piątek 19 kwietnia 2024

Alfa, Leonii, Tytusa

reklama

Kościuszko w turkowskim muzeum

Kościuszko w turkowskim muzeum
 

W miniony piątek, 24 października, Muzeum Miasta Turku powitało wernisażem nową wystawę czasową pt. "Tadeusz Kościuszko - w kręgu tradycji ludowej i narodowej". Naczelnik jest patronem turkowskiego liceum, a w tym roku przypada 220-ta rocznica zrywu określanego jego imieniem.

Wystawa została stworzona w  Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, jako jedna ze zbioru wystaw czasowych wypożyczanych na zewnątrz dla popularyzowania tej części historii Polski, która jest związana z polskim ruchem ludowym. Składa się z 23 plansz tekstowo - ilustracyjnych oraz kilkudziesięciu eksponatów, których część wypożyczyliśmy.

reklama

O godzinie 17.30 przybyłych gości z Burmistrzem Turku Zdzisławem Czaplą, powitał Dyrektor Muzeum - Bartosz Stachowiak, który przybliżył również ideę wystawy. Jej treść dokładniej zarysował opiekun ekspozycji w naszym mieście - Artur Kolęda.

Pokazuje ona większość aspektów Powstania Kościuszkowskiego. Po pierwsze -  postać Naczelnika - Tadeusza Kościuszki, jego biografię. Widzimy również Przysięgę na Rynku Krakowskim 24 marca 1794 r., uznawaną za symboliczny początek Insurekcji. Dalej Bitwa pod Racławicami i kluczowy jej moment - szarża kosynierów, czyli chłopów uzbrojonych w kosy osadzone na sztorc, na rosyjskie armaty. Ów szturm i jego bohater - Wojciech Bartos (znany nam jako Bartosz Głowacki) chyba najtrwalej zapisały się w świadomości historycznej Polaków jako symbol kościuszkowskiego zrywu.

Do postaci Głowackiego odwoływały się Drużyny Bartoszowe, powstałe we Lwowie w 1908 r., grupujące patriotycznie nastawioną młodzież z ówczesnej Galicji Wschodniej, która następnie zasilała szeregi polskich organizacji politycznych i wojskowych w trakcie i po zakończeniu I Wojny Światowej walcząc o niepodległość i granice odrodzonej Polski. Szarża kosynierów jest też głównym punktem Panoramy Racławickiej, obrazu nie mniej słynnego niż samo Powstanie, namalowanego na jego 100-lecie, w roku 1894 przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Jest temu poświęcona jedna z plansz wystawy.

Ostatnich kilka plansz pokazuje miejsce Powstania Kościuszkowskiego w naszej tradycji kulturowej i politycznej. Widzimy tutaj zaproszenia, widokówki, druki okolicznościowe nawiązujące do Insurekcji, obchody kolejnych rocznic aż po odsłonięcie imponującego pomnika Bartosza Głowackiego na polu racławickim na 200 rocznicę Powstania.

reklama

Najcenniejsze rzeczy są jednak w gablotach - oryginalne dokumenty powstańcze z 1794 r. na papierze czerpanym - Odezwa TK, Druk Ulotny Rady Zastępczej Tymczasowej pod przewodnictwem TK, paszport wydany przez Komisję Porządkową woj. lubelskiego, bilety skarbowe z 1794 o nominale 4,5 10 i 100 zł, pocztówki z początku XX wieku ze scenami z Powstania, banknoty z 1919 r., z wizerunkiem TK i wreszcie medale i odznaki pamiątkowe. Ostatni jest z roku 1984.

Po obejrzeniu wystawy, Dyrektor Bartosz Stachowiak zaprosił zebranych do sali prelekcyjnej mediateki, gdzie Artur Kolęda wygłosił wykład połączony z prezentacją na temat Insurekcji Kościuszkowskiej. Stanowił on uzupełnienie ekspozycji, ponieważ przedstawiał tło historyczne wydarzeń - głównie przyczyny wybuchu Insurekcji oraz skutki jej upadku dla naszego państwa i narodu.

Szklane krużganki turkowskiego muzeum przyciągnęły około 70 gości, nieobecni mają czas na obejrzenie wystawy do końca listopada bieżącego roku. Zapraszamy.

materiał prasowy

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
Podobne artykuły
Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny...

Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny Jońskiej - Choinki

17 kw.
Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum...

Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum Kultury w Dobrej. Wystawa...

11 kw.
„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm”...

„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm” czyli wystawa lalek w...

2 kw.

"Pamiątki przygodne" czyli wspomnienia lat dziecinnych w Turku z końca...

20 lt.
Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy...

Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy witraż powstał na...

18 lt.
Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w...

Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w Turku zaprasza na spotkanie z...

9 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama