróżnia je spośród innych sportów lotniczych. Piloci z dużymi prędkościami i przy dużych przeciążeniach wykonują sekwencje manewrów tuż nad lustrem wody. Niepowodzenie kończy się zimną kąpielą - podkreślał podczas ceremoni medalowej Adam Paska, trener motoparalotniowej kadry narodowej Aeroklubu Polskiego.
Odrobina tego co mogli poczuć i zobaczyć wszyscy przebywający w sobotni wieczór nad zbiornikiem Przykona obserwując finałowe przeloty w naszej fotorelacji.
Na czym polegają zawody
Motoparalotniowe zawody slalomowe rozgrywają się na otwartych akwenach. Piloci ścigają się na dedykowanych, szybkich i zwrotnych paralotniach, mając założone na plecach silnikowe napędy ze śmigłami pchającymi lub siedząc w ekstremalnie lekkich wózkach napędowych. Od wyboru pilota: napęd plecakowy czy wózek, zależy przynależność do jednej z klas: PF1 (start z nóg) lub PL1 (wózki) – i jest to podział uregulowany przez FAI (Międzynarodową Federację Lotniczą). Zawody podzielone są na kilka konkurencji (tzw. tasków) a każda z nich jest sekwencją zakrętów jakie należy wykonać pomiędzy rozstawionymi na wodzie 8-metrowej wysokości dmuchanymi pylonami. Zadaniem zawodnika jest możliwe szybkie i bezbłędne wykonanie trasy przelotu.
