sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W ogólniaku zaczytywali się w Popiołach

W ogólniaku zaczytywali się w Popiołach - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Turku tradycją stało się już poświęcenie jednego zimowego dnia na wspólne czytanie dzieł literackich, w którym uczestniczą uczniowie, kadra pedagogiczna oraz liczni goście. W ostatnim dniu nauki przed feriami, w piątek 31 stycznia nastąpiła kontynuacja tego działania, a tym razem uwaga osób zebranych w licealnej auli skupiła się na treści „Popiołów” Stefana Żeromskiego.

W ZSO idea wspólnego czytania zrodziła się w 2004 roku. Wówczas sięgnięto po "Pana Tadeusza". Tym razem za lekturę posłużył „owoc” twórczości Stefana Żeromskiego. – Sięgamy dziś po „Popioły” z kilku powodów. Po pierwsze w tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin Mistrza. Mieliśmy nadzieję, że w związku z tym Sejm ogłosi ten rok rokiem Stefana Żeromskiego, ale tak się nie stało. Nie mniej jednak my cenimy Żeromskiego. Oprócz tego ten rok w naszej szkole będzie rokiem pytania o tożsamość narodową, co widać np. w konkursie czytelniczym i co ujrzymy też podczas marcowej sesji. Zaczynamy więc ten rok czytaniem Żeromskiego, pytaniami o naszą polską tożsamość – wyjaśniała zamysł Anna Mękarska - nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Turku.

reklama

Do odczytania „Popiołów” zaproszonych zostało – oprócz uczniów –  27 gości, wśród których znaleźli się lokalni samorządowcy, dyrektorzy rozmaitych lokalnych instytucji, nauczyciele, przedstawiciele mediów itd. Być może publiczne zaczytywanie się dziełem Żeromskiego, przy  sali pełnej licealistów, wywołało w lektorach śladowe ilości tremy, ale wszyscy świetnie radzili sobie z zadaniem. Chwila stresu, który pewnie udzielił się co niektórym osobom, była niewielkim kosztem przyłączenia się do działania, mającego na celu popularyzowanie polskiej literatury oraz piękna ojczystego języka.

Gwoli przypomnienia - na przestrzeni ostatnich lat, uczestnicy akcji sięgnęli kolejno po takie dzieła, jak: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Żywot człowieka poczciwego" Mikołaja Reja, wybrane utwory Juliusza Słowackiego, "Opis obyczajów..." Jędrzeja Kitowicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Beniowski" Juliusza Słowackiego, "Opowiadania" Sławomira Mrożka, "Dolina Issy" Czesława Miłosza, publikację "100 lat Liceum w Turku" oraz wspomnienia Stanisława Lema.

AW

Podobne artykuły

Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła...

Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła nowy...

1 wrz.
443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali...

443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali wyniki...

6 lip.
Od języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne...

Od języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne...

4 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama